Ситуація станом на 8:00 10.07.2023 р.
- Ціллю перманентних російських ракетних ударів стають українські міста. Зокрема за тиждень зафіксовано влучання в житлові будинки у Сумах та Львові, а також житлову забудову в Первомайському (Харківська область) які призвели до масштабних жертв серед мирного населення.
- Президент України Володимир Зеленський здійснив низку візитів напередодні саміту НАТО у Вільнюсі – до Болгарії, Чехії, Словаччини та Туреччини. Також Україну відвідав президент Польщі Анджей Дуда. США ухвалили рішення про надання Україні касетних боєприпасів.
- Супутник зафіксував появу на даху енергоблоку тимчасово окупованої ЗАЕС невідомі предмети. Вони можуть бути вибухівкою, закладеною російськими військовими з метою провокації – імітування обстрілу станції з боку ЗСУ.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ продовжують наступальні операції на кількох напрямках на території Донецької та Запорізької областей. На сході вони намагаються взяти під контроль ключові позиції на південь та північ від Бахмута. На півдні українські військові поступово просуваються вперед в районі Великої Новосілки та Оріхова. Тривають удари по складах, місцях розташування та логістичних маршрутах російських військ. Зокрема, протягом тижня було уражено об’єкти в Макіївці (Донецька область), Суходольську (Луганська область) та Бердянську (Запорізька область). 9 липня влада РФ повідомила про работу ППО одразу в декількох регіонах – Брянській області, Ростовській області та окупованому Криму.
Російські війська продовжують наносити удари по території України, застосовуючи ракети та дрони-камікадзе. Атаки стають менш масштабними, проте здійснюються з високою інтенсивністю. Не маючи можливості подолати потужну протиповітряну оборону Києва, російське командування переорієнтовує удари на інші міста. Зокрема, вдень 3 липня було нанесено удар по Сумам із застосуванням БПЛА. В результаті влучання дрона в багатоповерхову житлову будівлю загинули 3 людей, 21 особа отримала поранення. 4 липня внаслідок ракетного удару по житловому кварталу міста Первомайський (Харківська область) отримали поранення 43 особи (в тому числі 12 дітей). В ніч на 6 липня внаслідок ракетного удару по Львову загинуло 10 людей, 42 особи отримали поранення. В ніч на 7 липня дрони-камікадзе були застосовані проти південних та східних областей України; внаслідок атаки на Дніпропетровщині загинули 2 людини.
Протягом тижня втрати мирних мешканців в прифронтових областях України становили щонайменше: в Донецькій області – 12 людей загиблими та 33 особи пораненими (наймасштабніші втрати стали результатом обстрілу Лимана 8 липня); в Херсонській області – 4 людей загиблими та 29 осіб пораненими. В Харківській області, окрім жертв ракетного удару по Первомайському, внаслідок обстрілів та підриву на мінах отримали поранення 9 осіб. На території Сумської області внаслідок обстрілів загинули щонайменше 2 людини, 1 особа отримала поранення.
Російські війська продовжують мілітаризацію Запорізької АЕС. На даху IV енергоблоку станції супутник зафіксував появу невідомих об’єктів. Вони можуть бути як засобами радіоелектронної боротьби, так і вибухівкою, закладеною для імітації обстрілу станції з боку ЗСУ. Хоча представники МАГАТЕ заявляють, що не фіксують безпосередньої загрози безпеці станції, вони не мають доступу до всієї території об’єкту, відтак небезпека теракту на ЗАЕС залишається актуальною.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
8 липня з полону повернулися п’ять командирів “Азову”, які раніше мали залишитися в Туреччині до кінця війни. Чоловіки очолювали оборону міста Маріуполь до 20 травня 2022 р. та були відправлені до Туреччини за умовами обміну полоненими за посередництва Анкари. Росія заявила, що повернення командирів є “прямим порушенням умов існуючих домовленостей”. У червні 2023 р. РФ порушила Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими розпочавши судовий процес над полоненими “азовцями” у Ростові-на-Дону.
Також 6 липня у рамках нового обміну полоненими з РФ Україна повернула додому 45 своїх громадян, серед яких – представники ЗСУ, Нацгвардії, ДПСУ, а також дві цивільні особи.
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії, які протягом останнього часу проводили перевірки на Запорізькій атомній електростанції, станом на 5 липня 2023 р. не виявили жодних видимих слідів мін або вибухівки у тих місцях ЗАЕС, до яких вони мають доступ. При цьому вони запросили додатковий доступ до дахів двох реакторних блоків, необхідний для підтвердження повної відсутності замінування. У свою чергу, Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявляє, що російські військові продовжують мінування ЗАЕС та об’єктів на її території.
3 липня 2023 року в Гаазі офіційно розпочав роботу Міжнародний центр з переслідування злочину агресії проти України (ICPA), інтегрований в Євроюст. Діяльність центру буде спрямована на сприяння підготовці справ на ранній стадії про злочини агресії РФ. Центр об’єднуватиме незалежних прокурорів з різних країн світу для швидкого обміну доказами та узгодження спільної стратегії розслідування злочинів РФ в Україні.
5 липня 2023 року Президент України В. Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти 18 компаній, пов’язаних із російськими олігархами Михайлом Фрідманом, Германом Ханом та Петром Авеном. Серед цих компаній – люксембурзька ABH Holdings SA та кіпрська ABH Ukraine Limited, які є безпосередніми акціонерами українського “Сенс Банку” (раніше – “Альфа-Банк Україна”). Відповідні санкції створюють підстави для націоналізації “Сенс Банку” та низки інших активів росіян в Україні.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
Напередодні Вільнюського саміту НАТО Президент України Володимир Зеленський здійснив турне країнами Європи для зміцнення військової та політичної підтримки України та посилення можливостей оборонної співпраці. У межах офіційного візиту до Республіки Болгарія Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом країни Руменом Радевим та з Прем’єр-міністром Ніколаєм Денковим. Лідери обговорили безпекові питання, реалізацію Формули миру, політичну підтримку України, а також було підписано Спільну декларацію України та Республіки Болгарія щодо євроатлантичної інтеграції України. Під час візиту до Чеської Республіки Президент України провів зустріч із Президентом Чехії Петром Павелом, із Прем’єр-міністром Петром Фіалою, а також зустрівся з президентом Сенату парламенту Чехії Мілошем Вистрчілом та президентом Палати депутатів парламенту Маркетою Пекаровою Адамовою. Зокрема було підписано Меморандум у сфері військово-технічного співробітництва між Україною та Чехією. У Братиславі глава Української держави провів переговори з Президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою та із Головою Національної ради Борисом Колларом. Під час робочого візиту до Стамбулу Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Лідери обговорили ситуацію в Чорноморському регіоні, а також було підписано Меморандум про взаєморозуміння у сфері стратегічних галузей промисловості.
Крім того, 9 липня у Луцьку Володимир Зеленський зустрівся з Президентом Польщі Анджеєм Дудою, розглянувши питання двосторонніх відносин в контексті політики історичної пам’яті (80 річчя Волинської трагедії), а також щодо майбутнього саміту НАТО.
Міжнародні партнери продовжують консолідувати зусилля та надавати військову допомогу для посилення оборонних спроможностей України. Міністерство оборони США офіційно оголосило про виділення нового пакета військової допомоги Україні на суму $800 мільйонів, що передбачає передачу бойових машин піхоти Bradley, бронетранспортерів Stryker, 105-мм й 155-мм артилерійських снарядів, а також обладнання для розмінування, зенітних комплексів Stinger, Javelin тощо. Також Сполучені Штати вперше схвалили передачу Україні касетних боєприпасів. Фінляндія схвалила новий пакет військової допомоги Україні на суму приблизно 105 мільйонів євро, що включатиме зенітне озброєння та боєприпаси. Німеччина передасть найсучасніші бронебійні підкаліберні боєприпаси DM73 для українських військових. Крім того, Україна підписала контракт зі Словаччиною на виробництво 155-мм самохідних артилерійських установок Zuzana 2, тоді як Чехія передасть Україні бойові гелікоптери та снаряди до артилерії. В свою чергу, Нідерланди виділили понад 118 мільйонів євро на новий пакет допомоги Україні, кошта спрямовані на відбудову, зміцнення сфери охорони здоров’я, на гуманітарну допомогу та субсидії для українського бізнесу.
Також цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Франції Еммануелем Макроном, з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, з Прем’єр-міністром Королівства Швеція Ульфом Крістерссоном, канцлером Федеративної республіки Німеччина Олафом Шольцом, із Президентом Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало, з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та із Прем’єр-міністром Португалії Антоніу Коштою (лідери під час розмови ухвалили спільну декларацію).
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.