09.04.2022

Ситуація станом на 8:00 10.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська зосереджують зусилля на захопленні Маріуполя та намагаються прорвати оборону ЗСУ в районі Ізюму. Продовжуються ракетні удари по цивільних об’єктах по всій території України.

Харківський та Луганський напрямки:

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов проінформував, що найскладнішою в області залишається ситуація на Ізюмському напрямку, де війська РФ продовжують наступ з метою виходу в тил підрозділам ЗСУ, які розташовані в Донецькій та Луганській областях. Протягом 8 квітня російські війська завдали близько 50 ударів із артилерії, мінометів, танків та РСЗВ по Харкову та околицях (місто Дергачі). В Харкові найбільше постраждала інфраструктура районів Салтівка, Холодна Гора, Олексіївка, ХТЗ. 

За словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая війська РФ штурмують Рубіжне й Попасну та одночасно наносять артилерійські удари по житлових кварталах інших міст. У результаті обстрілів 9 квітня загинула 1 людина в Сєвєродонецьку, ще 4 осіб поранено в Рубіжному. Також в районі Рубіжного  була пошкоджена цистерна з азотною кислотою. Зранку 10 квітня обстріли Сєвєродонецька продовжувались – пошкодження отримали два багатоповерхових будинки та будівля школи. 

Донецький і Запорізький напрямки:

На Донеччині російські війська за підтримки авіації намагаються захопити центральну частину Маріуполя. Генштаб ЗСУ повідомляє про авіаційні удари по населених пунктах Вугледар і Новоселівка Друга. За даними Донецької ОВА, протягом дня у Вугледарі загинули 4 осіб; ще 4 отримали поранення. Також 1 людина загинула у Новомихайлівці; 1 людина поранена в Красногорівці. 

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв розповів, що російські війська продовжують обстріли населених пунктів Запорізької області, які розташовані поблизу лінії фронту (по лінії Кам’янське-Оріхів-Гуляйполе-Малинівка). 

Дніпровський напрямок:

Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін заявив, що в ніч з 8 на 9 квітня російські війська завдали ракетний удар по інфраструктурі в Миргороді Полтавської області. 2 людей отримали поранення. 

Південний напрямок:

Мер Чорноморська на Одещині Василь Гуляєв повідомив про вибух у місті. За попередньою інформацією, жертв немає.

За даними оперативного командування “Південь”, російські війська здійснили 7 ракетних ударів по Миколаївській області.

Інформаційне протистояння

За даними Генштабу ЗСУ, в місті Нова Каховка на Херсонщині російські військові використовують потужності місцевих типографій для підготовки агітаційних матеріалів для проведення так званого “референдуму щодо створення Херсонської народної республіки”.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук доповіла, що 9 квітня через гуманітарні коридори було евакуйовано 4 532 людини. На власному транспорті та автобусах для евакуації до Запоріжжя з Маріуполя та Бердянська виїхали 3425 людей (192  маріупольці, 3233 мешканці міст Запорізької області). Також вдалося звільнити захоплені російськими військовими автобуси й евакуювати ними 529 мешканців Мелітополя. 578 осіб були евакуйовані з Луганської області. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 8 квітня зафіксувало 4149  втрат серед цивільного населення України. 1766 людей загинули та 2383 людей отримали поранення. За даними ювенальних прокурорів, в Україні постраждали понад 500 дітей  (176 – загинули; 324 – отримали поранення). 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила про проведення обміну полоненими. З російського полону визволили 12 українських військових (зокрема, 1 жінку) та 14 цивільних осіб (з них 9 жінок).

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила, що в Бучі Київської області на вулиці Яблунська було виявлено катівню російських військових. Вона поінформувала, що за даними міської влади Бучі, всього вв місті було вбито щонайменше 360 мирних мешканців, в тому числі 10 дітей. У Бучі триває ексгумація  67 тіл з місць масового поховання вбитих російськими військами людей, Голова гуманітарного штабу Київщини Олексій Кулеба повідомив, що у більшості з них вогнепальні та осколкові поранення. 

Голова Дмитрівської громади Тарас Дідич повідомив, що між селами Милим і Мрія Києво-Святошинського району Київської області військовими РФ було розстріляно близько 10 автомобілів з людьми; в селищі Бузова знайдено братську могилу з цивільними. На Чернігівщині в районі селищ Ягідне та Лукащівака ДСНС знаходять тіла розстріляних людей на території Вознесенської церкви, де під час тимчасової окупації розташовувався російський штаб. 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова підтвердила нову інформацію про обставини загибелі литовського режисера Мантаса Кведаравічюса у Маріуполі. Він потрапив у полон до російських військових, які згодом його розстріляли. 

Офіс Омбудсмана наразі має інформацію про понад 15 тисяч випадків зникнення безвісті в Україні. Через це важко визначити точні дані щодо загальної кількості загиблих. За наявною у Людмили Денісової інформацією, росіяни збирають у Маріуполі тіла загиблих українців, а потім спалюють їх у мобільному крематорії. 

Запорізька адміністрація повідомила інформацію щодо цивільних осіб, які з 14 березня по 9 квітня опинились в заручниках російських військових. Всього було захоплено 106 осіб. З них: продовжують перебувати в заручниках – 63 особи, звільнені – 43 особи. Серед викрадених 21 представник місцевої влади (з них 11 звільнено), 2 журналістів (з них 1 звільнено). 

Також вранці 9 квітня російські військові в Херсоні викрали колишнього голову Херсонської ОДА Андрія Путілова.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення в Україну пошкоджено 307 закладів охорони здоров’я, 21 лікарня знищена повністю.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що Україна ввела повне торговельне ембарго проти РФ.

За словами заступника голови НБУ Сергія Ніколайчука до кінця війни Нацбанк триматиме офіційний курс замороженим на рівні 29,25 грн за долар.

За словами премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля держава виділила 18 млрд гривень на закупівлю продуктів харчування, ліків і будматеріалів для людей на тимчасово окупованих територіях і територіях, де ведуться бойові дії. За рахунок цього планується роздати 12 млн гуманітарних пакетів.

МВФ погодив створення спеціального рахунку для спрямування фінансової допомоги країн-донорів на підтримку України. Спецрахунок є інструментом передачі донорських ресурсів у вигляді грантів та позик на допомогу Україні. НБУ повідомляє, що ці гроші будуть спрямовані насамперед на забезпечення потреб платіжного балансу та державного бюджету для стабілізації економіки України.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський провів переговори з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном, який прибув із візитом до Києва. Він поінформував Джонсона про стан україно-російського переговорного процесу, а також підкреслив важливість надання Україні безпекових гарантій. Джонсон запевнив, що Велика Британія буде підсилювати санкційний тиск на РФ, впливатиме на можливість Росії використовувати свої енергетичні ресурси та надаватиме економічну та оборонно-військову допомогу Україні. Повідомляється, що Україна може отримати від Великої Британії 120 броньованих машин та протикорабельні ракетні системи. 

Президент України Володимир Зеленський зустрівся в Києві з Федеральним канцлером Австрії Карлом Негаммером. Політики обговорили питання посилення санкційного тиску на Росію. Також Зеленський подякував Австрії за надану допомогу (передача гуманітарних грузів та пожежних машин для ДСНС). 

Крім того, Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, подякувавши за надану фінансову допомогу (на суму 1 млрд канадських доларів) та оборонну підтримку (на суму 500 млн дол. США). 

Завдяки міжнародній акції  Stand Up For Ukraine, яку організували  країни Європи, Канада, країни Перської затоки та відомі артисти, вдалося зібрати 10,1 мільярдів доларів США грантів та кредитів. Ці кошти будуть спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб та біженців з України. В рамках акції Європейський інвестиційний банк готує програму фінансування у 4 млрд євро для підтримки держав ЄС, які приймають українських біженців. Згідно проекту, програма має працювати в 2022 та 2023 роках, і допоможе містам і регіонам ЄС у задоволенні нагальних інвестиційних потреб та вирішенні проблем, пов’язаних із прийняттям та інтеграцією переміщених з України осіб. 

Посольство ЄС відновлює свою роботу у Києві.  

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.