Російсько-українська війна (дайджест) – 27 березня–2 квітня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 03.04.2023 р.  

  • Запеклі бої продовжуються в Бахмуті та в районі Авдіївки (Донецька область). Попри значні втрати, російським військам не вдається прорвати оборону ЗСУ. Загалом за березень 2023 р. російські війська спромоглися захопити лише близько 70 км² української території. 
  • МВФ затвердив нову програму розширеного фінансування для України на суму понад $15 млрд. Ця позика стане першим великим пакетом фінансування, схваленим МВФ для країни, яка перебуває в активному конфлікті.
  • 31 березня відбувся перший Бучанський саміт, присвячений питанню притягнення Російської Федерації до відповідальності за здійснені в Україні воєнні злочини.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Попри інтенсивні атаки російських військ, які безуспішно намагаються прорвати оборону ЗСУ та оволодіти Бахмутом і Авдіївкою, лінія фронту залишається стабільною. В самому Бахмуті тривають запеклі вуличні зіткнення. Російські війська поступово просуваються вперед, наближаючись до центральної частини міста. Водночас українські підрозділи змогли повернути кілька втрачених позицій південніше цього населеного пункту. 

У ніч на 28 березня війська РФ здійснили атаку території України із застосуванням дронів-камікадзе. За даними Генштабу ЗСУ, силам протиповітряної оборони вдалося збити 14 БПЛА. В результаті атаки спалахнула масштабна пожежа на одному з приватних підприємств у Дніпрі; зафіксоване руйнування адміністративної будівлі в Києві. В ніч на 31 березня атака БПЛА повторилася, проте ППО знищила 9 з 10 задіяних в ній апаратів. 

Війська РФ наносять удари по прифронтових та прикордонних областях України. В результаті за останній тиждень втрати мирних мешканців щонайменше становили: в Донецькій області – 6 людей загиблими та 57 людей пораненими (більшість втрат прийшлися на обстріл Слов’янська 27 березня та Костянтинівки 2 квітня); в Херсонській області – 4 людей загиблими та 12 людей пораненими.  На території Харківської області 1 мирний мешканець загинув, 7 людей отримали поранення. Російські війська продовжують завдавати ракетні удари по самому Харкову (де в результаті атаки ввечері 30 березня отримали поранення 3 людей) та Запоріжжю. Тривають обстріли та авіаційні удари по Сумщині, де щонайменше 1 людина отримала поранення. 

Актуальною залишається мінна загроза. На Харківщині внаслідок підриву на мінах 1 людина загинула, ще 1 мирний мешканець отримав поранення. На Херсонщині через міни загинули 2 людей, ще 1 людина отримала поранення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

29 березня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі вдруге відвідав окуповану Запорізьку АЕС з метою оцінки безпекової ситуації на станції. Згідно з висновками за результатами візиту, очільником МАГАТЕ була підтверджена серйозність ситуації з ядерною безпекою на ЗАЕС, зокрема в контексті посилення військової активності в регіоні. Також МАГАТЕ продовжуватиме роботу із забезпеченням захисту станції та недопущенням атаки на неї. 

Президент України В.Зеленський ввів у дію рішення РНБО від 1 квітня про застосування нового пакету санкцій проти більш ніж 220 російських компаній і підприємств (зокрема, ВПК, приладобудування і радіоелектроніки), а також Ради федерації Росії, Міністерства фінансів РФ, Федеральної служби безпеки і Федеральної служби охорони Росії. Крім того, під санкції потрапили російські та українські громадяни, серед яких – експрезидент “Мотор Січі” В’ячеслав Богуслаєв, якого в Україні звинувачують у державній зраді.

1 квітня Шевченківський районний суд міста Києва відправив під домашній арешт на 60 діб колишнього намісника Києво-Печерської лаври, митрополита УПЦ МП Павла (Лебедя) за підозрою у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі та виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. Також вдома у Лебедя у рамках слідчих дій правоохоронними органами України були проведені обшуки. Митрополит Павло очолював найбільший монастирський комплекс України – Києво-Печерську лавру – з 1994 року, представляючи філію Української православної церкви, лояльної до московського духовенства (Московського патріархату). 29 березня була закінчена дія Договору про оренду приміщень між національним заповідником “Києво-Печерська лавра” та Українською православною церквою Московського патріархату, в результаті чого остання мала залишити територію монастиря, однак відмовилася це зробити. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

31 березня в столиці України відбувся Бучанський саміт Faces of Justice. Він був проведений у річницю звільнення міста Буча, яке стало свідком численних воєнних злочинів російської армії, від окупації. Саміт був присвячений обговоренню механізмів притягнення РФ до міжнародної відповідальності за злочини проти українського народу. До форуму у змішаному форматі долучилися глави близько 50 держав, інші представники країн-партнерів та міжнародних організацій. Після завершення саміту було ухвалено Бучанську декларацію.

За підсумками засідання Постійної ради ОБСЄ 30 березня після консультацій з Україною було ініційовано “московський механізм” ОБСЄ, який буде зосереджений на проблематиці депортації українських дітей Росією, включаючи незаконне усиновлення та асиміляцію в країні-агресорі.

Країни-партнери та міжнародні організації продовжують надавати військову та фінансову допомогу Україні для посилення можливостей на полі бою.  Міжнародний валютний фонд на засіданні затвердив нову програму розширеного фінансування для України в розмірі $15,6 мільярдів. Японія надасть Україні $400 мільйонів на відновлення критичної інфраструктури.

Німеччина повідомила про передачу Україні броньованих евакуаційних машин Bergepanzer 3, машин для розмінування Wisent 1, вантажівок Zetros та іншого обладнання. Уряд Північної Македонії схвалив передачу Україні бойових гелікоптерів Мі-24. 

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Президенткою Республіки Молдова Маєю Санду, з Прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, з Прем’єр-міністром Словаччини Едуардом Хегером, з Прем’єр-міністром Республіки Словенія Робертом Голобом, які прибули з візитом до України для участі в Бучанському саміті. Крім того протягом тижня глава держави провів зустріч із делегацією німецького оборонно-промислового концерну Rheinmetall AG, який зокрема є виробником основних бойових танків “Leopard-2”, на чолі з головою правління Арміном Паппергером, а також  у межах робочої поїздки до Запорізької області президент зустрівся з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі.

Президент України Володимир Зеленський також мав телефонні розмови з Президентом Франції Еммануелем Макроном, з Премʼєр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні та з Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Також він взяв участь у віртуальному Саміті за демократію за участі 85 світових лідерів, закликавши до збільшення постачання зброї Україні, щоб допомогти перемогти Росію.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.