Ситуація станом на 8:00 9.06.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Основні зусилля російських військ спрямовані на захоплення території Луганської області. В регіоні тривають бої за Сєвєродонецьк – центральне місто великої промислової агломерації. Російським силам вдалося просунутись вперед на півночі Донецької області – в районі Святогірська. На інших ділянках фронту тривають обстріли з метою сковування дій ЗСУ.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Російські війська продовжують обстрілювати з мінометів прикордонні райони Сумської та Чернігівської областей. На Сумщині зафіксовано влучання у приміщення підрозділу Держприкордонслужби України.
Харківський та Луганський напрямки:
Війська РФ обстрілюють територію Харківської області, що продовжує призводити до втрат серед цивільного населення регіону. Лише за 7 червня на території Харківщини загинули 5 та отримали поранення 12 мирних мешканців.
В районі Харкова російські військові продовжують утримувати зайняті рубежі. На сході Харківської області вони відновили наступ з району Ізюма. Його метою є просування в тил українським підрозділам, які обороняються на Донеччині.
Ситуація на Луганщині залишається вкрай складною. Основні зусилля армія РФ продовжує зосереджувати на спробах встановлення повного контролю над містом Сєвєродонецьк, де тривають вуличні бої, а також на блокуванні ЗСУ у районі Лисичанська.
Донецький і Запорізький напрямки:
Російські війська наступають на півночі Донеччини з двох сторін – в напрямку на Бахмут (зі сходу) та Слов’янськ (з північного заходу). Зафіксоване їхнє просування в бік Святогірська, поблизу якого розташована одна з найбільших церковних святинь в Україні – Святогірська Лавра. На інших ділянках фронту війська РФ з метою сковування дій ЗСУ обстрілюють позиції українських військових та населені пункти. Для нанесення ударів активно застосовується авіація. За період 6–8 червня на території області загинули щонайменше 8 мирних мешканців, отримали поранення 23 особи.
На території Запорізької області тривають обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури.
Південний напрямок:
Продовжуються обстріли цивільної інфраструктури в Миколаївській області. За попередньою інформацією, у результаті обстрілів Миколаєва 6 червня щонайменше 1 людина загинула; в ніч на 7 червня 2 людини загинули в місті Баштанка. Також тривають обстріли на лінії фронту на Криворізькому напрямку, де війська РФ застосовують РСЗВ.
Інформаційне протистояння
Триває боротьба в кіберпросторі. За даними Міністерства цифрової трансформації України, з початку червня хакерами було атаковано понад 600 російських ресурсів (інтернет-провайдери, ЗМІ та інформаційні системи), в тому числі радіостанцію “Коммерсантъ FM”, в прямий ефір якої невідомі запустили українську музику та антивоєнні пісні.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 8 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 9444 особи (4266 вбитих та 5178 поранених). Станом на ранок 8 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждала понад 741 дитина (263 дитини загинули, 478 – отримали поранення).
Триває процес повернення тіл загиблих українських військових. 8 червня відбувся обмін тілами загиблих між Україною та Росією за формулою «50 на 50». З 50-ти українських захисників 37 – оборонці Азовсталі. Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що на підконтрольну територію повернуто вже 210 тіл загиблих захисників Маріуполя.
Запорізька ОВА повідомила, що російські війська вивозять з тимчасово окупованих територій Запорізької області в Крим сільськогосподарську продукцію – зерно та овочі. Мер Мелітополя Іван Федоров підтвердив, що 6 червня залізницею розпочалось вивезення з міста зерна. РФ використовує всі можливості для експлуатації тимчасово окупованих територій та отримання прибутку від збуту вкраденої української продукції. Також ситуація може свідчити про побоювання Кремля щодо втрати контролю над тимчасово окупованими територіями та необхідності створення власних продовольчих резервів.
Заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич повідомила, що з кінця лютого в Україні внаслідок бойових дій було пошкоджено понад 600 закладів системи охорони здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) встановила, що внаслідок російських атак на українську систему охорони здоров’я від 24 лютого загинули щонайменше 76 людей, ще 59 людей поранено. Подібні дії російських військових позбавляють людей доступу до базової медичної допомоги.
Катастрофічною залишається гуманітарна ситуація в тимчасово окупованому Маріуполі. У місті не вистачає ліків та лікарів. Через це будь-яка інфекційна хвороба може перетворитись на смертельну епідемію; наразі найбільшою загрозою є спалах холери. За словами радника мера Петра Андрющенка у місті людям бракує їжі та питної води. Відсутнє стабільне постачання води, світла та газу. За попередніми оцінками, в Маріуполі загинуло близько 22 тисяч людей, але через виснаження та захворювання це число може зростати. Верифікувати точну кількість втрат серед цивільного населення неможливо через відсутність повноцінного доступу міжнародних гуманітарних організацій до окупованого міста.
НАЕК “Енергоатом” продовжує повідомляти про викрадення людей в окупованому місті Енергодар Запорізької області. Лише протягом останнього тижня російські військові затримали та вивезли в невідомому напрямку близько 20 мешканців, 11 з яких – працівники Запорізької АЕС. Це створює додатковий тиск на персонал об’єкту та загрожує безпечному функціонуванню станції.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Міністерство фінансів України заявило, що залишить фіксованими ставки за військовими облігаціями попри підвищення облікової ставки Нацбанку до 25%.
НБУ повідомив, що впродовж травня міжнародні резерви України скоротилися на 7% і станом на 1 червня складають 25,1 млрд дол. США. Скорочення відбулося через продаж валюти на міжбанківському валютному ринку, та частково компенсовано фінансуванням від міжнародних партнерів.
Світовий Банк схвалив надання Україні додаткового фінансування на суму 1,49 млрд дол. США. Вони будуть спрямовані на виплати заробітної плати державним і соціальним працівникам.
Світовий Банк погіршив свій прогноз щодо показників інфляції в Україні. За даними Банку, на кінець 2022 року вона становитиме 20%.
Прем’єр-міністр Дмитро Шмигаль повідомив, що в рамках посівної кампанії в Україні вдалося засіяти 75% від минулорічних площ. Він заявив, що посівна кампанія, враховуючи важкі умови, пройшла успішно. Втім, наразі залишається проблемою організація збору та вивезення врожаю.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський продовжує активний діалог із західними партнерами з метою забезпечення їхньої підтримки щодо протидії російській агресії. Він провів телефонні розмови з лідерами ключових європейських держав – федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом, Президентом Польщі Анджеєм Дудою та Прем’єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном. Сторони обговорили посилення оборонної допомоги Україні, забезпечення глобальної продовольчої безпеки та підтримку на шляху до набуття членства в ЄС. Також Зеленський поінформував партнерів щодо поточної ситуації на фронті.
Європарламент 8 червня ухвалив резолюцію, яка рекомендує ЄС надати Україні статус кандидата на вступ. Також євродепутати висловили позицію щодо надання зброї для України. Резолюція стосується зовнішньої, безпекової та оборонної політики ЄС після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Уряд Великої Британії виділив додаткову допомогу для Міжнародного кримінального суду, який розслідує воєнні злочини в Україні. Лондон направляє в Україну спеціальну юридичну та поліцейську групу для проведення розслідувань. Крім того, пакет допомоги передбачає постійний аналіз та моніторинг подій в Україні, проведення тренінгів з розслідування воєнних злочинів для української поліції.
Тривають поставки озброєння в Україну від партнерів. 6 червня прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що його держава передасть ЗСУ реактивні системи залпового вогню для ефективного протистояння агресії РФ. Польща підписала з Україною оборонний контракт на суму 2,7 млрд злотих (близько 650 млн дол. США) щодо продажу Україні САУ Krab. Норвегія підтвердила факт передачі Україні 22 САУ М109 та боєприпасів до них.
Поступово партнери України вводять додаткові санкції проти РФ на національному рівні. Уряд Канади 8 червня оголосив про запровадження нових обмежень щодо надання низки послуг для російської нафтогазової та хімічної промисловості. В МЗС Канади наголосили, що держава в координації з партнерами продовжить роботу над подальшим розширенням санкційного тиску на Росію. Додаткові санкції запровадила й влада Японії. В новий санкційний пакет країни потрапили два російські банки (Кредитний банк Москви та Россільхозбанк) та один білоруський банк (Білінвестбанк). На додаток уряд Японії ухвалив рішення щодо збільшення суми допомоги Україні на 500 млн. доларів США, про що була підписана додаткова угода. Уряд Нової Зеландії запровадив нові обмежувальні заходи проти 44 державних підприємств РФ та Білорусі через широкомасштабне вторгнення в Україну. Вони стосуються підприємств, які виробляють зброю і розробляють військові технології.
Триває переговорний процес, спрямований на розблокування українських морських портів та створення безпечного коридору для експорту української сільськогосподарської продукції, який наразі блокується російськими військовими. Питання має глобальне значення через загрозу світової продовольчої кризи. З цього приводу у Туреччині пройшла турецько-російська зустріч на рівні міністрів закордонних справ. Сторони обговорили механізм вирішення проблеми із залученням ООН. За словами посла України в Туреччині Василя Боднара, конкретних домовленостей на зустрічі не було досягнуто, і наразі продовжуватимуться україно-турецькі консультації із цього питання.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.