Російсько-українська війна (дайджест) – 2-5 червня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 6.06.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Найгарячішою ділянкою фронту залишається місто Сєвєродонецьк в Луганській області, де ЗСУ вдалося потіснити війська РФ, які увійшли до міста. Також російські військові продовжують наступ на інших напрямках на сході України, та намагаються втримати позиції біля Харкову та Херсону. Тривають обстріли по всій лінії фронту та ракетні удари по об’єктах в тилу українських військ. 

Київський та Житомирський напрямки:

Російські війська продовжують знищувати транспортну інфраструктуру. Зокрема, 5 червня вони з акваторії Каспійського моря завдали ракетних ударів по м. Київ, влучивши по об’єктах “Укрзалізниці” – Дарницькому вагоноремонтному заводу. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Війська РФ атакували територію Сумської області, застосовуючи артилерію та авіацію. Також тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської області з території РФ. 

Харківський та Луганський напрямки:

В районі Харкова війська РФ зосередилися на утриманні зайнятих рубежів. Вони продовжують обстрілювати цивільну інфраструктуру регіону та відновлюють атаки поблизу Ізюма з метою виходу до Слов’янська з північно-західного напрямку. 

На Луганщині тривають міські бої в Сєвєродонецьку. Керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що ЗСУ вдалося посунути російські війська та відновити контроль над половиною міста. 

Російські військові завдають ударів по населених пунктах, які залишаються під контролем ЗСУ. За даними міської адміністрації, місто Лисичанськ зруйноване на 60 %. 

Донецький і Запорізький напрямки:

В Донецькій області активні бойові дії мають місце на півночі регіону. За даними Генштабу ЗСУ, до 20 російських батальйонно-тактичних груп були сконцентровані в районі Слов’янська, та відновили атаки в напрямку міста. В районі Лиману російські війська намагаються закріпитися  на берегу річки Сіверський Донець та наступати в напрямку Святогірська. 

Вони завдають ударів по населених пунктах Донеччини, застосовуючи артилерію, авіацію та тактичні ракетні комплекси. Внаслідок удару по Слов’янську місто залишилось без енергопостачання. Через обстріли спалахнула масштабна пожежа в одній з будівель Святогірської Лаври – Всіхсвятському скиті. Також російські війська продовжують знищувати промислові об’єкти на території регіону. В ніч на 5 червня було нанесано авіаудар по підприємствах у Краматорську. Усього внаслідок обстрілів за період 2-5 червня на території Донецької області загинули щонайменше 12 мирних мешканців, 23 людей отримали поранення. 

На території Запорізької області також тривають обстріли по всій лінії фронту. 

Південний напрямок:

Війська РФ здійснюють атаки проти інфраструктурних об’єктів в тилу українських військ. Зокрема, 4 червня крилата ракета вразила територію сільськогосподарського підприємства та складські приміщення на Одещині. 

Російські військові продовжують обстріли поблизу лінії фронту на Криворізькому та Миколаївському напрямках. Окрім цього, тривають ракетні обстріли Миколаївщини. На території міста Миколаїв 4 червня загинули щонайменше 3 людей. 

Інформаційне протистояння

Держспецзв’язку повідомило про кібератаку на державні організації України з використанням шкідливої програми, яка розповсюджувалась засобами електронної пошти. Також російські хакери намагались зірвати трансляцію футбольного матчу між збірними Уельсу та України, запустивши замість нього мовлення російського пропагандистського каналу на платформі OLL.tv. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 3 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 9197 осіб (4183 вбитих та 5014 поранених). Станом на ранок 5 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 729 дітей (262 дитини загинули, 467 отримали поранення). 

Росія продовжує створювати загрози безпеці українських АЕС. 5 червня “Енергоатом” заявив, що російська ракета “Калібр”, яку ймовірно запустили по Києву, пролетіла критично низько над Південноукраїнською АЕС, що на Миколаївщині. 

Гуманітарні умови на тимчасово окупованих територіях сходу та півдня України погіршуються. Зокрема у Маріуполі гострою є проблема з доступом до води – мешканці повинні записуватися в чергу мінімум за два дні, щоб отримати питну воду. За словами радника міського голови Петра Андрющенка, доставки технічної води для гігієнічних потреб у місті немає взагалі. Також він ще раз звернув увагу на загрозу епідемії в Маріуполі. 

Складною залишається ситуація в Запорізькій області, майже 60% якої знаходиться під окупацією. 77 населених пунктів регіону знеструмлені через бойові дії; зруйновано 2701 об’єкт інфраструктури. В тимчасово окупованих містах посилився фізичний і психологічний тиск на громадян, зокрема зросла кількість викрадень російськими військовими людей, яких тримають в полоні тижнями. Зафіксовані випадки мародерства. 

2 червня на лінії фронту в Запорізькій області відбувся обмін тілами загиблих військових між Україною та Росією за формулою “160 на 160”.

За оцінками українського уряду, понад 300 тисяч квадратних кілометрів – майже половина території України –  забруднена внаслідок бойових дій боєприпасами або мінами. Через мінування пляжів російською стороною за останні дні загинули 5 людей у Херсонській області та в Маріуполі

Російські війська не припиняють завдавати ударів по історичних пам’ятках та соціальній інфраструктурі в Україні. Президент Володимир Зеленський закликав Організацію Об’єднаних Націй та ЮНЕСКО виключити зі своїх лав Росію як державу-терориста. Вдруге від початку червня російська артилерія влучила по Святогірській лаврі на Донеччині, де від бойових дій укривалися близько 300 мирян, зокрема 60 дітей. Всього за час війни у Донецькій області росіяни зруйнували або пошкодили вже щонайменше 43 релігійні споруди.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Національний банк вперше від початку повномасштабного вторгнення Росії змінив облікову ставку та ухвалив рішення підвищити її з 10% до 25%. Таким чином в Нацбанку прагнуть захистити гривневі доходи та заощадження громадян, підвищити привабливість гривневих активів, знизити тиск на валютному ринку, а в кінцевому результаті посилити спроможність Національного банку забезпечувати курсову стабільність і стримувати інфляційні процеси під час війни.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну розповів, що за останні два місяці уряд розподілив 2,3 млрд грн, аби терміново відновити критичну інфраструктуру. Також Шмигаль звернувся до міжнародних компаній із закликом проявити солідарність з українським народом та відновлювати їх роботу вже зараз.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський здійснив першу з початку широкомасштабного російського вторгнення поїздку в зону бойових дій на сході України. Він відвідав командні пункти та передові позиції українських військ у районі Бахмута Донецької області та Лисичанська, що на Луганщині. Глава держави перевірив оперативну обстановку на цих ділянках фронту та отримав звіт про матеріально-технічне забезпечення українських підрозділів. Також президент здійснив поїздку до Запорізької області, де відвідав передові позиції українських військових та поспілкувався із евакуйованими мешканцями Маріуполя.

Під час виступу на Міжнародному безпековому форумі GLOBSEC у Братиславі, Володимир Зеленський розповів про безпекові виклики для водних акваторій через війну та наслідки від блокування українських портів російськими військами, а також закликав міжнародну спільноту підтримувати Україну у боротьбі проти агресора, посилювати санкції та доєднуватися до української ініціативи United24 – фандрейзингової платформи, яка дозволяє акумулювати кошти з різних джерел для захисту держави від загрози збройної агресії, стихійного лиха тощо.

Повноцінну діяльність у столиці України відновили 50 посольств. Вірчі грамоти від іноземних послів відтепер прийматимуть у Софійському соборі. Першими послами, у яких Президент України прийняв вірчі грамоти в рамках нової церемонії, стали представники Молдови, Індії та Сполучених Штатів Америки.

Важливим аспектом підтримки міжнародної спільноти є посилення санкційного тиску на Росію. Європейський Союз офіційно узгодив шостий пакет санкцій, який включатиме заборону на імпорт нафти з РФ морем. Це знизить імпорт російської нафти до Європи на 92% до кінця 2022 року. В рамках шостого пакету санкцій ЄС узгодив відключення від системи SWIFT одного білоруського та трьох російських банків (в тому числі «Сбербанку»), розширив заборону на експорт до РФ тощо. Також ЄС розширив санкційний список, включивши туди 65 осіб та 18 кампаній. Втім, через позицію Угорщини санкції проти патріарха РПЦ Кирила не були введені.

США розширили список громадян РФ, проти яких введені санкції. До санкційного списку потрапили представники близького оточення В. Путіна (в тому числі С. Ролдугін, якого вважають причетним до офшорних оборудок Кремля) та окремі державні чиновники (речниця МЗС РФ М. Захарова). 

Мінекономіки Тайваню ввело заборону на експорт сучасних чіпів до Росії та Білорусі у відповідь на агресію проти України.

Посилюється міжнародна фінансова допомога Україні для зміцнення оборонної спроможності держави та підтримки населення під час війни. За повідомленням міністерки закордонних справ Швеції Анн Лінде, Швеція надасть Україні черговий пакет військової допомоги на суму понад 95 млн євро, до якого ввійдуть протикорабельні ракети, протитанкова зброя та 12,7-мм гвинтівки разом з боєприпасами. Україна отримає від Європейського Союзу 330 млн євро, які розраховані на підтримку населення, що постраждало внаслідок російського вторгнення, а також на зміцнення стійкості країни. Банк розвитку Ради Європи (CEB) схвалив п’ять нових позик на загальну суму майже 1,2 мільярда євро. Більша частина коштів призначена для допомоги біженцям та переміщеним особам з України.

Нова посол США в Україні Бріджит Брінк відвідала Бородянку, яка зазнала катастрофічних руйнувань під час бойових дій у перші тижні повномасштабної російсько-української війни. З офіційним візитом Київщину (зокрема Бучу та Ірпінь) відвідала парламентська делегація Республіки Корея на чолі з головою правлячої партії РК “Сила народу” Лі Джун Соком. Дані візити показують особливу увагу світу до наслідків воєнних злочинів Росії та готовність в майбутньому залучитись до відбудови України.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.