Російсько-українська війна (дайджест) – 3-6 листопада 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 07.11.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

За рахунок перекидання на лінію фронту мобілізованих військовослужбовців, російське військове командування намагається стабілізувати ситуацію на півдні та здійснює атаки одразу на декількох напрямках в Донецькій та Луганській областях. 

На тимчасово окупованих територіях Херсонщини продовжується примусова депортація цивільного населення. На фоні повідомлень про можливий відступ російських військ з плацдарму на правому березі Дніпра фіксуються численні випадки мародерства у Херсоні. 

Станом на вечір 6 листопада, в Україні від електромережі було відключено понад 4,5 мільйона споживачів, більшість з них у Києві та області. Мер Києва Віталій Кличко не виключає, що через російські ракетні обстріли столиця може повністю залишитися без світла, води та зв’язку. Місцева влада готується до ймовірного блекауту.

Інспектори МАГАТЕ завершили перевірку на трьох об’єктах української атомної енергетики, не виявивши жодних ознак незаявленої ядерної діяльності та матеріалів. Перевірка здійснювалася на прохання української влади після заяв Російської Федерації про начебто створення в Україні “брудної бомби”.

Луганський напрямок

Лінія фронту на Луганщині залишається без змін. За словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, російські війська, не рахуючись з втратами, намагаються прорвати оборону ЗСУ біля населених пунктів Сватове та Кремінна. Також вони намагаються повернути втрачені позиції між Лисичанськом та Сіверськом. 

Донецький напрямок

Тривають спроби російських військ прорвати лінію оборони ЗСУ в районах Бахмута та Авдіївки. Окрім цього, вони намагаються оточити українські підрозділи в районі Вугледару

Війська РФ продовжують інтенсивні обстріли та удари із застосуванням дронів-камікадзе, зокрема в районі Покровська, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 36 листопада на території Донецької області загинули щонайменше 13 цивільних осіб, 30 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

4 листопада війська РФ вдарили по населених пунктах Запорізької області ракетами “С-300”. Ще один удар по місту Запоріжжя було нанесено в ніч на 6 листопада; в результаті загинула щонайменше 1 людина. Натомість ЗСУ завдали кілька ударів по штабах та місцях розміщення російських військових на тимчасово окупованих територіях Запорізької області. 

Херсонський напрямок

Російські збройні сили вивезли з Херсону окупаційну адміністрацію та відводять з плацдарму на правому березі найбільш боєздатні підрозділи. Натомість на цей напрямок переправляються нові формування, укомплектовані мобілізованими військовими. Це засвідчує готовність російського командування боротися за позиції навколо Херсона.   

Війська РФ продовжують ракетні атаки на Миколаїв. В ніч на 4 листопада здійснено обстріл міста  ракетами “С-300”. В результаті було зруйновано складську інфраструктуру та пошкоджено низку адміністративних будівель.

В ніч на 4 листопада ЗСУ уразили місце розташування російських військ та техніки в одному з готельних комплексів міста Олешки на Херсонщині. 5 листопада українські військові продовжили наносити удари по переправах та позиціях супротивника. 

Обстріли території України

Війська РФ  продовжують систематичні обстріли Нікополя та Марганця на Дніпропетровщині з важкої артилерії. 

Тривають обстріли території Харківщини. Також актуальною залишається мінна загроза. За останні дні на території області через снаряди отримали поранення щонайменше 3 осіб. 

Прикордонні райони Чернігівщини та Сумщини продовжують зазнавати обстрілів з застосуванням мінометів, артилерії та стрілецької зброї з території РФ. Внаслідок ударів на території Сумської області 6 листопада загинула 1 людина, ще 1 отримала поранення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 6 листопада внаслідок російсько-української війни кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1257 (430 дітей загинули, 827  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 6 листопада 10570 дітей було депортовано, 260 – зникли безвісти. 

3 листопада відбувся черговий масштабний обмін полоненими. До України повернулися 107 військових, з яких 74 – захисники заводу “Азовсталь” в Маріуполі. Серед звільнених полонених 6 офіцерів, 101 – рядові та сержанти.

В тимчасово окупованому Херсоні продовжується примусова депортація населення. Українські правозахисні організації повідомляють, що деяких вимушено депортованих людей поселили в санаторії під Скадовськом, в яких відсутнє опалення; інших  депортованих відправили до Краснодарського краю Росії. 

Жертвами депортації стають найбільш незахищені верстви населення. 4 листопада російські військові примусово вивезли підопічних Дніпрянського психоневрологічного будинку-інтернату, розташованого поблизу Нової Каховки. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець також повідомив про вивезення до Криму вихованців Олешківського дитячого будинку-інтернату.

Відбувається масштабне організоване пограбування міста Херсон. Російські військові переправляють на лівий берег медичне обладнання, пожежні автівки, карети швидкої допомоги та інше майно. Також вони вивозять культурні цінності, серед яких архіви, картини та скульптури з художніх і краєзнавчих музеїв. Тривають незаконні обшуки та затримання цивільних, які залишились у місті. 

На звільнених територіях Херсонської області українські правоохоронці продовжують виявляти та документувати воєнні злочини, вчинені представниками збройних сил РФ. 4 листопада у смт Високопілля виявили 3 тіла зі слідами насильницької смерті. Загалом на звільнених впродовж останніх місяців територіях у Донецькій, Харківській та Херсонських областях виявлено тіла 868 цивільних осіб, з них 24 дітей.

Зʼявилися деталі розслідування злочинів, здійснених російськими військовими на початку березня 2022 року в Бучі під Києвом. Стало відомо про відбір жертв серед місцевого цивільного населення за списками, заздалегідь підготовленими російськими спецслужбами. Як відомо, у період окупації міста війська РФ катували та вбивали людей, яких вважали потенційними загрозами. На вулиці Яблунській, де був організований штаб російських військових, поліція знайшла майже 40 тіл українських громадян. 

У Маріуполі спостерігається посилення репресивних заходів з боку окупаційних сил. Російські військові запровадили поквартирний обхід і обшуки на предмет виявлення української символіки і літератури, а також задля збору персональних даних місцевих жителів. Також вони перевіряють телефони мешканців на наявність компрометуючих фото, дописів у соцмережах та у приватному листуванні. Водночас не припиняється процес фільтрації, загальна черга на проходження цієї процедури лише у Центральному районі сягає 15 тисяч осіб. Без довідки про фільтрацію у місті неможливо працевлаштуватися.

Росія продовжує загрожувати світовій ядерній безпеці. НАЕК “Енергоатом” повідомила про чергові російські обстріли 3 листопада, які пошкодили лінії електропередач і електропідстанції, які забезпечують Запорізьку АЕС. Міжнародне агентство з атомної енергії стверджує, що Запорізька атомна електростанція втратила весь доступ до зовнішнього електропостачання після цього обстрілу та отримує резервне живлення від аварійних дизель-генераторів. Лише 5 листопада електропостачання на об’єкт було відновлено.  

Офіс генерального прокурора повідомив, що з 24 лютого Росія скоїла 44 869 злочинів агресії та воєнних злочинів та території України. З них 43 312 стосуються порушення законів та звичаїв війни, 73 – планування, підготовки або розв’язання та ведення агресивної війни, 39 – пропаганди війни, 1 445 – інші.

За інформацією МОЗ, за вісім місяців повномасштабної війни в Україні було пошкоджено 1100 обʼєктів системи охорони здоров’я. З них 144 повністю зруйновані.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець заявив, що з початку повномасштабного вторгнення в Україні зафіксовано понад 2 200 злочинів проти довкілля, здійснених російськими військами. Завдана шкода вже перевищила 37,4 млрд євро. Прокуратура наразі здійснює процесуальне керівництво у 10 кримінальних провадженнях за фактом вчинення збройними формуваннями РФ екоциду. Мова йде, зокрема, про пошкодження внаслідок ракетних ударів атомних електростанцій; факт масової загибелі птахів на Чорнобаївській птахофабриці; цілеспрямовані атаки на нафтобази. Всесвітній фонд природи WWF-Україна повідомив, що від повномасштабної війни вже постраждали 20% українських природоохоронних територій та 3 млн га лісів.

Спротив

Вранці 3 листопада пролунав вибух на території промислового підприємства в тимчасово окупованому Мелітополі (Запорізька область), де був розташований штаб російських військ. 

Російські ЗМІ повідомляють про підрив лінії електропередач на Херсощині, внаслідок чого 6 листопада без електроенергії залишився Херсон та навколишні населені пункти. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що у 2023 р. не планується фінансування видатків держбюджету за рахунок емісії гривні. Однак це залежатиме від надходження коштів від міжнародних партнерів. До початку листопаду НБУ вже профінансував бюджет на 340 млрд грн при передбаченому на 2022 рік максимумі у 400 млрд грн.

Нацбанк пом’якшив низку валютних обмежень з метою спрощення волонтерської діяльності. Він розширив перелік товарів оборонного призначення для їх придбання за кордоном і спростив умови щодо задоволення заявок на купівлю іноземної валюти для благодійних фондів.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

3-4 листопада в німецькому місті Мюнстер пройшла зустріч глав Міністерств закордонних справ країн “Великої сімки”. Представники G7 домовилися створити координаційний механізм для допомоги Україні у відновленні і захисті критичної та енергетичної  інфраструктури. Крім того, за підсумками засідання держави «Групи семи» й Австралія погодилися встановити фіксовану максимальну ціну для російської нафти, що підвищить стабільність ринку та позбавить Росію наддоходів внаслідок продажу енергоресурсів.

Важливим питанням на міжнародній арені залишається зміцнення продовольчої безпеки. За словами Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, «зернова угода» досягла нового етапу, так як через чорноморський гуманітарний коридор транспортовано вже 10 млн тонн агропродукції. 

Продовжується активний політичний діалог України з державами-партнерами. Протягом останніх днів Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з Президентом Грецької Республіки Катеріною Сакелларопулу та з радником Президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном. Сторони обговорили співпрацю в оборонній, політичній, економічній, гуманітарній сферах, посилення санкційного тиску на РФ та притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини на території України. В.Зеленський подякував Греції за передану військову допомогу, що включала БМП-1.

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак провів зустріч із главами місій десяти держав-членів НАТО, які прибули до України з робочим візитом. Під час переговорів було розглянуто питання підтримки євроатлантичних прагнень України, рекомендації щодо безпекових гарантій та посилення боєздатності української армії. Також Київ відвідав Міністр юстиції ФРН Марко Бушманн, який обговорив з представниками української влади плани співпраці у сфері юстиції та розслідування воєнних злочинів РФ. 

Президент України провів телефонні розмови з  Президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, з Президентом Молдови Маєю Санду та з Президентом Індонезії Джоко Відодо. Політики обговорили енергетичні та безпекові виклики, посилення макрофінансової допомоги та важливість зернової ініціативи в підтримці глобальної продовольчої безпеки. 

Окремі держави продовжують визнання нинішнього російського режиму як терористичного. Чехія стала третьою країною Європи, що ухвалила резолюцію про визнання терористичного характеру російської влади.

Інспектори МАГАТЕ завершили перевірки на трьох об’єктах української атомної енергетики, здійснені на прохання української влади після заяв Російської Федерації про начебто створення в Україні “брудної бомби”. Згідно із заявою гендиректора агентства Рафаеля Маріано Гроссі, ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів на жодному об’єкті не виявилено. Таким чином підтверджено, що звинувачення Росії є безпідставними, та залишаються частиною навмисної дезінформаційної кампанії проти України.

Держави-партнери дотримуються непохитної позиції щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України, надаючи все більше військової допомоги українським збройним силам. Сполучені Штати 4 листопада оголосили про надання чергового пакету допомоги у сфері безпеки вартістю 400 млн дол США. Допомога включає фінансування модернізації ракет ППО HAWK, які в майбутньому планується передати Україні; надання броньованих машин M1117, тактичних БПЛА Phoenix Ghost, броньованих річкових катерів, тактичних захищених систем зв’язку й систем спостереження; фінансування навчання військових та обслуговування техніки. Міністерство оборони Нідерландів повідомило про виділення чергового пакету допомоги на суму 120 мільйонів євро для надання Україні важкої військової техніки. Нідерланди та США беруть на себе забезпечення поставок в Україну 90 модернізованих і відремонтованих чеських танків Т-72. Новий уряд Італії планує схвалити шостий пакет військової допомоги для України після російського повномасштабного вторгнення. Парламент Болгарії проголосував за дозвіл на постачання Україні військової та технічної допомоги. 

США створюють групу для координації військової допомоги Україні. Формування, яке входить до структури Командування армії США в Європі, допоможе упорядкувати систему навчання та допомоги. Цей крок підкреслює готовність адміністрації Байдена до довгострокової підтримки України. 

Через інтенсивні обстріли Росією критичної інфраструктури в Україні міжнародна спільнота мобілізувала зусилля для стабілізації енергетичної ситуації в державі. Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна вже отримала від міжнародних партнерів 700 генераторів, ще 900 очікується найближчим часом. В свою чергу Управління ЄС із питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги повідомило, що вже 17 країн Євросоюзу долучилися до допомоги енергетичному сектору України. Уряд Швейцарії додатково виділив 100 мільйонів швейцарських франків для підтримки термінового відновлення енергетичної інфраструктури в рамках плану дій щодо надання допомоги Україні в зимовий період.

Іран вперше визнав факт постачання БПЛА до РФ, але нібито ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Натомість спеціальний представник США щодо Ірану Роберт Меллі заявив, що ці заяви не відповідають дійсності, адже масштабні поставки здійснювалися до РФ влітку вже під час військових дій в Україні. При цьому ЗМІ продовжують фіксувати прибуття вантажних літаків з Ірану до РФ, які можуть перевозити додаткове озброєння, що використовується російськими військовими при атаках проти української критичної інфраструктури. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.