Ситуація станом на 8:00 6.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська проводять операції, спрямовані на встановлення повного контролю за територіями Донецької та Луганської областей. На півдні вони намагаються покращити тактичне становище своїх підрозділів.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Підрозділи Державної прикордонної служби вийшли на державний кордон України у Чернігівський області. Відновлено контроль за населеними пунктами Неданчичі та Дніпровське (розташовані біля кордону з Білоруссю), Гірськ (розташований біля кордону з Росією).
Харківський та Луганський напрямки:
На Харківщини російські війська продовжують створення ударного угруповання поблизу Ізюма. За оцінками Генштабу ЗСУ, вони готуються до наступу у напрямку населених пунктів Барвінкове (Харківської області) та Слов’янськ (Донецької області).
Російські війська продовжують хаотичні обстріли у Харківській області. За словами очільника Харківської ОВА Олега Синєгубова станом на ранок 5 квітня за минулу добу були обстріляні Харків (райони Салтівки, П’ятихатки, Олексіївки, Холодної Гори), а також інші населені пункти в регіоні (Дергачі, Барвінкове, Чугуїв). В результаті обстрілів 6 людей загинуло, 8 отримали поранення.
Російські війська намагаються просуватись в Луганській області. Зокрема голова Луганської ОВА Сергій Гайдай та Генштаб ЗСУ повідомляють про спроби штурму позицій ЗСУ поблизу Новотошківського, Нижнього, Попасної та Рубіжного протягом останніх двох днів.
Також продовжуються обстріли населених пунктів Луганщини. За словами Сергія Гайдая, протягом 4 квітня поліцією задокументовано 51 обстріл Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Кремінної, Попасної, Гірського, Золотого, Новодружеська. Внаслідок обстрілів 5 квітня в Рубіжному загинула 1 людина, 5 людей отримали поранення. Також в Рубіжному російські війська влучили у цистерну з азотною кислотою, що створює небезпеку отруєння для місцевих мешканців.
Донецький і Запорізький напрямки:
За підтримки авіації та артилерії російські війська продовжують штурм міста Маріуполь. За повідомленням Державної прикордонної служба України, під час чергового обстрілу Маріуполя з моря російські військові влучили у цивільний корабель під прапором Домініканської Республіки, який знаходився у порту. За попередньою інформацією, 1 член екіпажу поранений.
В ніч на 5 квітня російські війська на Донеччині обстріляли населені пункти на Мар’їнському, Очеретинському і Торецькому напрямках. За повідомленням Донецької обласної прокуратури, внаслідок обстрілу в м. Краматорськ у ніч на 5 квітня була зруйнована загальноосвітня школа.
Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляє, що за добу внаслідок обстрілів загинула 1 людина у Бахмуті. Ще 8 мирних мешканців Донеччини отримали поранення (4 – у Мар’їнці, по 1 – у Нью-Йорку, Бахмуті, Вугледарі та Авдіївці).
Дніпровський напрямок:
За інформацією голови Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченка, вночі внаслідок ракетного удару була знищена нафтобаза та постраждав один із заводів на території області. Інформація щодо постраждалих уточнюється.
Південний напрямок:
Генштаб ЗСУ повідомляє, що на Херсонщині в результаті контрнаступу українські військові звільнили населені пункти Добрянка, Нововознесенське та Трудолюбівка, розташовані поблизу кордону з Дніпропетровською областю.
Західний напрямок:
У ніч з 4 на 5 квітня було здійснено ракетну атаку на Тернопільщину. Внаслідок збиття ракети ППО уламками був пошкоджений склад мінеральних добрив.
Ввечері 5 квітня голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив про вибухи в околицях Радехова, які можуть бути результатом ракетної атаки.
Інформаційне протистояння
За повідомленням “Енергоатому”, російські пропагандистські ЗМІ намагалися зняти фейковий сюжет про безпечний робочий процес на Запорізькій АЕС, що знаходиться під контролем російських збройних сил.
Генштаб ЗСУ повідомляє про підготовку масштабної провокації і фальсифікації даних у Маріуполі. Зокрема, російські війська планують зібрати в одному місці тіла загиблих цивільних мешканців та представити їх як жертв дій ЗСУ.
Український інститут закликав міжнародну спільноту припинити співпрацювати з РФ, а також поширювати та популяризувати російське мистецтво, яке використовують для політичної пропаганди.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук 5 квітня по гуманітарних коридорах було евакуйовано 3 846 людей. Водночас, колона з 7 автобусів для евакуації людей з Маріуполя, яка рухалась у супроводі Міжнародного Комітету Червоного Хреста, після блокування у місті Мангуш була вимушена повернутись.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що з початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації до 5 квітня 2022 року в Україні зафіксовано 3675 жертв серед цивільного населення (1480 вбитих і 2195 поранених).
За даними ювенальних прокурорів, щонайменше 431 дитина в Україні постраждала внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 5 квітня 2022 року 165 дітей загинуло та 266 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
Офіс генпрокурора оприлюднив дані про втрати цивільного населення внаслідок обстрілу Миколаєва 4 квітня. Внаслідок дій російських військових 12 людей загинули; 41 – отримав поранення (в тому числі 4 дітей).
Супутникові знімки, зроблені компанією Maxar Technologies та опубліковані у виданні The New York Times, підтверджують військові злочини російської армії проти цивільного населення у м. Буча на Київщині.
Генпрокурор Ірина Венедіктова заявила, що в Україні наразі розслідується майже п’ять тисяч воєнних злочинів Росії, серед яких зафіксовані випадки сексуального насилля відносно українських жінок і чоловіків, дітей і людей похилого віку.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила про порушення російськими військовими статті 13 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Українських військових, які потрапили в полон, піддавали тортурам, проводили регулярні допити, щоб зламати їх морально. Денісова закликала Комісію ООН з прав людини врахувати ці порушення.
Генштаб ЗСУ повідомляє, що російські війська здійснюють пошук та незаконне затримання жителів з проукраїнською позицією в населених пунктах Великий Бурлук, Приколотне та Федорівка на Харківщині.
Асоціація міст України повідомляє, що голову Бехтерської громади на Херсонщині Михайла Бурака звільнили з полону. За даними асоціації, Бурак наразі перебуває в лікарні з численними травмами.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За словами міністра інфраструктури Олександра Кубракова, за попередніми підрахунками за час війни втрати доходів у аеропорту Бориспіль склали 3,5 мільярдів гривень; втрати Укрпошти – понад 500 мільйонів грн.
За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, Ощадбанк надасть кредит Нафтогазу розміром 4,5 млрд гривень на відновлення інфраструктури (газопроводи, лінії електропередач, водопостачання, тощо).
Журналісти видання Bloomberg заявили, що російська війна проти України спричинила падіння українського експорту на ринку зерна. Навіть перелаштування поставок з інших країн не зможе компенсувати втрати поставок з України.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський виступив на засіданні Ради безпеки ООН, скликаному для обговорення вторгнення РФ в Україну та, зокрема, військових злочинів на Київщині. В.Зеленський під час свого виступу наголосив на тому, що дії Росії підривають архітектуру глобальної безпеки і закликав до негайного реформування ООН та позбавлення РФ права вето в Раді Безпеки організації.
Держави Заходу продовжують обмежувати дипломатичні контакти з Російською Федерацією, особливо після опублікування інформації щодо жертв серед цивільного населення у Бучі на Київщині. Європейський Союз оголосив персонами нон грата низку російських дипломатів, які працюють в Постійному представництві РФ у ЄС. Таке рішення пояснюють їхньою діяльністю, яка суперечить дипломатичному статусу.
Крім того, російських дипломатів зі своїх територій висилають Італія (у кількості 30 осіб), Данія (15 осіб), Швеція (3 особи), Португалія (10 осіб), Іспанія (25 осіб), Естонія (14 осіб), Словенія (33 особи), Румунія (10 осіб).
ЄС вводить п’ятий пакет санкцій проти РФ у відповідь на злочини російських військ в Бучі та продовження війни проти України. Мова йде, зокрема, про запровадження ембарго на імпорт вугілля з Росії; повну заборону транзакцій для чотирьох ключових російських банків (серед яких ВТБ), що становлять 23% російського ринку; заборону російським суднам входити до портів ЄС. Також забороняються робота російських та білоруських транспортних операторів та будь-яка фінансова підтримка державних органів РФ; запроваджуються додаткові експортні та імпортні обмеження. Компаніям з РФ забороняється брати участь у державних закупівлях в країнах ЄС. Вводяться нові персональні санкції проти окремих осіб.
Уряд Естонії передав Україні партію летальної зброї, в тому числі гаубиці. Окрім цього, естонські підприємці у співпраці з державними установами та Збройними силами Естонії передали українським військовим шоломи, бронежилети, засоби зв’язку, дрони, прилади нічного бачення, медичні товари тощо.
Чеська Республіка відправила в Україну бронетехніку радянського виробництва (кілька десятків танків Т-72 та бойові машини піхоти).
США планують надати додаткову військову допомогу Україні на 100 млн доларів (мова йде про протитанкові системи Javelin).
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.