04.04.2022

Ситуація станом на 8:00 5.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська нарощують наступальний потенціал на східному напрямку, який стає ключовим театром воєнний дій. На півдні України російські підрозділи проводять перегрупування сил та намагаються покращити тактичне положення на окремих ділянках фронту. На півночі завершений відступ російських військ з території Чернігівської та Сумської областей. 

Київський та Житомирський напрямки:

Голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко повідомив, що територія області повністю звільнена від російських військ. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Російські військові відійшли від Чернігова, до міста організовано відносно безпечний маршрут для гуманітарної допомоги та евакуації.

ЗСУ відновили контроль над всією територією Сумської області. 

Харківський та Луганський напрямки:

На Харківщині російські війська готуються продовжувати наступальні операції в районі місті Ізюм в напрямку на Слов’янськ та Барвінкове. Генштаб ЗСУ повідомляє про польоти російських розвідувальних БПЛА в напрямку Барвінкове та захоплення села Бражківка. 

Російські війська продовжують блокування та обстріли Харкова. У ніч з 3 на 4 квітня  були обстріляні житлові райони міста (П’ятихатки, Олексіївка, Салтівка). Також обстріляли місто Дергачі – там 3 людини загинули і ще 7 людей поранені.

На території Луганської області російські війська продовжують атаки на Рубіжне та Попасну, готуються до наступу на Сєвєродонецьк. 

В Рубіжному отримали поранення 2 священиків. Штаб ООС проінформував про 3 поранених у населеному пункті Георгіївка.

Донецький і Запорізький напрямки:

В Донецькій області продовжуються бої за місто Маріуполь. Також російські війська проводили штурмові дії в напрямку населених пунктів Троїцьке, Новобахмутівка, Новоселівка.

За даними Донецької ОВА внаслідок обстрілів загинули 2 людей в Авдіївці; 9 людей отримали поранення ( 4 – в Авдіївці, 3 – у Георгіївці, 1 у Новоселівці і 1 у Воздвиженці). У свою чергу штаб ООС повідомляє про 1 пораненого у Новосілці. 

За словами речника Запорізької ОВА Івана Арефʼєва вночі та зранку 4 квітня артилерією було обстріляне селище Комишуваха.

Дніпровський напрямок:

Керівник Дніпропетровської ОВА Микола Лукашук повідомив про обстріл населеного пункту у Криворізькому районі Дніпропетровщини. Інформація про постраждалих уточнюється

Південний напрямок:

Протягом дня російські війська завдали ударів по місту Миколаїв. Мер міста Олександр Сєнкевич повідомив про застосування касетних боєприпасів. Внаслідок обстрілу загинуло 10 людей, ще 61 особа отримала поранення.  

Інформаційне протистояння

Російські високопосадовці та медіа розгортають нову кампанію з дезінформації. Вони намагаються спростувати інформацію про військові злочини на тимчасово окупованих територіях, звинувачуючи Україну та Захід в інсценуваннях. Натомість, підтвердженням російських військових злочинів стали супутникові знімки оприлюднені виданням The New York Times.

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони повідомив про безпечність повідомлень, які надходять на телефони громадян від абонента “Ukraine”. У ЦПД наголосили, що цей акаунт належить Держспецзв’язку і не несе загрози для українців. За вказаним в повідомленні посиланням можна переходити на сайт, де громадяни можуть залишити свої персональні свідчення щодо російсько-українського конфлікту. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, за 4 квітня через гуманітарні коридори було евакуйовано 3 376 людей. Однак укладені домовленості порушувалися з російської сторони – колона з 7 автобусів для евакуації людей з Маріуполя, яка рухалась по узгодженому маршруту у супроводі делегації Міжнародного комітету Червоного хреста, була заблокована у місті Мангуш.

Володимир Зеленський повідомив, що досі неможливо домовитися з російською стороною про вивезення людей із Маріуполя та завезення в місто продуктів, води та ліків через гуманітарні коридори. В результаті в Маріуполі залишаються заблокованими близько 150 тисяч людей. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що з  початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації станом на 00:00 4 квітня 2022 року в Україні зафіксовано 3527 жертв серед цивільного населення (1430 вбитих і 2097 поранених).

За даними Офісу Генерального прокурора, станом на 4 квітня в Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації постраждали 425 дітей (161 дитина загинула та 264 отримали поранення).

Голова Сумської військової адміністрації Дмитро Живицький повідомив про трьох знайдених закатованих людей у Конотопському районі.

Генпрокурор Ірина Венедіктова розповіла, що спільні слідчі групи, які складаються з представників Нацполіції, Служби безпеки Державного бюро розслідувань, фіксують злочини російських військ поблизу зони бойових дій. На Київщині найгірша ситуація з точки зору жертв серед цивільного населення має місце в селищі Бородянка. Офіс генерального прокурора повідомив, що прокурори спільно зі співробітниками поліції Київської області виявили катівню у місті Буча. В підвалі одного з дитячих санаторіїв правоохоронці знайшли тіла п’ятьох чоловіків із зав’язаними руками. 

У селі Залізний Порт Скадовського району Херсонщини росіяни викрали голову Бехтерської громади Михайла Бурака. За даними міської влади Херсона, російські військові продовжують незаконні викрадення українських громадян. Усі мітинги на підтримку України російські солдати намагаються розігнати. У місті вичерпуються запаси продовольства, медикаментів і палива.

Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що за 40 днів війни на території України загинули 18 представників ЗМІ (15 чоловіків і 3 жінок). Також російські війська викрали 8 журналістів; ще 3 вважаються зниклими безвісти.

Голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь повідомив, що за попередніми даними, за місяць війни РФ завдала шкоди телекомунікаційній інфраструктурі України на суму понад 600 млрд грн.

Спротив

Жителі Рубіжного, яких примусово депортували до тимчасово окупованого Луганська, влаштували мітинг, вимагаючи надати їм можливість повернутися на підконтрольну Україні територію.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля щоденні втрати України через війну з урахуванням втрат інфраструктури становлять близько $4,2 млрд на день. Крім того, він розповів, що джерелами фінансування відновлення України після війни будуть заморожені й арештовані кошти та майно Росії, а також кошти західних партнерів.

Заступник голови Національного банку Ярослав Матузка розповів, що вклади юридичних та фізичних осіб з початку війни станом на 31 березня зросли на 28,1 мільярда гривень.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Телеканали “Прямий”, “П’ятий” та “Еспресо” заявили, що Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення незаконно відключив їх від цифрового мовлення Т2. 

Володимир Зеленський затвердив склад української делегації на чолі з Давідом Арахамією для участі у переговорах з Росією щодо підготовки та погодження проєкту договору про гарантії безпеки України.

Президент України Володимир Зеленський виступив із промовою в парламенті Румунії. Він вкотре наголосив на військових злочинах РФ в Бучі та закликав Румунію припинити економічну співпрацю з РФ та підтримати нові санкції ЄС. Зеленський відзначив, що вірить, що лідерство Румунії стане одним з вирішальних факторів для відновлення справедливості та захисту нормального життя у регіоні та в Європі взагалі.

Також В. Зеленський провів розмову з федеральним канцлером Австрії Карлом Негаммером, поінформувавши його про злочини російських військ у Київській області України.

Президент США Джо Байден відреагував на злочини російських військових у Бучі, назвавши В.Путіна “воєнним злочинцем”, і попередив про подальші санкції проти РФ. 

Очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс закликала виключити Росію із Ради ООН з прав людини, з огляду на вагомі докази воєнних злочинів російських військ на території України. Аналогічну позицію займає посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд. 

Крім того, Велика Британія, яка головує цього місяця в Раді Безпеки ООН, скликає 5 квітня засідання Радбезу для обговорення масових вбивств, вчинених у Бучі.

Верховний комісар ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що жертви цивільного населення та руйнування цивільної інфраструктури показують справжнє обличчя жорстокої загарбницької війни, яку Росія веде проти України та її народу. Він вважає, що російська влада має відповідати за масові вбивства в місті Буча та інших містах України, які перебували під контролем російських військ.  

Європейські країни скорочують кількість російських дипломатів на своїй території. Франція висилає 30 російських дипломатів, діяльність яких суперечить інтересам безпеки країни. Федеральний уряд Німеччини визнав 40 співробітників дипломатичного персоналу посольства РФ персонами нон-грата. Крім того, МЗС Литви оголосило про рішення знизити рівень дипломатичних відносин з Росією. Литовська Республіка відкликає посла з Москви, висилає посла РФ та закриває російське дипломатичне представництво у Клайпеді. Аналогічні заходи щодо зниження рівня відносин планує Латвія.  

Польща,  Латвія, Литва та Естонія найближчим часом можуть запровадити транспортну блокаду Росії та Білорусі, закривши свої кордони для російського автотранспорту. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.