04.03.2022 р.

Вторгнення Росії в Україну. Ситуація станом на 8:00 05.03.2022 р.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Київ та Київська область:

Основні зусилля агресора зосереджено на оточенні Києва та послабленні спротиву в захоплених населених пунктах. Сили противника блоковано та зупинено в районі Макарова. Агресор відійшов від Бучі та аеродрому Гостомель.

В боях за Гостомель знищено щонайменше 50 військових РФ зі складу 31-шої окремої гвардійської десантно-штурмової бригади (м. Ульянівськ). З українського боку в боях взяли участь бійці спецназу ГУР МО, 3-ого окремого полку спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго і групи місцевого спротиву.  Місто Гостомель знаходиться під контролем українських військ. Даний населений пункт — стратегічне передмістя Києва. Тут знаходиться аеродром, який агресор прагнув взяти під контроль з метою висадки десанту та вантажів. Поразка під Гостомелем зірвала плани РФ щодо оточення Києва.

Північ:

Значних ударів зазнають такі великі міста на півночі України як Житомир та Чернігів. Відповідно до положень статті 57 Додаткового протоколу 1977 року до Женевських конвенцій 1949 року військові операції повинні враховувати захист цивільного населення, цивільного населення та цивільних об’єктів. Російські дії порушують закони та звичаї війни і можуть бути кваліфіковані як військові злочини, оскільки одним із основних принципів міжнародного гуманітарного права є принцип розрізнення сторін конфлікту, вони завжди повинні розрізняти цивільних осіб і комбатантів, а також оскільки цивільні та військові відповідно спрямовують свої дії лише проти військових об’єктів (ст. 48).

4 березня агресор розбомбив залізничне депо Коростеня. Також ракетного удару з Білорусі зазнала школа № 25 у Житомирі, майже вся будівля знищена.

Південь:

Близько 08:15 агресор здійснив атаку в напрямку міста Енергодар, де розташована найбільша АЕС у Європі. Російські війська відкрили вогонь по атомній електростанції, в результаті чого утворилась пожежа  в учбово-тренувальному корпусі. На даний момент майданчик Запорізької АЕС знаходиться під частковим контролем військ ЗС РФ. Дані збройні формування (так звані “кадирівці”) відрізняються особливою жорстокістю, а їхній контроль над найбільшою АЕС в Європі становить значну небезпеку. Зазначимо, що це друга АЕС під контролем російського агресора, першою була захоплена Чорнобильська АЕС. Захоплення таких об’єктів прямо порушує статтю 56 Додаткового протоколу 1977 року до Женевських конвенцій 1949 року.

Силовим методом захоплена будівля заводу «Південгідромаш» в Бердянську. Штатну охорону виведено з території, завод та адміністративна будівля перебувають під контролем російських військ.

ЗСУ відбили військовий аеродром Кульбакіно від російських загарбників, що на Миколаївщині. Проте на околицях Миколаєва ще триває оборона міста.

Харків та Харківська область:

Харків продовжує стійко тримати оборону перед агресором. ЗСУ ліквідували “Град”, що був розташований в Руських Тишках за Циркунами, й здійснював ворожі обстріли по найбільшому житловому масиву міста Північна Салтівка. У цьому районі Харкова немає ніяких стратегічних чи воєнних об’єктів. Атакуючи громадянське населення, військовослужбовці РФ здійснюють військові злочини.

Російські війська застосовують проти мирного населення України фугасні бомби. Працівниками ДСНС України була знайдена і знешкоджена нездетонована фугасна бомба ЗС РФ ФА-500. Ці бомби призначені для знищення міцних укриттів і здатні зруйнувати житловий будинок. Це є черговим доказом, що Росія вдається до терористичних методів ведення війни, обстрілюючи мирне населення з метою поширення паніки.

Схід: 

ВКС РФ продовжують нести втрати. Сьогодні, в небі над Волновахою підрозділи ППО  збили черговий ворожий штурмовик Су-25.  Цей літак бомбив помешкання мирних громадян та цивільну інфраструктуру. Пілот катапультувався, ведуться його пошуки. Також було підбито російський гвинтокрил МІ-8, який здійснював рятувальну місію для пілота СУ-25.

Інформаційне протистояння

Найближчим часом очікується комплексне та масштабне вкидання ворогом фейкових новин, яке здійснюватиметься із залученням усього спектру сучасних інформаційних засобів. Як повідомляє Генштаб ЗСУ, командування російських військ усвідомлює що тактика “бліцкригу” зазнала нищівного краху і на теперішній момент головним завданням перед ЗС РФ є проведення інформаційно-психологічних спеціальних операцій. Прикладом такої операції є заплановане проведення проросійського мітингу в Херсоні з метою дезорієнтації населення Херсонщини та демонстрації нібито підтримки захватницьких дій РФ. Для цього до міста завозять людей із Криму, які повинні вийти на поставний мітинг. Близько 60-80 кримчан-акторів для масовки вже заселили у готелі «Фрегат». 

Також російські війська, що тимчасово утримують Херсон, розповсюджували фейк про те, що президент Володимир Зеленський покинув Україну. Метою даної інформаційної операції є введення населення в оману та придушення опору.

На російському телебаченні вже відбувається агітація для дітей у вигляді мультфільмів, де головними героями  є Ваня та Микола у ролі РФ та України. Це є черговим прикладом пропагандистської машини Російської Федерації, яка здійснює вплив на аудиторію різних вікових категорій.

Запорізька обласна військова адміністрація офіційно підтвердила, що російська армія захопила телевежу в Мелітополі, встановила там обладнання та розпочала трансляцію російських телеканалів.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

З 3 на 4 березня уночі Запорізьку атомну електростанцію в Енергодарі обстріляли й захопили російські війська, вони контролюють адмінбудівлі та прохід на станцію. Незважаючи на це, енергосистема працює стабільно.

Енергодар залишився без теплопостачання. Під час обстрілів російськими окупантами Запорізької АЕС була перебита теплотраса. Також виникали проблеми з постачанням води та електрики. В Енергодарі загинули троє нацгвардійців. О 06:20 пожежу в учбово-тренувальному корпусі Запорізької АЕС у м. Енергодар ліквідовано. 

В Маріуполі люди благають про допомогу для мешканців, які 5 діб перебувають під обстрілами без води, світла і тепла. Житлову інфраструктуру знищують ГРАДами, гаубицями, авіацією. У цивільного населення закінчуються продукти харчування та медикаменти, вже 300 поранених у лікарнях. Лікарі 9 діб виборюють життя кожного маріупольця. Попри це, російські війська обстрілюють навіть лікарні.

Авіація росіян скинула бомбу на Охтирську ТЕЦ. Місто залишилося повністю без світла, води і тепла.

У Тростянці російські військові зайняли залізничний вокзал, розмістили техніку в житлових кварталах, конфіскували громадський транспорт. Цивільні не можуть покинути місто чи отримати гуманітарну допомогу

Червоний Хрест виступить нейтральним посередником для того, щоб допомогти гарантувати безпеку громадян, яких будуть евакуювати з місць, де ведуться бойові дії.

На Херсонщину українською владою було спрямовано 19 фур з найнеобхіднішим. Проте російські військові не впустили гуманітарну допомогу, замість цього запропонували цивільним допомогу з боку РФ. Обіцяні домовленості про створення “зеленого коридору” на другому етапі переговорів не були дотримані.

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

Світова спільнота висловила занепокоєння щодо обстрілу та захоплення окупаційними збройними силами РФ майданчика Запорізької АЕС в місті Енергодарі. Через загрозу ядерної катастрофи В.Зеленський провів перемовини з міжнародними партнерами, зокрема: з президентами США та Польщі, канцлером Німеччини, прем’єр-міністром Великої Британії, президентом Європейської Ради, а також з головою Міжнародного агентства з ядерної енергетики (МАГАТЕ). Вся міжнародна спільнота засуджує безвідповідальні дії країни-агресора.

На екстреній зустрічі НАТО у Брюсселі 4 березня ставили питання про створення над Україною безпольотної зони, проте згоди на цей крок серед союзників не було. НАТО не змінило свою позицію і не буде відправляти свої сили до України ㅡ про це заявив генсекретар НАТО Єнс Столтенберг. Натомість Україну було прийнято до складу Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО як учасника-контрибутора. Участь України в роботі Центру посилить обмін кібердосвідом з іншими країнами-учасницями.

Влада Швейцарії ввела заборону на постачання в Росію товарів подвійного значення, для сфери оборони та безпеки, а також на експорт до РФ товарів для нафтової, авіаційної та космічної галузей. Також заборонено надавати державне фінансування чи фінансову допомогу для торгівлі чи інвестицій у Росії.

Важливою є фінансова допомога міжнародних партнерів та інституцій. Швеція направила 500 млн крон (50,5 млн доларів) для підтримки Збройних сил України. Європейський інвестиційний банк погодився негайно виділити Україні 668 мільйонів євро фінансової допомоги. Кошти мають допомогти впоратися зі збитками, пов’язаними з війною і напливом біженців.

Світ продовжує реагувати на агресивні дії Росії на території України, продовжується міжнародна ізоляція РФ:

  • Данська пивоварна компанія Carlsberg Group ухвалила рішення негайно припинити нові інвестиціїв росію, а також експорт з інших компаній Carlsberg Group у російську компанію «Балтика».
  • Автомобільна компанія Porsche виділяє 1 млн євро на допомогу Україні та припиняє поставки своїх автомобілів до Росії.
  • Компанія Cisco, яка виробляє мережеве обладнання та програмне забезпечення, зупинила роботу у Білорусі та РФ.
  • Американська IT-компанія EPAM закриває російський офіс, перестає обслуговувати російських клієнтів та виділяє 100 мільйонів доларів для українських співробітників та їх сімей.
  • Компанія Microsoft тимчасово зупиняє продаж товарів і надання послуг в Росії. 
  • Найбільший японський і один з провідних світових виробників електроніки Panasonic висловив солідарність з Україною та вирішив призупинити операції з Росією.
  • Найбільші VPN-сервіси відгукнулися на прохання кіберполіції припинити співпрацю з агресором. Сервіси KeepSolid, ProtonVPN, Windscribe здійснюють фільтрацію трафіку та блокують пропагандистські сайти РФ. Крім цього ці сервіси переказують до 30% власних прибутків на потреби української армії.
  • Онлайн-сервіс Airbnb призупиняє всі операції в Росії та Білорусі.
  • Студія комп’ютерних ігор Electronic Arts зупинить продаж своїх ігор у Росії та Білорусі.
  • Один із найбільших магістральних провайдерів американської компанії Cogent відключає російських операторів від своїх мереж.

Єврокомісія припиняє науково-дослідну співпрацю з РФ, не укладатиметься жодних нових контрактів чи угод з російськими організаціями за програмою Horizon Europe. Також Євросоюз призупинив роботу програм прикордонного співробітництва з Росією і Білоруссю. Призупинення взаємин торкнулося дев’ять програм, а також транснаціональну програму Interreg регіону Балтійського моря.

Рада ООН з прав людини проголосувала за резолюцію, яка засуджує порушення прав людини з боку Росії під час її вторгнення в Україну та створює комісію для розслідування цих злочинів. Проти резолюції проголосували РФ та Еритрея. Комісія з розслідування є одним із найсильніших інструментів, доступних для притягнення до відповідальності серйозних порушень прав людини. Висновки слідчої комісії можуть призвести до політичних санкцій та допомогти компетентним органам у розслідуванні та притягненні до відповідальності злочинців. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.