Ситуація станом на 8:00 11.12.2023 р.
- Російські війська здійснюють наступальні операції по всій лінії фронту на сході, намагаючись перехопити ініціативу в рамках зимової кампанії.
- Вранці 11 грудня українська ППО знищила всі 8 балістичних ракет, які летіли у напрямку Києва.
- Росія відновила ракетні удари по території України із застосуванням стратегічної авіації. Вони доповнюють практично щоденні атаки дронів-камікадзе по українській критичній інфраструктурі.
- 6 грудня у Підмосков’ї були вбито відомого колаборанта, колишнього народного депутата України Іллю Ківу.
- 8 грудня у Києві відбулась перша установча зустріч Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, незаконно переміщених РФ. Наразі до неї приєдналися понад 60 країн і міжнародних організацій.
- 10 грудня Президент України Володимир Зеленський відвідав інавгурацію президента Аргентини Хав’єра Мілея.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російське командування активізувало наступальні дії на Сході, намагаючись перехопити ініціативу в умовах важких зимових погодних умов та прагнучи досягнути успіху напередодні президентських виборів в РФ, запланованих на березень 2024 року. Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що на цьому напрямку російські війська здійснюють атаки по всій лінії фронту. Найжорстокіші бої тривають в районах Куп’янська, Бахмута, Мар’їнки та Авдіївки напрямках.
Українські спецслужби здійснюють точкову ліквідацію колаборантів та представників окупаційної адміністрації. Найгучніша операція була здійснена на території РФ. 6 грудня у Підмосков’ї було вбито колишнього народного депутата України Іллю Ківу, який є одним з найвідомішим та публічних колаборантів. Того ж дня в тимчасово окупованому Луганську було вбито представника місцевої окупаційної адміністрації Олега Попова.
Російські джерела повідомляють про атаки українських БПЛА по території тимчасово окупованого Криму вранці 5 грудня. Українські джерела повідомили про ураження нафтобази у Феодосії та низки військових об’єктів на території півострова.
Російські війська продовжують завдавати ударів по території України. В ніч на 5 грудня українська протиповітряна оборона відзвітувала про знищення 10 з 17 застосованих російськими військовими дронів. В результаті атаки отримав пошкодження інфраструктурний об’єкт на Львівщині. Наступної ночі українська ППО збила 41 із 48 застосованих в атаці БПЛА. В ніч на 7 грудня російські війська атакували дронами Хмельниччину та Одещину. 15 з 18 застосованих БПЛА були збиті. В ніч на 8 грудня російські війська завдали ракетного удару по Харкову, використовуючи комплекси С-300. Окрім цього, по території України було запущено декілька дронів. Вранці 8 грудня вперше за тривалий час було здійснено ракетний удар із застосуванням літаків стратегічної авіації. Українська ППО збила 14 з 19 застосованих ракет. В ніч на 9 грудня ракетою було уражено околицю Миколаєва. Наступної ночі було здійснено ракетний удар по району Кривого Рогу на Дніпропетровщині. В ніч на 11 грудня біля Києва було перехоплено 8 балістичних ракет, а також знищено 18 БПЛА в різних регіонах України.
Протягом тижня втрати цивільного населення в прифронтових регіонах України внаслідок дій російських військових становили щонайменше: в Донецькій області – 2 людей загиблими та 14 людей пораненими; в Херсонській області – 5 людей загиблими та 25 людей пораненими. На території Харківської області 2 людей загинули, 10 осіб отримали поранення. Щонайменше 3 людини отримали поранення на Сумщині. На Дніпропетровщині 1 людина загинула, 9 осіб отримали поранення. Щонайменше 1 людина загинула на території Запорізької області.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
8 грудня Президент України Володимир Зеленський підписав чотири закони, необхідні для виконання рекомендацій Єврокомісії і для початку переговорів про вступ України до ЄС. Серед підписаних документів – законопроєкти про Національне антикорупційне бюро, Національне агентство з питань запобігання корупції, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру; а також законопроєкт про зміни до законодавства щодо національних меншин.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) допустив до Олімпійських ігор-2024 індивідуальних спортсменів з Росії та Білорусі у нейтральному статусі, при цьому команди участі у змаганнях не братимуть. Міністерство молоді та спорту України назвало рішення Міжнародного олімпійського комітету “безвідповідальним”, а міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав усіх партнерів рішуче засудити рішення МОК, оскільки воно “підриває олімпійські принципи”.
За даними Євростату, станом на 31 жовтня 2023 року 4,2 мільйона людей, які залишили Україну після російського вторгнення, мали статус тимчасового захисту у державах-членах ЄС. Головними країнами, що надали українським громадянам відповідний статус, були Німеччина (28,7% від загальної кількості), Польща (22,7%) та Чехія (8,6%). Серед отримувачів тимчасового захисту у ЄС – дорослі жінки (46,4%), діти (33,4%), дорослі чоловіки (20,2%).
За інформацією Української Гельсінської спілки з прав людини, з 2014 року до Криму незаконно прибуло до 800 000 громадян Росії, і близько 100 000 українців покинули півострів. Ключові елементи політики РФ зі зміни демографії в окупованому Криму включали в себе пільгове іпотечне кредитування; переміщення російських військових, правоохоронців, державних, медичних та освітніх працівників та їхніх родин; видворення українців на материкову частину України; стимулювання переїзду українців на російську територію. Аналогічну політику Росія здійснює і на інших окупованих територіях України, зокрема в Маріуполі Донецької області.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
Президент України Володимир Зеленський здійснив робочий візит до Аргентини, де взяв участь в інавгурації новообраного Президента Хав’єра Мілея. Під час поїздки Володимир Зеленський вперше в історії двосторонніх відносин провів зустріч із Прем’єр-міністром Республіки Кабо-Верде Жозе Уліссешем Коррея-і-Сілвою, а також зустрівся з Президентом Республіки Парагвай Сантьяго Пеньєю, з Президентом Уругваю Луїсом Лакальє Поу, з Президентом Еквадору Даніелем Нобоа, а також провів коротку бесіду з Прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном.
8 грудня у Києві пройшла перша установча зустріч Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, незаконно депортованих і примусово переміщених до Російської Федерації з тимчасово окупованих територій нашої держави. Створення коаліції було ініційовано під час зустрічі радників з питань безпеки у межах реалізації Формули миру на Мальті. Наразі до неї приєдналися понад 60 країн і міжнародних організацій. Метою першої зустрічі коаліції є визначення практичних кроків країн-учасниць для підтримки України в її місії з повернення депортованих і примусово переміщених дітей додому, а також залучення країн коаліції до реалізації конкретних проєктів і зобов’язань, які забезпечать безпечну репатріацію, реабілітацію та інтеграцію постраждалих дітей.
6-7 грудня у Вашингтоні пройшла українсько-американська конференція оборонних індустрій, у якій взяла участь українська делегація, у складі якої взяли участь керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, міністр оборони України Рустем Умєров. Конференція зібрала близько 350 представників промисловості та уряду США, України та Європи з метою значного збільшення виробництва зброї для підтримки боротьби України проти російської агресії та зміцнення довгострокової обороноздатності України. Крім того, Департамент оборони США, Міністерство оборони України та Міністерство стратегічних галузей України підписали Заяву про наміри щодо спільного виробництва та обміну технічними даними.
Німеччина виділила Україні новий пакет допомоги, що включає розвідувальну систему LUNA NG, розвідувальні дрони VECTOR, гранатомети GMG, снаряди та інше обладнання. Сполучені Штати оголосили про новий пакет військової допомоги для України на суму 175 мільйонів доларів, який зокрема включатиме боєприпаси для ППО та артилерійські снаряди, протирадіаційні та протитанкові ракети. Велика Британія оголосила про виділення нового зимового пакету гуманітарної допомоги для України на суму майже 37 мільйонів фунтів стерлінгів (понад $ 46,6 млн). Словенія передасть Україні 1,5 млн євро для гуманітарного розмінування. Нідерланди виділяють 17 млн євро на розслідування воєнних злочинів в Україні. Болгарія підтримала передачу Україні переносних зенітних ракетних комплексів (ПЗРК) та зенітних ракет різних типів для посилення ППО. Крім того, парламент Болгарії подолав вето президента Болгарії на поставу старої радянської бронетехніки в Україну.
США запровадили нові санкції проти кількох юридичних і фізичних осіб, які є джерелами доходів для режиму білоруського лідера Олександра Лукашенка. Також під санкції потрапив генеральний секретар Червоного Хреста Білорусі. Велика Британія розширила санкції проти 17 представників судової системи Білорусі.
За підсумками віртуального саміту держави G7 оголосили про наміри запровадити обмеження на імпорт непромислових алмазів, видобутих, оброблених або вироблених у Росії.
Цього тижня в Києві Президент України зустрівся з міністром закордонних справ Нідерландів Ганке Брейнс Слот. Президент України провів телефонну розмову з прем’єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас, з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом, президентом Франції Еммануелем Макроном та з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Лідери обговорили підтримання українських міжнародних ініціатив, пріоритетні потреби для українського захисту, питання європейської інтеграції України.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.