Російсько-українська війна (дайджест) – 25 вересня – 1 жовтня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 02.10.2023 р. 

  • Російські війська продовжують активне застосування дронів-камікадзе для нанесення ударів по території України. Протягом вересня зафіксовано використання 521 дрона – це новий місячний рекорд. 
  • У Києві відбувся перший Міжнародний форум оборонних індустрій. За його підсумками до створення Альянсу оборонних індустрій долучились 38 компаній з 19 країн світу.
  • США офіційно передали українському уряду пропозиції щодо пріоритетних реформ в наступні 18 місяців, які повинні зробити Україна для продовження надання допомоги. Зокрема це реформи державних підприємств, антикорупційних органів та судової гілки влади. 
  • Згідно даних Міністерства оборони Великобританії, Міністерство фінансів РФ пропонує закласти в бюджет 2024 р. військові витрати на сумму 10,8 трильйонів рублей ($110 млрд), що складатиме близько 30% загальних бюджетних витрат та більше 6% ВВП. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

На лінії фронту тривають важкі позиційні бої. Українські та російські військові продовжують обмінюватися ударами, використовуючи дрони-камікадзе, авіаційні бомби та ракетне озброєння. 

ЗСУ продовжують наносити удари по російській військовій інфраструктурі на тимчасово окупованих територіях України, зокрема на Луганщині та в Криму. Зафіксовано атаки дронів-камікадзе по об’єктах на території РФ, зокрема по аеродрому та об’єкту енергопостачання в Курській області, об’єкту зв’язку в Бєлгородській області, авіазаводу в Смоленську, стоянці гелікоптерів поблизу Сочі

Російські війська наносять удари по цивільній інфраструктурі України. Ввечері 25 вересня було завдано удару по Миколаєву. В ніч на 26 вересня було здійснено масовану атаку дронами-камікадзе – українська ППО збила 26 з 38 застосованих апаратів. Російські війська переважно атакували Одещину. В результаті була пошкоджена будівля пункту пропуску на україно-румунському кордоні, склади та вантажівки; 2 людей отримали поранення.Також було уражено підприємство в Кривому Розі на Дніпропетровщині та інфраструктурний об’єкт на Черкащині. Ще одна масована атака дронами була здійснена в ніч на 28 вересня. Українські військові повідомили про знищення 34 з 44 задіяних дронів-камікадзе, а також 6 розвідувальних БПЛА. Зафіксовано влучання на території Кіровоградщини. Окрім цього, було нанесено ракетний удар по Миколаєву. Вдень 29 вересня було нанесено ракетний удар по Авдіївському коксохімічному заводу. Зранку 29 вересня російська ракета знову поцілила в інфраструктурний об’єкт в Миколаєві. В ніч на 30 вересня російськими військами було здійснено масовану атаку з використанням дронів-камікадзе. В результаті було уражено об’єкт інфраструктури на території Вінницької області. Українська ППО збила 30 російських дронів. Наступної ночі атака повторилась. Українська протиповітряна оборона змогла збити 16 з 30 дронів. Зафіксовано влучання в зерносховище та нафтобазу в Умані (Черкаська область). Також було завдано ракетного удару по Харкову

Протягом тижня внаслідок російських обстрілів втрати серед мирних мешканців на територіях прифронтових регіонів України становили щонайменше: в Донецькій області – 9 людей загиблими та 21 людей пораненими; в Херсонські області – 12 людей загиблими та 35 людей пораненими; в Харківській області 6 людей пораненими. На території Запорізької області щонайменше 1 людина загинула, 6 людей отримали поранення. 2 людей отримали поранення на Дніпропетровщині

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні знайшла нові докази того, що російські солдати застосовували тортури проти цивільних жителів на території Херсонської та Запорізької областей, зокрема катували українців до смерті та ґвалтували жінок віком від 19 до 83 років.

Рада Європейського Союзу погодилася продовжити тимчасовий захист для біженців з України, які тікають від агресії Росії, з 4 березня 2024 року до 4 березня 2025 року. Рішення має на меті забезпечити впевненість для понад 4 мільйонів українських біженців, які наразі проживають в країнах ЄС. Механізм тимчасового захисту був активований 4 березня 2022 року і автоматично продовжився на один рік.

29 вересня, під час 67-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ 69 країн світу підтримали резолюцію щодо ядерної безпеки в Україні. Документ закликає Російську Федерацію до негайного виведення всього військового та іншого неуповноваженого персоналу із Запорізької атомної електростанції та повернення станції під повний контроль компетентних органів України. Запорізька атомна станція, найбільша АЕС у Європі, перебуває в окупації з початку березня 2022 року.

Посол Сполучених Штатів в Україні Бріджит Брінк офіційно українському уряду для обговорення пропозиції США щодо реформ в Україні, які українська влада  повинна виконати протягом 18 місяців для продовження надання їй допомоги. Зокрема вони стосуються функціонування наглядових рад держпідприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя та судової гілки влади загалом.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

29 вересня у Києві пройшов перший Міжнародний форум оборонних індустрій (DFNC1), що об’єднав 252 компанії з понад 30 країн, які виробляють повний спектр озброєння, військової техніки та оборонних систем. В рамках форуму було підписано 20 документів з іноземними партнерами, зокрема угоди та меморандуми про виготовлення дронів, ремонт та виробництво бронетехніки та боєприпасів. Серед форматів співпраці – спільне виробництво, обмін технологіями і постачання комплектуючих. Під час виступу на форумі Президент України Володимир Зеленський анонсував низку нових ініціатив для зміцнення оборонної співпраці: введення спеціального економічного режиму, створення спеціального Оборонного фонду, а також створення Альянсу оборонних індустрій, до якого вже долучилося 38 компаній з 19 країн світу.

В рамках DFNC1, Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із представниками оборонних компаній США, Великої Британії, Німеччини, Франції, Туреччини, Швеції та Чехії, обговоривши  перспективи партнерства та спільного виробництва озброєнь, зокрема з урахуванням воєнного досвіду України. Також Володимир Зеленський провів зустріч із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, який прибув до нашої країни з неанонсованим візитом. Лідери детально розглянули подальшу роботу задля зближення України й НАТО, зміцнення протиповітряної оборони України, консолідацію зусиль щодо мобілізації держав-членів Альянсу для підтримки України.

Крім того, цього тижня глава держави провів зустріч з міністром оборони Словацької Республіки Мартіном Скленаром,  з міністром збройних сил Франції Себастьєном Лекорню (Україна та Франція підписали угоди щодо співробітництва в оборонній сфері), з новопризначеним державним секретарем Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії з питань оборони Грантом Шаппсом,  з Президентом Національної ради Австрії Вольфгангом Соботкою, з Високим представником Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозепом Боррелем та з президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо. Основними темами переговорів були: розмінування територій, можливості започаткування спільного виробництва певних видів озброєння, зміцнення спроможностей українських сил оборони та посилення української ППО, а також фінансування на відбудову України.

Міжнародні партнери продовжують надавати фінансову та військову допомогу Україні. Норвегія виділила 1 мільярд норвезьких крон (92,5 млн доларів) для забезпечення українцям доступу до захисту та життєво необхідної допомоги взимку. Швейцарія виділила 103 мільйони євро на гуманітарне розмінування в Україні в 2024-2027 роках. Україна отримала 100 мільйонів доларів США від Світового Банку під гарантію Великої Британії, кошти надійшли  в рамках п’ятого додаткового фінансування проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» PEACE in Ukraine. 

Україна і США підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці для забезпечення стійкості енергосистеми України, що включає 522 млн доларів на її зміцнення.

В свою чергу Литва передала Україні комплекти радіолокаційного обладнання, а Велика Британія надала комплекти обладнання для розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів.

29 вересня пройшла дев’ята зустріч керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака з іноземними дипломатичними представниками з 76 держав щодо імплементації Формули миру Володимира Зеленського. Захід був присвячений реалізації сьомого пункту Формули «Відновлення справедливості». 

Уряд Великої Британії оголосив про нові санкції щодо РФ у зв’язку з організованими псевдовиборами на тимчасово окупованих територіях України. До санкційного списку потрапили організації та російські високопосадовці, які безпосередньо діяли з метою підриву України та загрози її територіальній цілісності. Уряд Австралії продовжив ще на 2 роки дію штрафних мит на товари, імпортовані з Росії та Білорусі.

В США, з метою уникнення шатдауну, був ухвалений тимчасовий бюджет для фінансування урядових органів на 45 днів, який не включає кошти на допомогу Україні. Водночас президент США Джо Байден оприлюднив заяву, у якій наголошується на неможливості переривання американської підтримки Україні.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.