Ситуація станом на 8:00 1.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська зосереджені на перегрупуванні, підготовці до відновлення наступальних дій на окремих напрямках та встановленні повного контролю над територією Донецької і Луганської областей.
Київський та Житомирський напрямки:
Російська армія виводить частину підрозділів з під Києва. Держагентство з управління зоною відчуження заявляє, що звільнено територію ЧАЕС. Генштаб ЗСУ вважає ймовірним перекидання частини російських сил на інші напрямки.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Російська армія продовжує блокування та обстріли Чернігова. Голова Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус повідомляє про активне переміщення російських підрозділів на території області – перегрупування військ або їхній відступ.
Харківський та Луганський напрямки:
Продовжуються бої під Ізюмом – російські війська намагаються наступати в південно-східному напрямку з метою блокування Слов’янська та Краматорська.
Зафіксовані удари по житлових масивах та інфраструктурі Харкова. В місті (район Салтівки) внаслідок обстрілу зруйновано підземний газопровід, близько 34 тисяч споживачів залишилися без газу. Також зафіксоване влучення ракети неподалік центру Харкова, ведуться постійні артилерійські обстріли районів міста. Дані про постраждалих уточнюються. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що в місті Дергачі зруйновано одну з будівель міської ради; 1 людина загинула та 3 отримали поранення.
Російські війська перекидають на Луганщину додаткові сили та техніку. Вони зосереджені на взятті під контроль Попасної та Рубіжного на Луганщині; обстрілюють Лисичанськ та Сєвєродонецьк. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє, що за добу в області загинули щонайменше 3 осіб, в тому числі дитина віком до 2 років.
На нафтобазі в російському місті Бєлгород поблизу кордону з Україною зафіксована пожежа.
Донецький і Запорізький напрямки:
Продовжуються бої за Маріуполь. Також російські війська обстрілюють центральну частину Донецької області.
Голова Донецької ОВА Павло Кириленко заявив, що в ніч з 30 на 31 березня було обстріляно Мар’їнку, Красногорівку та Новомихайлівку. Протягом дня були обстріляні Очеретинська громада, Мар’їнка, Костянтинівка, Вугледар. В цих районах області 5 людей загинули; 22 людини (в тому числі – 4 дитини) отримали поранення.
Командування ЗСУ інформує про контрнаступ українських військ на Запорізькому напрямку. В результаті вдалось звільнити 5 населених пунктів поблизу Гуляйполя.
Дніпровський напрямок:
Російські війська завдали ракетних ударів по військовому об’єкту в Дніпропетровській області. Знищено адмінбудівлю та склад з пальним. Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив про загибель 2 та поранення 5 людей.
Південний напрямок:
В результаті контрнаступу ЗСУ відновлено контроль за 11 населеними пунктами Херсонщини на кордоні з Дніпропетровською областю на правому березі Дніпра.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 31 березня загальна кількість жертв серед цивільного населення в Україні внаслідок конфлікту становить 3167 осіб (1232 загиблих і 1935 поранених). За даними Генерального прокурора, станом на 31 березня в Україні внаслідок конфлікту загинуло 148 дітей, 232 дитини отримали поранення.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 31 березня по трьох погоджених гуманітарних коридорах на власному транспорті до Запоріжжя евакуювалися 1458 людей (631 маріуполець та 827 мешканців міст Запорізької області).
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що з початку конфлікту вже понад 400 тисяч українців були примусово переміщені з України до Росії. Серед іншого продовжується незаконна депортація жителів Маріуполя. За даними української влади, 45 тисяч маріупольців були вивезені на територію РФ та територію ОРДЛО.
Російські війська продовжують заважати гуманітарним операціям. Під Черніговом вони обстріляли щонайменше дві колони волонтерів, що намагались доставити гуманітарну допомогу та евакуювати людей. Кількість жертв уточнюється.
За словами Верховного комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, російські війська щонайменше два десятки разів застосовували в населених пунктах України касетні боєприпаси.
За даними Офісу Президента, в російському полоні перебуває 24 посадовці органів місцевої влади та державних службовців; щодо ще 2 людей інформація уточнюється.
Згідно з уточненими даними ДСНС, кількість жертв внаслідок ракетного удару по Миколаївській обласної адміністрації, завданого 29 березня, зросла до 20 осіб.
За інформацією Міністерства енергетики, станом на 31 березня в Україні залишаються знеструмленими понад 1339 населених пунктів та понад 925 тисяч споживачів. Без газопостачання залишаються 338 тисяч споживачів.
Спротив
Жителі тимчасово окупованої Херсонщини продовжують проводити мирні проукраїнські мітинги. Мешканці Голої Пристані протестували з закликами звільнити місцевого мера та інших громадян, викрадених російськими військами.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Очільник української переговорної делегації Давид Арахамія заявив, що українські дипломати активно працюють над тим, аби віднайти схему, за якою Україна отримає арештовані активи РФ у вигляді компенсації за шкоду, нанесену російськими військами.
За слова директора департаменту відкритих ринків НБУ обіг на валютному ринку з початку повномасштабного вторгнення Росії скоротився з 500-700 мільйонів доларів США до 100-200 мільйонів доларів США в день.
Німецький виробник вантажних автомобілів та автобусів MAN заявив, що його підприємства у Мюнхені та польському Кракові зупинено з 14 березня через припинення постачання електричних проводів, що випускаються на українських заводах.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський повідомив про поступове очищення силових структур від зрадників. Позбавлені звання генерала екс-начальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов та екс-начальник Управління СБУ в Херсонській області Сергій Криворучко.
Володимир Зеленський протягом дня звернувся з промовами до парламентів Бельгії, Нідерландів та Австралії. Він подякував партнерам за підтримку, закликав збільшити військову допомогу Україні та посилити економічний санкційний тиск на Росію.
В рамках телефонної розмови Володимир Зеленський обговорив із Президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом подальші спільні кроки на шляху до досягнення миру в Україні та готовність Туреччини стати гарантом безпеки України. Крім того міністр оборони Олексій Резніков поінформував Ердогана про воєнні злочини, скоєні Росією проти мирного населення України.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся у Варшаві з Президентом Польщі Анджеєм Дудою та обговорив питання оборони та підтримки України.
Через позицію Російської Федерації припиняє діяти мандат Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, яка проводила діяльність у країні з 2014 року. За словами очільника ОБСЄ та міністра закордонних справ Польщі Збіґнєва Рау, наразі держави-члени ОБСЄ мають на меті продовження консультацій щодо подальшої ролі та присутності організації в Україні.
Сполучені Штати запровадили новий санкційний пакет проти Росії з метою запобігти ухиленню РФ від обмежень та купівлі нею критично важливих західних технологій. До санкційного списку внесено 13 фізичних осіб і 21 компанію аерокосмічної, морської та електронної галузей російської економіки. Водночас Уряд Великої Британії запровадив нові обмежувальні заходи проти російських пропагандистів та державних медіа. Також до санкційного списку внесено російського генерала Михайла Мізинцева, який командує облогою Маріуполя.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес повідомив, що Лондон та союзники обговорюють розширення підтримки України. Мова йде про надання летального озброєння (в тому числі комплексів протиповітряної та берегової оборони, далекобійної артилерії та засобів контрбатарейної боротьби), а також надання тренувальної та логістичної підтримки.
Австралія ухвалила рішення про надання допомоги на суму 91 млн. доларів США, зокрема 18,7 млн. доларів США додаткової оборонної військової допомоги Збройним силам України, гуманітарну допомогу на суму 65 млн. доларів США та 70 тисяч тонн вугілля, а також підвищила мито на імпорт усієї продукції з Російської Федерації та Білорусі на 35%.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.