Ситуація станом на 8:00 29.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Київський та Житомирський напрямки:
За словами КМДА, внаслідок бойових дій біля Києва зазнали пошкоджень дві високовольтні лінії, що забезпечують електроенергією частину будинків на правому березі столиці.
Мер Ірпеня Олександр Маркушин повідомив про звільнення міста від російських військ.
Генштаб ЗСУ повідомляє, що українські військові продовжують оборонну операцію на Київському напрямку, утримуючи позиції в населених пунктах Мотижин, Лісне, Капітанівка та Дмитрівка вздовж Житомирської траси.
Харківський та Луганський напрямки:
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що протягом 28 березня російські війська здійснили близько 59 артилерійських та мінометних обстрілів території області. Також було зафіксовано 180 обстрілів з РСЗВ, в тому числі касетними боєприпасами. Цілями обстрілів стали райони Салтівки, Олексіївки, П’ятихаток, Чугуїв і Дергачі.
Харківська обласна прокуратура повідомляє, що 28 березня російські війська здійснили ракетний удар по м. Люботин Харківського району Харківської області. Внаслідок цього пошкоджено 7 будинків та автомобіль; 1 чоловік загинув, ще 7 осіб поранено.
За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, російські війська знову обстріляли Сєвєродонецьк і Рубіжне. Внаслідок російських обстрілів за добу в цих містах загинуло 2 людей, 10 постраждали. В області пошкоджено 23 об’єкти – 14 багатоквартирних та 8 приватних житлових будинків, а також будівля лікарні в Сєвєродонецьку.
Донецький і Запорізький напрямки:
Голова Донецької ОВА Павло Кириленко інформує, що протягом 28 березня російські війська продовжували обстріли території Мар’їнської громади. В Мар’їнці та Новомихайлівці 2 людей отримали поранення.
Дніпровський напрямок:
Голова ОВА Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив, що сили оборони України відкинули російські війська від підступів до Кривого Рогу на 40-60 км.
Західний напрямок:
За словами голови Рівненської ОВА Віталія Коваля, російські військові завдали ракетного удару по нафтобазі у Рівненській області.
Інформаційне протистояння
Мер Мелітополя Іван Федоров повідомив, що російські війська, які тимчасово контролюють місто, вже другу добу тримають його інформаційну блокаду. Вони заблокували мобільний зв’язок та Інтернет в Мелітополі.
Прес-служба “Укртелекому” повідомила, що 28 березня на ІТ-інфраструктуру компанії була здійснена потужна кібератака, яка вивела з ладу роботу інтернету для понад 70% користувачів мережі “Укртелеком” в Україні.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За словами Міністерки з питань реінтеграції окупованих територій Ірини Верещук, через можливі провокації на маршрутах гуманітарних коридорів та з міркувань безпеки громадян 28 березня гуманітарні коридори не відкривалися. У той же час Міністерка виступила зі зверненням щодо ризику пошкодження ізоляційних споруд на ЧАЕС внаслідок зайняття зони відчуження російськими військовими. У разі відповідного пошкодження може відбутися потрапляння в атмосферу значної кількості радіоактивного пилу та зараження ним не лише України, а й інших країн Європи.
Ювенальні прокурори повідомили, що за час повномасштабних бойових дій на території України 143 дитини загинули та 216 отримали поранення.
Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив про приблизні втрати та руйнування в місті за період його облоги російськими військами. За його словами, станом на 27 березня у Маріуполі загинуло майже 5 тисяч людей, з них приблизно 210 дітей. За вказаний період внаслідок обстрілів та бомбардувань в місті було пошкоджено 90% від загальної кількості багатоквартирних житлових будинків. Також зруйновано 3 лікарні; пошкодження отримали ще 7 медичних закладів. Крім того, російські війська завдали ударів по 57 школах та 70 дитсадках, з них зруйновано 23 та 28 відповідно. До початку блокади з Маріуполя виїхало до 140 тисяч людей; згодом було евакуйовано ще 150 тисяч людей. В облозі залишилося 170 тисяч жителів міста. 30 тис. людей були депортовані на територію РФ.
Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський повідомив про затримання у Генічеську Херсонської області депутата місцевої ради від партії «Слуга народу» Олексія Коновалова. Згодом він уточнив, що російські військові відпустили депутата.
28 березня стало відомо про те, що в заручниках перебуває журналіст інформаційної агенції УНІАН Дмитро Хилюк, який був викрадений у селі Козаровичі Київської області орієнтовно на початку березня.
Мер Мелітополя Іван Федоров повідомляє, що російські війська затримали начальницю управління освіти міста Ірину Щербак. За його словами, таким чином вони намагаються здійснювати тиск на освітян Мелітополя, змушуючи їх відновити навчальний процес за російською програмою.
Керівник Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш розповів про гуманітарну ситуацію в місті, яке розташоване на Донеччині. Внаслідок російських обстрілів Авдіївка залишається без опалення та води. Є проблеми з постачанням електроенергії.
Спротив
За словами мера Енергодара (Запорізька область) Дмитра Орлова, місцеві жителі вкотре зібрались на проукраїнський мітинг проти тимчасової окупації міста військами РФ. Зокрема, цього разу люди знову закликали звільнити з полону першого заступника міського голови Івана Самойдюка.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За даними міністерки економіки Юлії Свириденко, сукупні збитки України внаслідок розв’язання Росією війни сягнули 564,9 мільярда доларів США. Оцінки враховують в тому числі втрати цивільного населення, ВВП та прямих інвестицій в українську економіку.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що збитки енергетичної галузі від повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України станом на кінець березня становлять 2 мільярди доларів США.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Протягом 28 березня Президент України Володимир Зеленський провів низку телефонних розмов зі світовими лідерами. Так, з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном були обговорені теми критичної гуманітарної ситуації в заблокованих російськими військами містах, перебігу перемовин з РФ, перспектив посилення санкцій проти Росії, а також оборонної співпраці України та Великої Британії.
З Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим Володимир Зеленський обговорив негайну потребу в зелених коридорах для захисту цивільного населення в зоні бойових дій. Президент України подякував Азербайджану за надану гуманітарну допомогу та готовність забезпечити Україну пальним. Також Володимир Зеленський обговорив з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом переговорний процес з Російською Федерацією, повідомив про хід протидії агресії та злочини РФ на українській території, закликав до посилення санкцій.
У цей же день відбулись аналогічні розмови Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Італії Маріо Драґі та прем’єр-міністром Болгарії Кирилом Петковим. Крім цього Президент України обговорив із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо україно-канадську співпрацю в сферах оборони та санкційного тиску на Росію, поінформував його про злочини РФ в Україні та особливості переговорного процесу з російською стороною.
Північна Македонія оголосила персонами нон ґрата 5 російських дипломатів у зв’язку з їх діяльністю, яка “суперечить Віденській конвенції про дипломатичні зносини”.
Європейський банк реконструкції та розвитку закриває свої представництва у Москві та Мінську через повномасштабне вторгнення Росії до України. ЄБРР підтвердив свою непохитну підтримку України і вже узгодив початковий пакет заходів для забезпечення стабільності на суму 2 млрд євро для України та інших країн, які постраждали від війни.
28 березня відбулася конференція міністрів енергетики країн G7, у результаті якої була зроблена заява про відхилення державами Великої сімки вимог Росії щодо розрахунку за газ у рублях. Сторони наголосили на тому, що відповідні вимоги Кремля представляють собою “одностороннє і явне порушення існуючих контрактів”.
Рада Європейського Союзу узгодила план із 10 пунктів щодо підтримки українських біженців, а також країн ЄС, які приймають основну частину з них.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.