Російсько-українська війна (дайджест) – 22-28 січня 2024 р.

Ситуація станом на 8:00 29.01.2024 р.  

  • Черговий масштабний ракетний по території України вранці 23 січня призвів до чисельних жертв серед цивільного населення. Окрім цього, російські війська неодноразово наносили удари по Харкову, використовуючи балістичні ракети.
  • 24 січня поблизу Бєлгорода впав російський транспортний літак Іл-76. Російські офіційні особи заявляють, що він перевозив українських полонених для обміну – проте не навели вагомих доказів своїх тверджень. 
  • Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони України викрила схему розкрадання державних коштів під час закупівлі боєприпасів. 27 січня, працівники СБУ оголосили підозру п’ятьом особам, які намагалися вкрасти майже 1,5 млрд бюджетних гривень на придбанні 100 тисяч мінометних пострілів для ЗСУ.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують наступальні дії в районі Авдіївки. Їм вдалося обійти одну з позицій ЗСУ на південь від міста, використавши для цього труби колектора. Українські військові здійснюють контратаки, намагаючись повернути втрачені позиції, проте ситуація залишається вкрай складною.

Українські військові та спецслужби наносять удари по інфраструктурних об’єктах на території РФ. Вранці 25 січня дронами було уражено нафтопереробний завод в Туапсе.

Російські війська продовжують завдавати удари по території України. Чергова масштабна ракетна атака відбулась вранці 23 січня. Російські війська використали для удару 41 ракету, зокрема й балістичні ракети; українська ППО змогла збити 21 ракету. В результаті атаки постраждала житлова інфраструктура в Києві та Харкові, зафіксовано жертви серед цивільного населення. Харків став основною ціллю російських ударів протягом тижня. Проти міста активно застосовуються балістичні ракети наземного базування, які запускаються з території РФ. Особливо масштабною за наслідками стала атака ввечері 23 січня. Ввечері 27 січня ціллю ракетного удару став об’єкт промислової інфраструктури на Полтавщині. Окрім цього, російські війська застосовують дрони-камікадзе для ударів по території України, зокрема – по Дніпропетровській, Запорізькій та Одеській областям. У ніч на 29 січня війська РФ запустили 8 “Шахедів”, які були знищені у межах Миколаївської Дніпропетровської, Хмельницької і Рівненської областей.

Протягом тижня втрати мирних мешканців в прифронтових регіонах України внаслідок дій російських військових становили щонайменше: в Донецькій області – 8 людей загиблими та 36 людей пораненими; в Херсонській області – 8 людей загиблими та 22 людини пораненими; в Харківській області  9 людей загиблими та 90 людей пораненими (переважна більшість – внаслідок ракетних ударів 23 січня). В Києві та Київській області внаслідок ракетної атаки вранці 23 січня загинула 1 людина, щонайменше 24 людини отримали поранення. 1 людина загинула та 1 людина отримала поранення в Дніпропетровській області. 6 людей отримали поранення на Одещині. 2 людей на території прикордоння Сумської області були вбиті російською диверсійно-розвідувальною групою.

24 січня поблизу міста Бєлгород впав російський транспортний літак Іл-76. Ймовірно він був збитий українською протиповітряною обороною. Російські офіційні особи заявляють, що на його борту загинуло понад 60 українських військовополонених, яких транспортували для обміну. Водночас російська сторона наразі не змогла навести чіткі докази своїх слів. Українські військові змогли лише підтвердити факт запланованого на цей день обміну, який був зірваний з невідомих причин. Вони підкреслюють, що будуть здійснювати всі необхідні заходи для того, щоб убезпечити прикордонні регіони України від ракетних атак – зокрема, відслідковувати та збивати російські транспортні літаки, які використовуються для перевезення ракет та дронів до Бєлгорода.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Парламентська асамблея Ради Європи на зимовій сесії у Страсбурзі одноголосно прийняла резолюцію про “Становище дітей України”, яка закликає країни-члени, а також все міжнародне співтовариство, ухвалити на рівні національних парламентів заяви, що засуджують воєнні злочини проти дітей, та визнати депортації, насильницькі переміщення та невиправдані затримки з репатріацією українських дітей, що відбулися під час війни, злочинами.

На сайті Президента України з’явився указ про історично населені українцями території Росії (Кубань, Стародубщина, Північна та Східна Слобожанщина в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей Російської Федерації). Україна планує розробити план дій щодо збереження національної ідентичності українців в Російській Федерації.

Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони України викрила схему розкрадання державних коштів під час закупівлі боєприпасів. 27 січня, працівники СБУ оголосили підозру п’ятьом особам, які намагалися вкрасти майже 1,5 млрд бюджетних гривень на придбанні 100 тисяч мінометних пострілів для ЗСУ. У справі фігурують колишній керівник Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони Олександр Лієв і менеджери фірми “Львівський арсенал”. 

Московський суд ув’язнив воєнного злочинця Ігоря Гіркіна (Стрєлкова). Колишнього офіцера ФСБ Росії Гіркіна заарештували влітку 2023 р. у своїй квартирі та звинуватили у «закликах до екстремізму» після місяців публічної критики, в якій він звинувачував Путіна в тому, що він веде війну в Україні недостатньо активно.

Україна планує розпочати будівництво одразу чотирьох нових атомних енергоблоків на Хмельницькій АЕС вже цього року. Два з них зводитимуть за російською технологією ВВЕР-1000, ще два – за технологією AP-1000 американської Westinghouse.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо у відеозверненні після зустрічі з очільником уряду України Денисом Шмигалем заявив про домовленість продовжити транзит російського газу через Україну до Словаччини, Австрії та Італії. Українсько-російський контракт про транспортування завершується наприкінці 2024 року, Україна не збирається домовлятися з росіянами і продовжувати контракт.  Відповідно, Словаччині самостійно доведеться домовлятись з РФ про транспортування газу через територію України.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

23 січня відбулося 18-те засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн», під час якого обговорювали довгострокову підтримку України, розвиток спроможностей Повітряних Сил (не тільки отримання літаків F-16, а й гелікоптерів), посилення систем протиповітряної та протиракетної оборони, а також питання питання ІТ-коаліції, дронової коаліції і коаліції з морської безпеки. За результатами засідання, Німеччина оголосила про виділення Україні шести багатоцільових вертольотів Sea King Mk41 разом із комплектом запасних частин, а також забезпечить навчання українських військових. ФРН також планує передати Україні додаткові IRIS-T, Gepard, артилерію й артилерійські боєприпаси, понад 80 танків Leopard 1 та провести навчання для 10 тис. укр. військовослужбовців у 2024 році. Швеція і Велика Британія приєдналися до Коаліції дронів. До ІТ-коаліції доєдналися Нідерланди, зробивши внесок у розмірі 10 млн євро, наразі учасниками ініціативи є вже 11 країн. Іспанія доєднається в усі активні коаліції в межах формату «Рамштайн». Данія виділила 91 млн данських крон (12 млн євро) на пріоритетні кібер-проєкти в ІТ-коаліції, які сприятимуть зміцненню загального кіберзахисту Збройних Сил України. Франція передала Україні додаткову кількість РСЗВ LRU в рамках артилерійської коаліції. Канада оголосила про передачу Україні 10 багатоцільових човнів компанії Zodiac вартістю близько 20 мільйонів доларів США. Також Бельгія планує надати Україні 611 млн євро військової допомоги у 2024 році. 

Україна та Данія домовилися розпочати переговори щодо безпекових гарантій у рамках “Спільної декларації про підтримку України”, яку погодили лідери країн G7. В свою чергу проведено черговий раунд переговорів із Францією щодо двосторонньої безпекової угоди.

Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з Прем’єр-міністром Республіки Польща Дональдом Туском, за результатами якої сторони відновлюють формат міжурядових консультацій, Польща приєднується до “Спільної декларації про підтримку України”, яку погодили лідери країн “Групи Семи”, а також оголошено про новий оборонний пакет для України. Крім того, глава держави зустрівся із президентом Європейської народної партії, головою групи Європейського парламенту «Європейська народна партія» Манфредом Вебером

Цього тижня Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар та з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом, обговоривши ситуацію на полі бою, актуальні оборонні потреби України, підготовку угоди про безпекові гарантії та співпрацю в межах Української формули миру. 

Крім того, цього тижня Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Прем’єр-міністр Словацької Республіки Роберт Фіцо за підсумками проведених переговорів підписали спільну заяву, яка сприятиме посиленню двосторонніх відносин на основі взаємної довіри та поваги.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.