Російсько-українська війна (дайджест) – 26 квітня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 27.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Триває наступ російських військ на сході України. Основні бої відбуваються на територіях Донецької, Луганської та Харківської областей. Зберігається небезпека російського наступу на Південному напрямку – на Кривий Ріг та Миколаїв. 

На території так званої “Придністровської Молдавської Республіки” продовжуються провокації. Їх мета – звинуватити Україну в агресивних діях проти цього неконтрольованого молдавською владою анклаву, який де-факто перебуває під контролем РФ. Українське МЗС спростовує будь-яку причетність України до подій на території Придністровського регіону Молдови.

Чернігівський та Сумський напрямки:

Державна прикордонна служба України повідомляє, що через обстріли з території РФ на Сумщині введено додаткові тимчасові режимні обмеження поблизу державного кордону. 

Харківський та Луганський напрямки:

Продовжуються обстріли Харківщини. За попередньою інформацією протягом минулої доби 3 людини загинуло та 7 отримали поранення у Харкові; ще 5 поранених зафіксовано в області.

Війська РФ при підтримці артилерії продовжують наступати з району Ізюму в напрямку на Барвінкове. Забезпечуючи північний фланг операції, мають успіх в районі Великої Комишувахи, де захопили населений пункт Заводи. 

На Луганщині російські війська намагаються захопити Рубіжне та Попасну, ведуть наступ в напрямку населених пунктів Нижнє та Оріхове. Тривають обстріли населених пунктів на території регіону. Луганська ОВА повідомляє, що в Попасній в результаті влучання снаряду в багатоповерховий будинок загинули 3 людини. 

Губернатор Бєлгородської області РФ В’ячеслав Гладков повідомив, що в районі села Стара Нелідовка сталося загоряння на складі боєприпасів і пролунало декілька вибухів.

Донецький і Запорізький напрямки:

В Донецькій області тривають спроби російських військових захопити Мар’їнку. Генштаб ЗСУ повідомляє про концентрацію російських сил для наступу на місто Лиман на півночі регіону, де захоплено населений пункт Зарічне та тривають бої за Ямпіль. Війська РФ проводять наступальні дії і на Курахівському напрямку. Не припиняються артилерійські та авіаційні удари по території заводу “Азовсталь” у Маріуполі. 

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що війська РФ завдали авіаційного удару по Авдіївці. В результаті обстрілів Красногорівки місто залишилось без електрики. Крім того, протягом дня були обстріляні Нью-Йорк, Травневе, Марʼїнка, Велика Новосілка та Лиман. За попередньою інформацією 3 людини загинуло, 6 зазнали поранень. 

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв проінформував, що російська армія веде наступальні бойові дії в напрямку Трудолюбівки. Внаслідок обстрілів пошкоджено житлові будинки та інфраструктурні об’єкти в Пологах, Василівці, Молочанську та Оріхові. 

У Запорізькій ОВА уточнили результати ракетної атаки, здійсненої проти Запоріжжя вранці 26 квітня. Пошкодження отримали інфраструктурні обʼєкти одного з місцевих підприємств. За попередньою інформацію, 1 людина загинула, ще 1 отримала поранення.

Південний напрямок:

Продовжуються обстріли Миколаєва. В ніч з 25 на 26 квітня в місті внаслідок обстрілів загинула щонайменше 1 людина. Мер Олександр Сєнкевич заявив, що міська влада готується до нового наступу російських військ та можливої облоги міста.

На Херсонщині на Криворізькому напрямку продовжуються обстріли з РСЗВ та інших видів озброєнь. За словами голови військової адміністрації Кривого Рогу Олександра Вілкула, серед мирних мешканців є поранений.

Російські війська завдали ракетного удару по Одеській області. Пошкоджено міст через Дністровський лиман у Затоці, який забезпечує транспортний зв’язок з Болградським, Білгород-Дністровським та Ізмаїльським районами області. Протягом дня автомобільний та залізничний рух через міст було відновлено.

Оперативне командування “Південь” повідомляє, що ЗСУ завдали ударів по позиціях РФ на тимчасово окупованому острові Зміїний.

Російський військовий контингент, розташований на території так званої “Придністровської Молдавської Республіки”, приведений в повну бойову готовність

Інформаційне протистояння

“МВС” самопроголошеної “Придністровської Молдавської Республіки”  повідомило, що вранці в селищі Маяк прогриміли два вибухи. Пізніше стало відомо, що було виведено з ладу дві антени, які ретранслювали радіо РФ. У свою чергу “президент” самопроголошеної “ПМР” Вадим Красносельський уточнив про третю атаку на військову частину в районі села Паркани.

Президентка Молдови Мая Санду заявила, що вибухи у Придністров’ї та спроби ескалації пов’язані з силами всередині невизнаного регіону. 

Речник МЗС Олег Ніколенко повідомив, що Україна підтримує територіальну цілісність Молдови в межах її міжнародно визнаних кордонів та засуджує спроби втягнути Придністров’я у повномасштабну війну РФ проти України.

ГУР МО попереджає, що РФ готує провокацію ракетного удару по Придністров’ю. Мешканці почали отримувати смс-повідомлення начебто від ЗСУ, в яких йдеться про попередження щодо удару.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

З початку повномасштабного збройного нападу Російської Федерації станом на 25 квітня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 5840 жертв серед цивільного населення України (2729 загиблих і 3111 поранених).

Ювенальні прокурори повідомляють, що станом на 26 квітня більше ніж 608 дітей постраждали в Україні внаслідок агресії Російської Федерації. 217 дітей загинуло та понад 391 поранено.

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомляє, що російські військові змушують місцевих мешканців чоловічої статі працювати на них, розбираючи завали та облаштовуючи братські могили. 

Міністерство закордонних справ України закликало ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста допомогти забезпечити безпечний гуманітарний коридор з Маріуполя.

Уповноважена ВРУ з прав людини Людмила Денісова поінформувала, що  військовополонених ЗСУ утримують в російських колоніях в Ростовській області. Для цих цілей дві пенітенціарні установи на півдні Росії перетворили на табори для військовополонених. Також полонених розміщують в СІЗО Вязьми, Таганрога, Москви, на території Брянської області. При цьому не було здійснено офіційного перепрофілювання в’язниць у табори для військовополонених, як цього вимагає міжнародне гуманітарне право.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що в Україні понад 300 тисяч квадратних кілометрів території підлягає розмінуванню. Зараз вони залишаються небезпечними через сплановане мінування або ж наслідки бойових дій та обстрілів. 

Human Rights Watch опублікувала доповідь про події, що відбувалися у період з 4 по 31 березня 2022 р. у Бучі, Київської області. У доповіді подано численні свідчення того, що дії російських військових у ході окупації Бучі мають ознаки воєнних злочинів. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Американське видання The Washington Post, посилаючись на міністра фінансів Сергія Марченка, повідомило, що Україна просить США надавати не менше 2 млрд доларів США на місяць в якості економічної допомоги.

За словами Міністра енергетики Германа Галущенка, у Варшаві була підписана угода про надання “Укренерго” статусу члена-спостерігача в європейській енергосистемі ENTSO-E.

Директор Бюро економічної безпеки Вадим Мельник повідомив, що виведення валютних коштів та цінностей резидентами та нерезидентами України в країни ЄС з 24 лютого становить понад 3 мільярди євро.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд направив додаткові 400 млн грн на ліквідацію наслідків бойових дій та відновлення критичної інфраструктури.

Уряд Німеччини пропонує допомогу в організації експорту зерна з України на міжнародні ринки. У Міністерстві транспорту ФРН розглядаються плани щодо вивезення зерна за допомогою підприємства Deutsche Bahn AG з вантажних залізничних перевезень. Крім того, Німеччина вже веде переговори щодо координації цього процесу із представництвом залізничного транспорту в Україні, Польщі, Чехії, Словаччині та Румунії.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

На авіабазі ВПС США “Рамштайн” у Німеччині відбулось засідання Консультативної групи щодо оборони України за участі понад 40 країн. Основна мета зустрічі – синхронізація та координація військової допомоги для України. Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що в майбутньому зустрічі Контактної групи планується проводити щомісяця. Під час зустрічі міністр оборони Олексій Резніков передав західним партнерам список сучасного озброєння, необхідного Україні. Міністерка оборони ФРН Крістіне Ламбрехт підтвердила, що Німеччина надасть Україні важке озброєння, зокрема зенітні САУ Gepard.

Президент України Володимир Зеленський зустрівся у Києві із прем’єр-міністром Румунії Ніколає Чуке. Він подякував за оборонну та гуманітарну підтримку, а також за чітку позицію Румунії щодо санкцій, введених проти Російської Федерації. 

Також Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Маріано Гроссі. Сторони обговорили загрози, створені Росією, та заходи, які можуть убезпечити світ від дій РФ. 

Крім того, В.Зеленський провів телефонну розмову із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою. Він поінформував про протидію агресії РФ та подякував Японії за важливу підтримку. Сторони обговорили перспективи повоєнної взаємодії. Зеленський висловив сподівання, що Японія стане однією зі сторін майбутніх безпекових гарантій щодо України.

Парламентський заступник державного секретаря з питань збройних сил Великої Британії Джеймс Гіппі заявив, що вважає легітимним застосування Україною переданої британською стороною зброї для нанесення ударів по території РФ з метою підриву логістичних спроможностей російських військ. Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс також заявляє, що допомогу Україні не слід обмежувати виключно оборонним озброєнням. 

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек заявив, що Берлін готовий припинити імпорт російської нафти. Він повідомив, що альтернативні джерела поставок можуть бути знайдені протягом кількох днів. 

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш здійснив візит у Москву, де зустрівся з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим та президентом РФ Володимиром Путіним. Генсек заявив, що ООН розглядає дії Росії в Україні в якості порушення територіальної цілісності суверенної держави, що суперечить Статутові Організації. Антоніу Гутерреш запропонував створити контактну групу у форматі ООН-Росія-Україна для забезпечення гуманітарних коридорів.

Уряд Польщі запровадив санкції проти 15 російських олігархів та 35 російських та білоруських компаній та їхніх дочірніх підприємств у Польщі. Серед них – “Газпром”, “Новатек”, “Лабораторія Касперського”. Список планується розширювати, адже зараз польські служби ведуть роботу з виявлення компаній, які приховують своїх кінцевих російських бенефіціарів через реєстрацію в офшорних зонах.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.