24.03.2022

Ситуація станом на 8:00 25.03.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Київський та Житомирський напрямки:

Поліція Київської області повідомила, що російські війська обстрілюють населені пункти у Фастівському районі Київської області. В смт. Калинівка в результаті обстрілу 3 людини отримали поранення. Під обстріли потрапило село Ясногородка. 

Під Васильковом російські військові обстріляли евакуаційний потяг Київ – Івано-Франківськ. За даними “Укрзалізниці”, пошкоджень зазнали 3 вагони. 

З важкої артилерії обстріляно околиці Вишгорода, на північ від Києва. Внаслідок обстрілу Нових та Старих Петрівців пошкоджено готельний комплекс. 

Згідно ДСНС України, 24 березня внаслідок ракетних ударів пошкоджено будівлю ліцею, котельню та будинок культури у с. Кирдани Коростенського району (Житомирська область). Загиблих та травмованих немає. Також зруйновано 5, пошкоджено 13 житлових будинків та 7 господарських будівель у с. Раківщина Коростенського району, травмовано 1 особу.

Чернігівський та Сумський напрямки:

Голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомляє, що в ніч з 23 на 24 березня російські війська обстріляли житлові квартали в місті Охтирка. Також продовжуються бої навколо міста Тростянець. За даними ДСНС України, на Сумщині в результаті російських авіаційних ударів щонайменше 5 людей постраждали, 1 людин

а загинула.

Харківський та Луганський напрямки:

У Харкові російські війська обстріляли пункт «Нової пошти», біля якого харків’яни отримували гуманітарну допомогу. За попередніми даними, загинули 6 мирних жителів, ще 15 – поранені.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов заявив, що в ніч з 23 на 24 березня російські військові обстріляли центр Харкова ракетами. Також він розповів, що за минулу добу були зафіксовані 44 обстріли Харкова з артилерії, танків, мінометів тощо, і 140 обстрілів з РСЗВ. За словами голови ОВА, в області критичною точкою залишається місто Ізюм. Також вранці 24 березня російські війська обстріляли місто Золочів, а в попередній день – місто Балаклію.

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай в телеефірі розповів, що російські військові просунулись вглиб міст Рубіжного та Попасної (Луганська область) й закріпилися там, але повністю їх не зайняли. Пізніше Гайдай заявив, що військовослужбовці військ РФ у м. Рубіжне зі стрілецької зброї відкрили вогонь по місцевим мешканцям. За попередньою інформацією, 1 людина загинула, ще 1 отримала поранення. Усього за добу в Сєвєродонецьку, Рубіжному та  Лисичанську загинули 5 людей, ще 8 отримали поранення. Пошкоджено 32 об’єкта, в тому числі – 7 багатоквартирних та 9 приватних будинків, школа та кінотеатр в Сєвєродонецьку.

Донецький і Запорізький напрямки:

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляє, що за 24 березня від російських обстрілів на території області загинули щонайменше 3 людини – у Нью-Йорку, Новоселівці та Новопокровському; 6 людей отримали поранення При цьому відсутні точні дані щодо жертв у Маріуполі та Волновасі. 

Вранці 24 березня в порту тимчасово захопленого російськими військовими Бердянська  спостерігалися вибухи та пожежа на великому десантному кораблі російського флоту “Саратов”. Ймовірно, він не підлягає ремонту. Два великих десантних кораблі (“Цезар Куніков” та “Новочеркаськ”) покинули акваторію порту, також отримавши ушкодження. 

Запорізька ОВА посилаючись на голову Малинівської громади повідомила, що ЗСУ звільнили від російських військових село Малинівка (Запорізька область).

Дніпровський напрямок:

Ввечері 24 березня російські війська завдали 2 ракетних удари по одній із військових частин на околиці міста Дніпро. За даними місцевої ДСНС, пошкоджено будівлі на території частини. Інформація по загиблим та постраждалим уточнюється. 

Південний напрямок:

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що українські війська відтіснили росіян у Миколаївській області до межі з Херсонщиною. 

Внаслідок обстрілу російськими військами с. Явкине на Миколаївщині 3 людей загинули, 13 отримали поранення.

Інформаційне протистояння

Енергоатом повідомляє, що 24 березня на тимчасово захоплену російськими військами Чорнобильську АЕС прибула група російських журналістів, щоб зняти пропагандистський матеріал про роботу станції.

МЗС України спростовує інформацію російських ЗМІ про нібито утримання на території Рівненської АЕС російських спеціалістів-атомників. Зазначається, що 4 громадяни Росії, які супроводжували вантаж елементів ядерного палива та прибули на станцію до 24 лютого, наразі з власної волі залишаються на українській території поза межами АЕС. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

24 березня спрацювали 7 гуманітарних коридорів, із зони активних бойових дій вдалося евакуювати 3343 людини. 

Офіс генерального прокурора повідомляє, що внаслідок широкомасштабного вторгнення російських військ на територію України на даний момент загинуло 128 дітей, понад 172 поранено.

Пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України зазначає, що на Чорнобильській АЕС та на території зони відчуження неможливий регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки, а також контроль ядерних матеріалів. Наявна ситуація ставить під загрозу життя та здоров’я працівників та членів їх сімей, створює суттєвий психологічний та моральний тиск на оперативний персонал. 

Міська рада Маріуполя повідомляє, що близько 15 тисяч маріупольців потрапило під незаконну депортацію – були вивезені на територію РФ.. Президент України Володимир Зеленський заявив, що українців, примусово вивезених на територію РФ, позбавляють документів і зв’язку, а потім намагаються мобілізувати в армію.

В Херсонській області продовжуються репресії проти цивільного населення. Український бізнесмен та політик Сергій Хлань повідомляє про затримання 22 березня депутата Корабельної районної ради, голову фракції «Європейська Солідарність» Дмитра Афанасьєва

Уповноважена з прав людини Верховної Ради Людмила Денісова повідомила, що на Донеччині 200 тисяч людей не мають доступу до питної води. Крім того, частково або повністю без води залишились мешканців Маріуполя, Миколаєва, Харкова, Охтирки, Ізюму, Макарова, Пологів, Василівки, Оріхова, Гуляйполя, Чернігова, Тростянця та багатьох інших населених пунктів.

Віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, про перший повноцінний обмін військовополоненими у форматі 10 на 10. Також в обмін на 11 цивільних російських моряків, яких було врятовано із затопленого судна біля Одеси, вдалося повернути до України 19 українських цивільних моряків із рятувального судна “Сапфір”, які були захоплені при спробі забрати українських військових з острова Зміїний. 

Голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус повідомив, що всього внаслідок обстрілів у Чернігові загинули до 200 мирних мешканців.

За даними військової адміністрації Києва, з 24 лютого у столиці загинуло 75 цивільних осіб, із них 4 дітей.

Миколаївська ОВА повідомила, що з початку російського вторгнення у Миколаївській області пошкоджено частково або повністю 1299 цивільних об’єктів. З них об’єкти житлового фонду – 964, медичні та культурні заклади – 24, навчальні заклади – 30.

За даними Інституту масової інформації України, станом на 24 березня в Україні зафіксовано 148 злочинів проти журналістів та медіа, відповідальність за які несе Росія.. 5 журналістів вбито під час виконання професійних обов’язків, 7 – поранено, 1 журналіст зник безвісти. 

За даними міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, за місяць активних бойових дій в Україні пошкоджено 246 закладів охорони здоров’я, з яких 13 знищено без можливості відновлення. 

ЮНІСЕФ повідомляє, що за місяць війни 4,3 мільйона дітей – більше половини з приблизно 7,5 мільйонів дитячого населення України – стали біженцями.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

ВРУ ухвалила закон про звільнення від мита та податку на додану вартість імпорту товарів, що ввозяться підприємствами.

Верховна Рада на час воєнного стану спростила доступ українських аграріїв до оренди земельних ділянок, а також дерегулювала деякі форми відносин між сільськогосподарськими виробниками та державою.

В Україні з 24 березня набув чинності закон Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський під час екстренного саміту НАТО звернувся до членів організації із закликом про військову допомогу. У заяві за результатами саміту глави держав та урядів країн НАТО закликали Росію негайно зупинити війну та вивести всі свої сили з України, а також домовилися надати подальшу підтримку Україні як у плані військової допомоги, так і в економічній та гуманітарній сферах.

24 березня Президент України також  виступив перед лідерами країн «Великої сімки». Він закликав їх посилити фінансові санкції проти РФ; наголосив на ідеї створення дієвої системи гарантій безпеки для України і регіону; запропонував країнам «Великої сімки» взяти участь у проєкті відновлення України після війни. У спільній заяві за підсумками зустрічі лідери країн «Великої сімки» засудили військову агресію Росії проти України та задекларували готовність посилити санкційний тиск на РФ. 

Володимир Зеленський виступив на засіданні Європейської Ради. Він охарактеризував руйнівні результати російського вторгнення, подякував ЄС за підтримку та закликав до оперативності при вирішенні питання європейської інтеграції України. 

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з головами парламентів Латвії, Литви та Естонії, які прибули до Києва. Він висловив цим державам подяку за активну підтримку, проінформував про наслідки повномасштабного російського вторгнення в Україну та наголосив на важливості подальшого посилення санкцій проти Росії.

Також Володимир Зеленський виступив з відеозверненням до політиків та народу Швеції. Президент подякував за підтримку (історичне рішення Швеції надати Україні необхідну зброю та приєднання до санкцій). Глава держави закликав шведський уряд відмовитися від російської нафти, заблокувати порти для російських суден, а також запропонував Швеції взяти участь у відновленні України після війни.

У рамках поновленої 11-ої надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН щодо України ухвалено резолюцію про засудження порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини Росією в Україні. Документ підтримали 140 держав. Проти проголосували лише 5 країн: РФ, Північна Корея, Білорусь, Сирія, Еритрея. Підтримавши цей документ держави-члени ООН підтвердили виключну відповідальність РФ за гуманітарні наслідки агресії проти України.

Сполучені Штати запровадили новий пакет санкцій проти компаній оборонно-промислового комплексу Росії, виконавчого директора «Сбербанка» та Держдуми Російської Федерації. 

Велика Британія ввела нові санкції проти низки російських банків («Газпромбанк», «Россельхозбанк», «Альфа-банк», «СМП Банк»), російської залізниці, «Совкомфлота», «РусГидро» та оборонних підприємств. Також у перелік потрапила найбільша у світі компанія з видобутку алмазів «Алроса», Міністерство оборони Білорусі та Мінський тракторний завод. 

Канада запровадила санкції проти 160 членів ради федерації РФ, а також розпочала процес обмеження експорту до Росії деяких чутливих товарів та послуг.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.