Ситуація станом на 8:00 20.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Київський та Житомирський напрямки:
За даними Національної поліції України, вночі 19 березня було скинуто чотири снаряди по транспортній інфраструктурі між селищем Пісківка і селом Мигалки Бучанського району Київської області.
Голова Київської ОВА Олександр Павлюк повідомив, що ППО Сухопутних військ України збила бойовий гелікоптер РФ Ка-52 над Київщиною.
19 березня війська РФ знову обстріляли із “Градів” Нові Петрівці. Про це повідомляє поліція Київської області.
19 березня вранці в Коростенському районі на Житомирщині внаслідок обстрілу та подальшого загорання була повністю знищена одноповерхова будівля.
Російські війська повністю зруйнували село Привар Овруцької громади на Житомирщині, розстрілявши його з гелікоптера. Також ракетного удару зазнали 10 приватних будинків у селі Раківщина (Житомирська область).
Чернігівський та Сумський напрямки:
Оперативне командування “Північ” повідомило про знищення двох батарей артилерії у Чернігівській області: батареї РСЗВ “Ураган” та батареї самохідних артилерійських установок 2С19 “МСТА-С”.
За інформацією Чернігівської ОДА, вдень 19 березня внаслідок обстрілів сталися три пожежі на об’єктах інфраструктури: на складі паливно-мастильних матеріалів, заводі з виготовлення пластикових виробів та у складських приміщеннях.
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко заявив, що опорна друга лікарня міста зазнала бомбардування.
Харківський та Луганський напрямки:
19 березня внаслідок обстрілу сталося руйнування житлового будинку у місті Рубіжне, що на Луганщині. Щонайменше 3 людини загинули, з них 2 дітей, ще 1 дитина поранена.
Біля Попасної з ПЗРК “Стінгер” українські військові збили ракету, випущену з комплексу “Точка У”.
Внаслідок обстрілів Харкова військами РФ в окремих районах міста (Північній Салтівці та Великій Данилівці) спалахнули пожежі. За попередньою інформацією Центру екстреної медичної допомоги, є загиблі та поранені, серед них дитина.
19 березня бомби поцілили у житловий будинок, СТО і будівлю ліцею у Дергачах на Харківщині, двоє людей поранені. Також було обстріляно житловий будинок у селі Безруки Дергачівського району.
П’ятеро мирних жителів загинули під обстрілами РФ в Ізюмському районі (Харківська область).
Донецький і Запорізький напрямки:
За інформацією полку “Азов” їх бійці провели рейд, в ході якого було знищено склади з боєприпасами, офіцерський склад ворога, до взводу ворожої піхоти.
У Генштабі ЗСУ розповіли, що на Запорізькому напрямку українські військові знищили бойовий гелікоптер РФ Ка-52 .
19 березня стало відомо, що внаслідок двох ракетних ударів по передмістю Запоріжжя, які були здійснені напередодні, 9 людей загинуло; ще 17 зазнало поранень.
Південний напрямок:
Головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко заявив, що російська армія замінувала морські шляхи від Босфору до Одеси, а морський порт Сочі поширює дезінформацію про міни, що дрейфують нібито з вини українських сил.
В ефірі національного телемарафону глава Миколаївської ОДА Віталій Кім повідомив, що російські війська відступають від Миколаєва.
Центральний напрямок:
За словами голови Дніпропетровської ОДА Миколи Лукашука російські війська зупинили наступ у напрямку Кривого Рогу. Також він розповів, що вони закріплюються у районах населених пунктів Херсонської області.
Начальник ОВА Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив, що військові РФ вдарили з РСЗО «Град» по селу Велика Костромка (Дніпропетровська область). За попередніми даними загиблих немає.
Західний напрямок:
Речник Командування ПС ЗСУ Юрій Ігнат підтвердив заяву МО РФ про удари по підземному складу ракет та авіаційних боєприпасів українських військ у Делятині Івано-Франківської області. Втім, речник зазначив, що поки що не може підтвердити інформацію про використання гіперзвукових ракет комплексу “Кинжал” для удару по цьому обʼєкту.
Інформаційне протистояння
Офіційний представник Міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що представники батальйону “Азов” нібито планують вчинити у Львові теракт проти дипломатів зі США та інших західних країн, щоб представити це як атаку РФ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
19 березня із запланованих 10 гуманітарних коридорів спрацювало 8, вдалось евакуювати 6623 людей.
За підрахунками Офіса Генерального прокурора, станом на ранок 19 березня в Україні загинули 112 дітей і більше ніж 140 поранені.
Пресслужба Маріупольської міської ради повідомила, що за останній тиждень кілька тисяч маріупольців із Лівобережного району міста, який частково контролюється російськими військами, було примусово вивезено на територію Росії.
З-під завалів військової казарми в Миколаєві, зруйнованої внаслідок ракетного удару 18 березня, дістали не менше 50 тіл загиблих.
Омбудсмен з прав людини Людмила Денісова відвідала російських військовополонених з метою перевірки дотримання їхніх прав відповідно до вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими і заявила, що скарг на умови утримання з їхнього боку немає.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко заявив, що серед найпоширеніших злочинів під час війни є злочини проти життя українців, державного і комунального майна, мародерство.
Секретар РНБО Олексій Данілов просить представників Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) прибути на захоплені Чорнобильську та Запорізьку АЕС, щоб проконтролювати дотримання норм безпеки.
Відповідно до даних ООН, за час війни в Україні загинули щонайменше 847 мирних жителів, 1399 дістали поранення.
Спротив
Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай в інтервʼю для РБК-Україна заявив, що жителі захоплених російськими військами населених пунктів Луганської області влаштовували проукраїнські мітинги. У відповідь військові РФ почали обстрілювати мирне населення та здійснювати викрадення активістів вночі.
Мешканці Херсонщини продовжують проводити протести проти тимчасової окупації РФ. Проукраїнські мітинги відбулися в селі Брилівка та Генічеському районі області (Іванівська селищна громада).
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За оцінкою Міністерства фінансів біля 30% української економіки не працює зовсім або тимчасово. Податкові надходження не покривають потреби держави, і основний канал фінансування державного бюджету – це внутрішні та зовнішні запозичення.
На українських АЗС почали знижуватися ціни на пальне після того, як Верховна Рада ухвалила урядовий законопроєкт про скасування акцизу на пальне.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський 18 березня виступив з відеозверненням до політиків та громадян Швейцарії. У своїй промові Зеленський закликав заморозити активи росіян, які розв’язали війну проти України, та вплинути на швейцарський бізнес, який не бажає йти з РФ.
Водночас Уряд Швейцарії оголосив, що введе в дію четвертий пакет санкцій ЄС, який включає заборону експорту предметів розкоші до Росії.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що російсько-українська війна може призвести до голоду та краху глобальної продовольчої системи. Генсек ООН закликав світ зробити все можливе, аби запобігти цій трагедії.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький виступив за повну заборону торгівлі ЄС з Росією. Польща пропонує якнайшвидше додати до існуючого пакету санкцій торговельну блокаду. Йдеться як про морські порти – заборону входити у порти під російським прапором, з російськими товарами, а також торгівлю наземним шляхом.
Велика Британія передала Україні понад два мільйони одиниць медичних засобів та обладнання, щоб допомогти країні впоратися з надзвичайною ситуацією. Водночас Німеччина надіслала Україні засоби цивільного захисту та протипожежне обладнання.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.