Російсько-українська війна (дайджест) – 13-19 березня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 20.03.2023 р.  

  • Інтенсивність російських атак на лінії фронту знизилась через значні втрати в особовому складі та техніці. 
  • 14 березня російські літаки збили американський БПЛА MQ-9 Reaper, який виконував розвідувальну місію над Чорним морем біля Кримського півострову. США оголосили, що продовжать польоти над Чорним морем, попри інцидент із дроном.
  • На десятій зустрічі Контактної групи з оборони України (формат “Рамштайн”) було оголошено про посилення ППО, постачання боєприпасів, навчання українських військових та формування “броньованого кулака” для контрнаступу.
  • Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Протягом останнього тижня масштаби російських наступальних дій значно скоротилися. Причиною цього є великі втрати збройних сил РФ в особовому складі та військовій техніці. Українські військові продовжують наносити удари по військовій інфраструктурі російських військ на тимчасово окупованих територіях, підриваючи їх потенціал до продовження активних атак. Разом з тим на окремих напрямках фронту ситуація для ЗСУ залишається складною. Найгарячішою ділянкою фронту є Бахмут, в якому тривають вуличні бої. 

14 березня російські літаки, свідомо здійснюючи небезпечні маневри, збили над міжнародними водами Чорного моря американський БПЛА MQ-9 Reaper. Командування сил США в Європі повідомило, що причиною інциденту стало “небезпечне і непрофесійне перехоплення” апарату, здійснене російськими пілотами. 

В ніч на 18 березня російські війська здійснили масштабну атаку території України, використовуючи дрони-камікадзе. Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило про знищення 11 ворожих БПЛА. Попри це, інші дрони досягли цілей – зафіксовано влучання в об’єкт критичної інфраструктури в Дніпропетровській області та нежитлові приміщення на Львівщині.

Війська РФ продовжують завдавати удари по цивільних об’єктах на території прифронтових та прикордонних областей України. В результаті цих атак протягом останнього тижня втрати мирних мешканців становили щонайменше: в Донецькій області – 11 людей вбитими та 62 людини пораненими; в Херсонській області – 1 людину вбитими та 18 людей пораненими (ще 1 людина отримала поранення внаслідок підриву на міні); в Харківській області – 2 людей загиблими та 5 людей пораненими. Окрім цього, 13 березня через обстріли на Сумщині загинула 1 людина, ще 4 мирних мешканців отримали поранення. Внаслідок обстрілу Марганця на Дніпропетровщині 15 березня загинули 2 людей, отримали поранення 5 осіб. Тривають обстріли Запорізької та Чернігівської областей. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

17 березня Палата попереднього провадження ІІ Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна і уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Відповідне рішення було ухвалене судом через підозри у скоєнні Путіним і Львовою-Бєловою воєнного злочину незаконної депортації і переміщення населення, зокрема українських дітей, з окупованих районів України до РФ. Раніше Кремль заявляв, що не визнає МКС або його юрисдикцію.

Наразі Офіс Генерального прокурора України здійснює провадження щодо депортації понад 16 тисяч дітей з Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей (реальна цифра може бути значно більшою). 

За повідомленням віце-прем’єр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова, 18 березня “зернову угоду” було продовжено на 120 днів. Загалом за час дії ініціативи на світові ринки з українських портів було доставлено 25 млн тонн зерна. 

Президент України В.Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо запровадження санкцій проти 300 фізичних і 141 юридичної особи (зокрема, науково-виробничих, суднобудівних та інших компаній з РФ, Ірану, ОАЕ). До списку підсанкційних осіб потрапили президент Сирії Башар аль-Асад і кілька високопосадовців – премʼєр-міністр Сирії Хусейн Арнус та міністр закордонних справ країни Фейсал аль-Мікдад.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

15 березня пройшла десята зустріч Контактної групи з оборони України «Рамштайн» у форматі онлайн. За словами міністра оборони США Ллойда Дж. Остіна, в результаті зустрічі Швеція оголосила про надання Україні 10 танків Leopard-2, 8 артилерійських комплексів Archer,  а також  ключових компонентів ППО. Іспанія погодилась збільшити кількість танків Leopard-2 для України до 10. 

Міжнародні партнери продовжують надавати військову допомогу Україні. Уряд Данії виділяє Україні новий пакет військової допомоги загальною вартістю 1 мільярд данських крон (понад 140 мільйонів доларів). Німеччина в рамках нового пакету допомоги передасть артилерійські снаряди калібру 155 мм, високоточні боєприпаси та іншу зброю. Новий пакет військової підтримки Литви для України включає боєприпаси калібру 155 мм, транспортні засоби та військові пайки. Також Канада передасть 155-мм снаряди та ракети протиповітряної оборони для забезпечення систем ППО в Україні. Нідерланди мають намір надати Україні два кораблі – міношукачі типу Alkmaar, радіолокаційні системи виявлення безпілотників та системи мостів і переправ M3. У свою чергу продовжується формування “авіаційної коаліції”. Уряд Словаччини схвалив відправку в Україну 13 винищувачів МіГ-29, водночас Польща найближчими днями передасть 4 літаки цього типу. 

Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з Прем’єр-міністром Латвії Кріш’янісом Каріньшем та з Прем’єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоттір, які цього тижня відвідали Київ. Цього тижня глава держави провів телефонні розмови з прем’єр-міністром Словаччини Едуардом Геґеру та із Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, обговоривши посилення оборонної та економічної підтримки України. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.