Ситуація станом на 8:00 19.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
З початку нападу Росії на Україну збройні сили змогли звільнити понад 30 населених пунктів у Київській області, які були тимчасово захоплені.
ГШ ЗСУ відзначив, що на Південному напрямку російські війська нарощують систему логістичного забезпечення та не проводять активних наступальних дій.
Київський та Житомирський напрямки:
Заступник начальника штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Олександр Грузевич доповів, що на правому березі Києва ЗСУ відкинули підрозділи російських військ на 70 кілометрів від столиці. Також ведуться роботи з укріплення третього, дальнього кільця оборони Києва.
Вранці 18.03 був здійснений обстріл житлового кварталу Подільського району міста Києва. Внаслідок падіння уламків збитої ракети було пошкоджено 6 будинків, 1 людина загинула, ще 19 постраждали, серед яких 4 дітей.
У Бучанському районі Київської області підрозділами ППО Сухопутних військ України збито російський винищувач-бомбардувальник СУ-34 з використанням ПЗРК “Стінгер”.
В результаті обстрілів 18 березня міста Макарів (Київська область) 6 людей загинули і ще 5 поранено. Про це повідомив перший заступник голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський.
За даними ДСНС вночі 18 березня внаслідок артилерійського обстрілу у с. Залісся (Житомирська область) пошкоджено 2 житлові будинки та господарську будівлю.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Прес-служба оперативного командування “Північ” заявила, що за минулу добу поблизу Чернігова ЗСУ відбили дві спроби наступу військами РФ.
Вранці 18 березня ЗС України знищили поблизу Чернігова комплекс радіоелектронної розвідки «Торн» та командно-спостережний пункт батальйонної тактичної групи російських військ.
18 березня близько 16:00 внаслідок артобстрілу міста Суми загорілася складська будівля з лакофарбовою продукцією. Попередньо жертв та постраждалих немає.
За словами голови ОДА Сумщини Дмитра Живицького у місті Тростянець (Сумська область) був здійснений обстріл лікарні.
Харківський та Луганський напрямки:
У ДСНС розповіли, що вранці 18 березня у Харкові внаслідок обстрілу зазнав сильних руйнувань навчальний корпус вищого учбового закладу, а також постраждали два сусідні житлові будинки. Загинула 1 особа, щонайменше 12 осіб постраждало.
У селі Заводи Ізюмського району (Харківська область) в результаті обстрілу 18 березня загинула родина – 3 дорослих та 2 дітей.
Близько 15:00 голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що військові РФ випустили 10 снарядів по лікарні в Лисичанську (Луганська область).
18 березня російські військові обстріляли Сєвєродонецьк, Рубіжне, Привілля та Кремінну в Луганській області та зруйнували 54 об’єкти інфраструктури. З них – 19 багатоквартирних та 19 приватних житлових будинків, два заклади охорони здоров’я, об’єкти критичної інфраструктури, складські та господарчі споруди. 4 людини загинуло, 10 поранені.
Донецький і Запорізький напрямки:
За словами речника Запорізької обласної військової адміністрації Івана Арефʼєва, вранці 18 березня у передмісті Запоріжжя із реактивних систем залпового вогню “Смерч” був здійснений масовий обстріл військового полігону та одного із заводів і кар’єру, що прилягає до нього.
У ГУ ДСНС України у Запорізькій області повідомили, що зранку на цивільному об’єкті у с. Наталівка Запорізької області військові РФ обстріляли рятувальників, які приїхали гасити наслідки попередніх обстрілів. У результаті обстрілів один працівник ДСНС загинув, 5 поранені.
За даними голови Донецької ОВА Павла Кириленка, після ранкового ракетного удару по Краматорську виявили 25 поранених, 5 людей загинули. Також відбулися обстріли населеного пункту Авдіївка, у результаті чого було поранено трьох людей, ще двоє загинули. У Покровську внаслідок обстрілу касетними боєприпасами загинула 1 людина, 6 було поранено.
Частково російські військові досягли успіху на Донецькому напрямку – тимчасово позбавили Україну виходу до Азовського моря, – повідомляє Генштаб ЗСУ.
Південний напрямок:
Вдень 18.03 по Миколаєву був здійснений ракетний обстріл. Щонайменше 40 українських військових загинули в результаті ракетного обстрілу штабу 79-ї десантної бригади.
У Повітряному командуванні “Південь” повідомили, що близько 6 ранку на Одещині зенітний ракетний підрозділ ПС ЗСУ збив російську крилату ракету морського базування.
За повідомленням радника голови офісу Президента Олексія Арестовича, українські військові двічі за добу завдали артилерійських обстрілів по аеродрому у Чорнобаївці. Генштаб Міністерства Оборони України підтверджує, що внаслідок першого обстрілу було знищено командний пункт 8 загальновійськової армії Південного військового округу РФ, а також знищені та пошкоджені російські літаки і вертольоти. Під час обстрілу було вбито командувача 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу збройних сил Російської Федерації генерал-лейтенанта Андрія Мордвічева.
Центральний напрямок:
Зранку голова Вінницької ОВА Сергій Борзов повідомив, що українське ППО збило три крилаті ракети на Вінниччині.
Західний напрямок:
За словами міського голови Андрія Садового вранці 18 березня відбувся ракетний удар по Львову. Голова Львівської ОВА Козицький розповів про шість крилатих ракет, які випустили з акваторії Чорного моря, дві з яких знищило українське ППО, інші чотири — влучили у Львівський державний авіаційно-ремонтний завод біля Міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького. Поранення отримала одна людина.
Інформаційне протистояння
РФ за допомогою соцмереж та фабрик “тролів” активно поширює наратив про те, що Збройні Сили України кидають у бій непідготовлених бійців.
Під час чергового брифінгу Міністерства Оборони РФ було озвучено фейкову інформацію, що нібито СБУ замінувала міську лікарню в Дніпрі і планує підірвати будівлю під час прольоту над містом російського літака.
Протягом дня на сайт “Окупант”, що розміщує всю наявну інформацію про російських полонених: їхні прізвища та імена, звання, місця дислокацій тощо, було здійснено масовані DDoS-атаки.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
18 березня із запланованих 9 гуманітарних коридорів спрацювало 7, вдалось евакуювати 9145 людей. Human Rights Watch повідомили, що тривають безперервні обстріли російської сторони гуманітарних коридорів, що порушує норми права збройних конфліктів.
Гуманітарна ситуація в містах Маріуполь та Суми катастрофічна; жителі міст стикаються з критичною нестачею їжі, води та ліків. Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців повідомляє про те, що гуманітарні потреби на Сході України стають більш гострими. Понад 200 тис. людей наразі позбавлені доступу до води в кількох населених пунктах Донецької області, тоді як постійні обстріли в Луганській області знищили 80% окремих населених пунктів, залишивши без світла 97800 сімей.
З-під зруйнованого Драматичного театру Маріуполя продовжують рятувати людей, інформації про загиблих немає. Під завалами залишаються понад 1300 осіб.
У полон захоплено секретаря міської ради Нової Каховки Дмитра Васильєва, його утримують в СІЗО, застосовуючи тортури. Глава Харківської ОДА Олег Синєгубов заявив, що росіяни відпустили селищного голову Великобурлуцької громади Віктора Терещенка, він перебуває у лікарні. Громадські організації на чолі з Українською Гельсінською Спілкою з прав людини опублікували звернення до міжнародної спільноти щодо викрадень та страт українських активістів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, де навели повний список викрадених.
“Станом на 18 березня було порушено 1833 кримінальні справи за фактами воєнних злочинів російської армії під час війни в Україні”, – про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Крім того, за її повідомленням Офіс омбудсмена з початку бойових дій на території України отримує скарги від українців про насильницькі злочини російських військових, у тому числі проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
Станом на 18 березня від початку війни в Україні загинули 109 дітей і понад 130 – поранено, за інформацією Офіса генерального прокурора. Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан повідомила про те, що від початку нового етапу війни зруйновано 44 культові споруди, здебільшого православні церкви, в 7 областях України. У Києві з початку війни загинули 222 людини, 889 зазнали поранень. Всесвітня організація охорони здоров’я зафіксувала 45 атак на медустанови України з початку війни.
За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців ООН, більше 3,2 млн українців стали вимушеними біженцями за кордоном.
Спротив
У Держспецзвʼязку розповіли, що силами ССО ЗСУ задля підтримки та координації всіх, хто бажає боротися за звільнення України від російських загарбників – було створено офіційний сайт Центру національного спротиву.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський обговорив із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем подальшу підтримку України в протидії агресії РФ, посилення антивоєнної коаліції, перспективи відновлення миру в України.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів переговори з прем’єр-міністром Франції Жаном Кастексом і закликав Францію активізувати та запровадити жорсткі санкції до Росії у зв’язку з її військовим вторгненням на територію України. Мова йдеться, зокрема, про зупинення доступу до європейських портів для російських кораблів, припинення економічної співпраці, скасування чинних шенгенських віз виданих Францією громадянам Росії тощо.
18 березня Президент США Джо Байден провів телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпінем щодо війни в Україні. Американський лідер описав наслідки, з якими зіткнеться Пекін, якщо надасть матеріальну підтримку Росії у війні проти України. Байден підкреслив, що підтримує дипломатичне вирішення конфлікту. Сі Цзіньпін заявив, що конфлікти та конфронтації, подібні до війни Росії проти України, не відповідають нічиїм інтересам. Голова КНР додав, що обидві країни повинні спрямовувати двосторонні відносини у правильному напрямку, й кожна з них повинна брати на себе належну міжнародну відповідальність та докладати зусиль для миру у всьому світі.
Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» звернулася із позовом проти РФ до Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі. Організація закликає головного прокурора Каріма Хан розслідувати злочини збройних сил Росії проти працівників ЗМІ під час вторгнення в Україну.
18 березня Україна отримала другу частину першого траншу макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 300 млн євро, про що повідомив виконавчий віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс.
Норвегія приєдналася до санкцій Європейського Союзу проти Російської Федерації, що включатиме персональні обмеження проти окремих впливових росіян та білорусів, а також заборону на експорт технологій, товарів та послуг, які можуть бути використані росією для ведення війни проти України.
Відразу кілька європейських країн вислали 18 березня російських дипломатів. Болгарія оголосила 10 російських дипломатів персонами нон-грата, йдеться про підозру в розвідувальній діяльності. До ініціативи вислання російських дипломатів цього ж дня доєдналися також такі країни як Латвія, Естонія та Литва. Всім дипломатам виносяться звинувачення у підриві нацбезпеки та поширенні пропаганди. Крім того, 18 березня стало відомо, що дипломатам і державним службовцям РФ і Білорусі заборонили входити до Європарламенту. Президентка Європарламенту Роберта Метсола заявила, що «в домі демократії немає місця тим, хто хоче зруйнувати демократичний порядок».
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.