13.03.2022

Ситуація станом на 8:00 14.03.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Загальні бойові втрати російських військ з 24.02 по 13.03 орієнтовно склали понад 12 тис. осіб, понад 374 танки, 1826 одиниць броньованої і автомобільної техніки та 160 од. авіації (літаки та гвинтокрили). Російська Федерація для поповнення втрат залучає велику кількість бойовиків-найманців з інших країн – Сирії, Сербії.

Київський та Житомирський напрямки:

Росіяни завдали артилерійський удар по Пуща-Водицькому психоневрологічному інтернату під Києвом. Персонал та підопічні були завчасно евакуйовані.

13 березня під обстріли з боку російських військ на блокпосту в Ірпені потрапили двоє американських журналістів. Один із них – документаліст Time Брент Рено – загинув, у той час як інший – фотокореспондент Хуан Арредондо – потрапив у лікарню з пораненнями. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Чернігів продовжує знаходитись під важкими обстрілами зі сторони російської армії. Станом на 11:50 пожежу в дев’ятиповерховому гуртожитку в м. Чернігів, яка виникла внаслідок авіаудару, ліквідовано.

На Чернігівщині сили ЗСУ розбили танкову колону російської армії, яка проривалася до Києва. 

Харківський та Луганський напрямки:

У Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному внаслідок обстрілів пошкоджено близько 60 будівель, зокрема 22 житлові багатоповерхівки. Виявлено 1 загиблого та пораненого.

Донецький і Запорізький напрямки:

Маріуполь, що знаходиться в облозі, постійно перебуває під важкими обстрілами. За 24 години відбулося щонайменше 22 бомбардування міста. Загалом на Маріуполь скинуто вже близько 100 авіабомб. 

Російські війська продовжують накопичувати резерви для наступу на Вугледар і завдають артилерійських ударів по житлових кварталах міста.

Російські війська обстріляли Авдіївський коксохімічний завод, внаслідок чого довелося зупинити роботу ТЕЦ, яка забезпечує місто теплом та гарячою водою.

Голова Запорізької області Олександр Старух повідомив про викрадення мера міста Дніпрорудне Євгена Матвєєва. Також стало відомо про викрадення голови Мелітопольської районної ради Сергія Прийму. Загарбники цілеспрямовано викрадають представників законно обраної влади та активістів.

Миколаївський і Херсонський напрямки:

13.03 російські військові здійснили обстріл школи в одному із населених пунктів Миколаївщини – Зелений Гай, внаслідок чого померло четверо людей, ще троє постраждало. 

Центральний напрямок:

Російські військові від початку доби зосередили основні зусилля на просуванні у напрямку Кривого Рогу.

Західний напрямок:

Мер Івано-Франківська повідомив, що вночі 13 березня російські окупанти завдали вже другий за три дні ракетний удар по місцевому аеропорту.

На ранковій пресконференції начальник Львівської ОВА розповів про нічний ракетний удар РФ по Яворівському полігону на Львівщині. Зокрема, за його словами по цьому об’єкту ворог випустив одразу 30 крилатих ракет. Також було повідомлено, що спрацювала українська система ППО, яка збила певну кількість ракет. Внаслідок атаки загинуло 35 осіб, ще 134 – травмовані. 

На Рівненщині внаслідок авіаудару зранку 14 березня пошкоджено телевежу.

Спротив

У Запорізькій області попри заборону мітингів та демонстрацій в Мелітополі, яка лунає з гучномовців військової техніки окупантів, місцеві жителі продовжують виходити на проукраїнські мітинги.

Мешканці Бердянська, що знаходиться у Запорізькій області, також продовжують проводити численні антиросійські мітинги.

Жителі Херсона продовжують проводити безстроковий багатотисячний мітинг проти російських окупантів, попри те, що довкола стоять десятки озброєних російських солдатів і багато техніки. За попередніми даними, на акцію вийшло близько 10 тисяч мешканців Херсону.

Інформаційне протистояння

Росія і надалі продовжує готувати і поширювати пропаганду. Для збільшення кількості матеріалів РФ підготувала “посібники” для створення фейків. У даному посібнику чітко наводиться інструкція з проведення дезінформування людей і пояснюється той чи інший прийом, посилаючись на знання “української психології”.

Для консолідації російського суспільства навколо підтримки війни з Україною спецслужби РФ планують проведення операції, спрямованої на дискредитацію українців, що проживають в Росії. В рамках спецоперації плануються заходи щодо “українізації” мітингів в РФ, реалізація провокацій насильницького характеру та проведення пропагандистських заходів з метою роз’яснення громадянам РФ безальтернативності війни з Україною.

У соціальних мережах та месенджерах активно поширювалась інформація про відсутність можливості зняття готівки у банкоматах з 12 березня через відмову системи електронних платежів. У Національному банку України повідомили, що це – фейк та ворожа провокація, метою якої є дестабілізація ситуації всередині країни і поширення паніки та невдоволення чинною владою. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

13-ий день продовжується облога та бомбардування російськими військами міста Маріуполь. Гуманітарна колона, організована українською стороною, вкотре не змогла дістатися до Маріуполя і провести евакуацію людей, оскільки росіяни продовжують атакувати місто з повітря. Про евакуацію з Маріуполя звертаються також посольства Греції й Туреччини, місії ОБСЄ, Міжнародного комітету Червоного Хреста, закликаючи врятувати їхніх громадян і працівників. У Маріуполі станом на 13.03 в результаті російських авіанальотів загинули 2187 місцевих мешканців. Агресори цілеспрямовано б’ють по житлових будинках, місцях скупчення людей, вщент руйнують дитячі лікарні та повністю знищують міську інфраструктуру. 

Із 14 запланованих на 13 березня гуманітарних коридорів спрацювали лише дев’ять. Через порушення збройними силами РФ домовленостей не спрацювали гуманітарні коридори для п’яти населених пунктів – Маріуполь, Попасна, Щастя, Гірське, Пологи.

У ніч з 12 на 13 березня поблизу ст. Брусин у Донецькій області від обстрілу російських військ постраждав пасажирський поїзд, який мав здійснювати евакуаційний рейс маршрутом “Краматорськ-Львів”. Внаслідок ураження поїзду уламками під час обстрілів одна особа загинула, ще одна зазнала поранень. 

Всього на цей день за час ведення бойових дій в Україні загинуло 85 дітей. Фонд “Справедливість для журналістів” (JFJ) задокументував щонайменше 35 атак на журналістів в Україні від початку Росією повномасштабної війни.

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців повідомило про 2 698 280 людей, які покинули Україну станом на 13 березня.

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

13 березня президент Володимир Зеленський провів розмови з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та прем’єром Чехії Петром Фіалою. 

Цього ж дня Володимир Зеленський обговорив з главою Євроради Шарлем Мішелем подальший переговорний процес щодо членства України в ЄС. Окрім переговорів про членство у ЄС у розмові йшлося також про посилення фінансової підтримки України та санкційний тиск на Росію. 

Високий представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель і рішуче засудив викрадення російськими збройними силами мерів Мелітополя та Дніпрорудного. 

Голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив, що напад Росії на Міжнародний центр миротворчості та безпеки на Яворівському полігоні неподалік польського кордону є “чітким сигналом” для Заходу через постачання озброєння Україні. Проте Бауер наголосив, що постачання зброї не порушує жодних міжнародних правил.

Очільник Ватикану, Папа Франциск у своїй публічній промові 13 березня зробив заяву на підтримку України. Він назвав “варварськими” дії російської армії під час облоги та бомбардування Маріуполя. Папа також закликав агресора припинити напад на Україну.

Чехія надасть Україні додаткові військові матеріали та озброєння на суму щонайменше 725 мільйонів крон ($31,5 млн). Наразі Чехія вже відправила в Україну кулемети, автомати, пістолети-кулемети та боєприпаси. Крім того, була передана військова матеріальна та медична допомога.

Міжнародна ізоляція Росії:

– Чотири організації, які надають акредитації світовим вишам, вирішили призупинити всю діяльність щодо членства та акредитації в російських установах на знак солідарності з Україною.

Зокрема:

  • Асоціація з розвитку університетських бізнес-шкіл (AACSB);
  • Асоціація випускників бізнес-шкіл (Business Graduates Association);
  • Асоціація MBA програм (AMBA);
  • Глобальна мережа бізнес-шкіл, компаній та асоціацій, що займаються розвитком менеджменту (EFMD).

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.