Російсько-українська війна (дайджест) – 5-11 червня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 12.06.2023 р.  

  • Українські війська розпочали наступальні операції в Запорізькій та Донецькій областях та поступово просуваються на декількох ділянках фронту. 
  • Внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС на території Херсонської області відбувається масштабна гуманітарна катастрофа, близько 80 населених пунктів опинилися у зоні підтоплення. Руйнування дамби матиме катастрофічні екологічні наслідки, зокрема загрожує перетворити на пустелю території в Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, які отримували воду з Каховського водосховища.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ перейшли до наступальних операцій на Південному напрямку, активно застосовуючи артилерію для ураження російських позицій та використовуючи отриману від партнерів військову техніку. Вони змушені штурмувати потужну лінію оборони, побудовану російськими військами за останній рік на тимчасово окупованих територіях. Попри понесені втрати, українські військові поступово просуваються вперед, розчищаючи мінні поля та намагаючись прорвати першу лінію російських укріплень. Основні бої фіксуються в районі Оріхова (Запорізька область) та Великої Новосілки (Донецька область), де звільнені кілька населених пунктів. Також українські військові продовжують атаки в районі Бахмута на Донеччині, де їм вдалося просунутися вперед на південь та північ від міста. Теракт РФ на Каховській ГЕС спричинив розлив Дніпра та унеможливив на декілька тижнів активні бойові дії на Херсонщині, що дозволяє російському командуванню перекидати боєздатні підрозділи з цього району на інші ділянки фронту. 

Наступальні дії ЗСУ супроводжуються ударами по логістиці та місцях дислокації російських військ на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Залізному Порту, на Арабатській стрілці, в Бердянську, Токмакута Донецьку (де, за даними Генштабу ЗСУ, вдалося нанести значні втрати підрозділу Росгвардії “Ахмат”). Зафіксовано активізацію польотів дронів над територією Росії. У Воронежі БПЛА, перехоплений російськими засобами РЕБ, врізався в багатоповерховий будинок. Кілька дронів впали в Бєлгородській, Курській, Калузькій областях РФ. 

Російське командування намагається завадити наступу ЗСУ, продовжуючи удари по території України. В ніч на 6 червня по території України було здійснено масштабну ракетну атаку, проте українські військові повідомили про знищення всіх запущених ракет (35 одиниць). В ніч на 9 червня російські війська знову атакували Україну ракетами та дронами. Зафіксовано влучання в об’єкти цивільної інфраструктури на Житомирщині (де загинула щонайменше 1 людина) та в Умані (де отримали поранення 8 осіб). В ніч на 10 червня внаслідок атаки дронів-камікадзе було пошкоджено житловий будинок в Одесі, 3 людей загинули та щонайменше 31 особа отримали поранення. Також було нанесено ракетний удар по військовому аеродрому в Полтавській області. В ніч на 11 червня дронами були атаковані прифронтові Харківська та Сумська області

Внаслідок російських ударів втрати мирних мешканців в прифронтових областях України становили щонайменше: в Донецькій області – 9 людей загиблими та 31 осіб пораненими; в Херсонській області – 6 людей загиблими та 35 особи пораненими (дані не враховують жертв повені, спровокованої підривом Росією Каховської ГЕС); в Харківській області – 2 людей загиблими та 20 осіб пораненими. На Сумщині загинули щонайменше 2 людей, ще 1 особа отримала поранення. В результаті обстрілу лікарні в Гуляйполі (Запорізька область) 9 червня загинули 2 людей, ще 2 осіб отримали поранення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Зранку 6 червня російські війська підірвали Каховську ГЕС, в результаті чого відбулося затоплення значних територій в Херсонській області. Під водою опинилася частина міста Херсон, а також близько 80 населених пунктів на обох берегах Дніпра. Наразі відомо про загибель 5 людей, ще 35 осіб вважаються безвісти зниклими, з них – 7 дітей. Російські війська не проводять евакуацію на тимчасово окупованих територіях Лівобережжя, та обстрілами заважають зусиллям українських рятувальників допомагати мирному населенню. Згідно даних ООН через підрив Каховської ГЕС близько 700 тисяч людей залишились без питної води. Знищення ГЕС має далекосяжні наслідки, оскільки впливає на водопостачання та зрошення значних територій України – Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської областей, а також Автономної Республіки Крим. Теракт загрожує глобальній продовольчій безпеці, оскільки знищує потенціал сільськогосподарських регіонів. Також він може призвести до ядерної катастрофи через зниження рівня води в Каховському водосховищі необхідної для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.

5 червня внаслідок обстрілів Харківщини було розгерметизовано аміакопровід Тольятті-Одеса, що створює додаткову загрозу для екології та здоров’я людей. 6 та 11 червня обстріли аміакопроводу повторилися. РФ вимагає відновлення поставок через аміакопровід Тольятті-Одеса в обмін на погодження продовження “Зернової ініціативи”, поточні домовленості про роботу якої діють до 17 липня.

В результаті чергового обміну полоненими Україна повернула 95 осіб, серед яких воїни ЗСУ, Нацгвардії і прикордонники.

Президент Володимир Зеленський увів санкції проти 178 росіян, серед яких судді Конституційного суду РФ. Зокрема, у переліку підсанкційних осіб є голова Конституційного суду РФ Валерій Зорькін та його заступник Сергій Маврін.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Міжнародна спільнота відреагувала на підрив дамби Каховської ГЕС. Зокрема, Україна ініціювала термінове засідання Ради Безпеки ООН для обговорення наслідків терористичного акту. ОБСЄ готова долучитися до подолання результатів підриву дамби. Комісія НАТО-Україна провела засідання за ініціативою української сторони для розгляду ситуації, що склалася після руйнації греблі Каховської ГЕС. В свою чергу, Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що руйнація російськими загарбниками цивільної інфраструктури є воєнним злочином. Президент США висловив готовність надати необхідну допомогу Україні після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС. Рішуче засудили підрив Каховської ГЕС лідери Ради Європи, глави МЗС Латвії, Литви та Естонії, МЗС Польщі, Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц та інші. Чорноморська організація економічного співробітництва вперше від початку повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну офіційно відреагувала на ситуацію, висловивши занепокоєння наслідками підриву Каховської ГЕС.  

Держави-партнери посилюють військову та оборонну допомогу Україні для протидії ворожим атакам та збільшення ефективності контр-наступу. Сполучені Штати Америки надали новий пакет оборонної підтримки України на загальну суму 2,1 млрд дол., який фінансуватиметься в межах Ініціативи сприяння безпеці України (USAI). Цей пакет забезпечить українське військо додатковими ракетами Patriot, зенітно-ракетними комплексами й ракетами HAWK, снарядами калібру 105 мм і 203 мм, БПЛА Puma, ракетами з лазерним наведенням. Крім того, будуть забезпечені навчання особового складу ЗСУ, технічне обслуговування техніки. Канада оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на суму 500 млн канадських доларів (близько 400 млн дол США), що включає ракети АІМ-7 для засобів ППО, снаряди калібром 105 мм, а також передбачає навчання українських військових. Федеральний уряд Бельгії ухвалив рішення виділити 32,4 мільйона євро для закупівлі боєприпасів калібру 105 мм для Збройних сил України. 

Міжнародні партнери продовжують відвідувати Україну, демонструючи солідарність з українським народом. Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Лідери обговорили ситуацію на полі бою, стан справ на півдні України, потреби військової допомоги, а також було підписано Спільну декларацію України та Канади. За результатами двосторонніх переговорів Канада офіційно приєдналася до Коаліції бойових літаків, а також стала 20-тою країною альянсу (з 31-ї), яка підтримує членство України в НАТО. 

Також цього тижня Президент України провів переговори з міністром з питань зміни клімату й навколишнього середовища Об’єднаних Арабських Еміратів Маріам Альмхейрі, зі спеціальним представником Папи Римського Франциска, кардиналом Маттео Дзуппі та з міністром закордонних справ Великої Британії Джеймсом Клеверлі, які перебували з візитом в Києві. 

Крім того, глава держави здійснив телефонні розмови з з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, з Прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою, з Президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном, з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом,  з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі,  поінформувавши міжнародних партнерів про актуальну ситуацію на постраждалих територіях внаслідок підриву російськими окупантами дамби на Каховській ГЕС. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.