Російсько-українська війна (дайджест) – 5-11 лютого 2024 р.

Ситуація станом на 8:00 12.02.2024 р.  

  • Президент України звільнив з посади Головнокомандувача ЗСУ В.Залужного та призначив на неї О.Сирського.
  • Російські війська просунулися вперед в районі Бахмуту та Авдіївки. В останньому населеному пункти розпочалися міські бої.
  • Вранці 7 лютого російські війська здійснили чергову масштабну ракетну атаку по території України. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Президент України Володимир Зеленський звільнив з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. На його місце призначений Олександр Сирський, який до цього часу обіймав посаду командувача сухопутними військами. Також Президент України доручив уряду створити у ЗСУ окремий рід військ – Сили безпілотних систем.

Російські війська продовжують наступальні операції на східному напрямку. Протягом тижня їм вдалося просунутись вперед під Бахмутом, де вони наблизились до міста Часів Яр, та в районі Авдіївки. Російські війська увійшли до північно-східної частини цього міста та змогли закріпитися в приватному секторі житлової забудови.

Російські війська продовжують атаки проти території України. Вранці 7 лютого зафіксовано черговий масштабний ракетний удар. Українська ППО збила 29 з 44 застосованих ракет. В результаті було пошкоджено житлову інфраструктуру в Києві та Миколаєві, а також інфраструктурний об’єкт на Дніпропетровщині. Втрати мирних мешканців внаслідок російського удару становили:  в Києві – 4 людей загиблими та 38 осіб пораненими; в Київській області – 3 людей пораненими; в Миколаєві – 1 людина загинула та кілька осіб отримали поранення.

Окрім цього практично щоденно застосовуються дрони-камікадзе. Найбільшої шкоди завдала атака БПЛА по нафтобазі на Харківщині в ніч на 10 лютого, в результаті чого спалахнула пожежа, яка розповсюдилась на найближчі житлові будинки. Також масштабна атака була здійснена в ніч на 11 лютого, проте ППО перехопила 40 з 45 застосованих дронів.

Протягом тижня втрати мирних мешканців в різних областях України внаслідок дій російських військових становили щонайменше: в Донецькій області – 2 людей загиблими та 10 людей пораненими; в Херсонській області – 10 людей загиблими та 14 людей пораненими; в Харківській області – 8 людей загиблими та 10 людей пораненими; в Сумській області – 4 людина загинула та 12 людей отримали поранення; в Дніпропетровській області 2 людей отримали поранення; в Одеській області 4 людей отримали поранення.

ЗСУ продовжують завдавати ударів по інфраструктурі та місцям базування  російських військ як на тимчасово окупованих територіях України, так і на території Росії. На початку тижня було повідомлено, що внаслідок удару 3 лютого на території тимчасово окупованого Лисичанську було вбито кількох високопосадовців російської окупаційної адміністрації в Луганській області. В ніч на 9 лютого БПЛА здійснили атаки на нафтопереробні заводи на території Краснодарського краю Росії.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Правозахисна організація Human Rights Watch спільно з SITU Research та Truth Hounds опублікувала масштабне розслідування про те, як навесні 2022 року РФ захопила Маріуполь. Правозахисники вивчили супутникові знімки міських цвинтарів і дійшли висновку, що з березня 2022-го до лютого 2023-го в Маріуполі загинули щонайменше 8000 людей.

В результаті чергового обміну Україна повернула з російського полону 100 своїх громадян. З моменту повномасштабного вторгнення з російського полону вдалося визволити вже 3135 українських військових.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець направив офіційні листи до ООН та МКЧХ, щоб зафіксувати порушення міжнародного гуманітарного права після того, як так званий «суд» в тимчасово окупованому Донецьку засудив 33 українських військовополонених до 27-29 років позбавлення волі.

Журналісти проєкту розслідувань Bihus.Info заявили, що операція з прослуховування та відеозйомки їхніх колишніх колег велася за наказом одного з департаментів Служби безпеки України. В СБУ пояснили, що велася операція з протидії організованій наркозлочинності. 31 січня з СБУ звільнили голову Департаменту захисту національної державності Романа Семенченка.

З 9 лютого польські фермери відновили блокування пунктів пропуску на польсько-українському кордоні. Фермери також вимагають від польського уряду протидіяти впливу українського агроекспорту.

У січні 2024 року Україна експортувала 12 млн тонн продукції. Це лише на два мільйони тонн менше, аніж у довоєнному січні 2022 року. З них 8,7 млн тонн було вивезено морським транспортом

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Україна продовжує працювати з партнерами задля зміцнення обороноспроможності держави. Фінляндія оголосила про 22-й пакет військової допомоги Україні вартістю майже 190 мільйонів євро, також Фінляндія приєднується до артилерійської коаліції та коаліції з розмінування, що діють у рамках Контактної групи з питань оборони України. Литва передала Україні новий пакет військової допомоги, що включає необхідне спорядження на зимовий сезон та комплекти теплого одягу. Нижня палата парламенту Італії остаточно схвалила рішення уряду щодо продовження військової допомоги Україні протягом 2024 року. Європейський Союз передав Україні сучасну систему розмінування DOK-ING MV-10.

Триває робота з міжнародними партнерами щодо впровадження гарантій безпеки для України. Розпочалися детальні переговори з Данією щодо укладення двосторонніх безпекових зобов’язань в межах реалізації Спільної декларації G7. Проведено третій раунд аналогічних переговорів України із Нідерландами. Також Україна та Естонія готуються розпочати переговори щодо безпекової угоди.

Сполучені Штати Америки запровадили нові санкції проти Росії. Зокрема, обмеження стосуються щодо 4 організацій і визначають одне судно як заблоковане майно. Забороняється імпорт ювелірних виробів із діамантами та несортованих діамантів, що походять або ввозяться з Росії відповідно до рішення країн G7.

Продовжуються візити міжнародних партнерів до Києва. Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі із Високим представником Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики, віцепрезидентом Європейської комісії Жозепом Боррелем, з яким були обговорені питання постачання боєприпасів, безпілотних систем, засобів ППО. Також відбулись зустрічі Президента із генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі, із генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Матіасом Корманом. Глава Української держави провів зустрічі та переговори із португальською делегацією на чолі з міністром закордонних справ Португалії Жуау Гомешем Кравіньо, з делегацією болгарських парламентарів на чолі із Головою Народних зборів Росеном Желязковим, із двопартійною делегацією Палати представників Конгресу США. Лідери та політики обговорили співпрацю України та ЄС у безпековій сфері, першочергові потреби українського війська, реалізацію Української формули миру, безпекову ситуацію на тимчасово окупованій ЗАЕС, повноправне членство України в ОЕСР, відновлення пошкодженої інфраструктури та посилення санкційного тиску на країну-агресора. 

Крім того, Володимир Зеленський зустрівся із членами Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни, під час якої було представлено Екологічний договір для України. Також глава держави цього тижня провів телефонну розмову із Президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.