Ситуація станом на 8:00 09.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Загальні бойові втрати російських військ з 24.02 по 08.03 орієнтовно склали понад 12 тис. осіб, понад 303 танки, 1510 одиниць броньованої і автомобільної техніки та 128 од. авіації (літаки та гвинтокрили). Повітряні Сили Збройних Сил України здійснюють успішне відбиття ракетно-авіаційних ударів та засобів повітряного нападу противника, протиповітряне прикриття критичних об’єктів України та угруповань військ. Сили оборони міста Києва продовжують захищати столицю по зовнішньому рубежу оборони та на додатково визначених напрямках.
Київський та Житомирський напрямки:
У київському напрямку, зокрема у Макарові, Ірпені, Гостомелі та Бородянці постійно ведуться бої. ЗС РФ накопичують війська та техніку, обстрілюючи об’єкти соціальної інфраструктури.
Над Борисполем збили дві російські ракети, унаслідок вибуху третьої поранені двоє людей. Ввечері російські війська здійснили ракетний обстріл по Корбутівці, що під Житомиром, влучивши у гуртожиток, в якому вже більше 20 років мешкають цивільні. Будівля в результаті ракетної атаки була повністю зруйнована.
Завод “Ізоват”, який виготовляє 70% мінеральної вати в Україні, був знищений під час авіаудару у Житомирі.
В місті Малин Житомирської області авіаудар зруйнував 7 приватних одноповерхових житлових будинків.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Цієї ночі російські літаки скинули бомби на житлові квартали Сум. Знищено 6 будинків та пошкоджено близько 20-ти, щонайменше 9 людей загинули, з них 2 дитини. Крім того, російська авіація здійснила авіаналіт на Охтирку – бомбили житлові квартали, приватний сектор і продуктові магазини. Також знову під ударом опинилась вже знищена Охтирська ТЕЦ.
Харківський та Луганський напрямки:
У Вовчанському районі на Харківщині 8 березня агресори на 3 гелікоптерах висадили десантно-штурмову групу із 120 осіб. Територіальна оборона спільно із ЗСУ розгромили російські війська. Переважну більшість десанту ЗС РФ була знищена прямо на місці. Ті, хто вижив – втекли на територію Бєлгородської області Росії.
Донецький і Запорізький напрямки:
Близько 11:30 збройні сили РФ почали наступ на Маріуполь. Мирні мешканці знаходяться під важкими обстрілами з боку російської армії. Для евакуації мирних мешканців Маріуполя по єдиному маршруту військовослужбовцями ЗСУ було вжито ряд заходів: розчищено дороги від мін, знято інженерні загородження, тощо. Проте, війська Росії не випустили дітей, жінок, літніх людей з міста і розпочали атаку саме в напрямку гуманітарного коридору.
Полк “Азов”, захищаючи Маріуполь, провів ефективну контрнаступальну операцію і розбив підрозділи 102 мотострілецького полку 150-ї мотострілецької дивізії Південного військового округу з місцем дислокації м. Новочеркаськ Ростовська область. До рук українських військових потрапила документація ЗС РФ, зокрема поіменні списки російських військовослужбовців, що намагалися прорватися в Маріуполь.
Близько 16:30 на Маріуполь було здійснено авіаналіт. Скинуто дві бомби на установи Міжнародного Червоного Хреста та Українського філіалу Червоного Хреста. Зруйновані житлові будинки та торгівельний центр.
Миколаївський і Херсонський напрямки:
У місто Миколаїв прийшло підкріплення Збройних сил із технікою, захисники готуються до наступу агресора.
Спротив
Мешканці Херсонщини продовжили проводити протести з закликами проти тимчасової окупації російськими військами. Протягом доби мітинги відбулись у Олешках, Голій Пристані, Бережанці та смт. Верхній Рогачик.
У Запорізькій області жителі Мелітополя, Токмаку і Бердянська також продовжили проводили проукраїнські мирні акції.
На Харківщині близько трьох десятків мешканців Купʼянська влаштували антиросійський мітинг, який тривав півгодини та не викликав реакції з боку російських військ.
Інформаційне протистояння
На тимчасово окупованих територіях Херсонської та Миколаївської областей, ворог використовує підрозділи психологічної боротьби. Створено 10 тактичних груп, які проводять пропагандистську роботу з місцевими жителями.
Російськими підрозділами ІПСО серед мешканців Києва у соцмережах активно почала ширитись дезінформаційна кампанія про нестачу реагентів для очищення води і проблеми з її якістю. Офіційна влада закликала не вірити чуткам та фейкам, а перевіряти інформацію виключно на офіційних інформаційних каналах влади та комунальних служб.
У Балаклії російські війська стягують десятки автобусів з масовкою для зйомки постановочних сюжетів для російських ЗМІ. Плануються зйомки сюжетів про звільнення міста від “націоналістів” і велику подяку російським військам. Метою цих сюжетів є виправдання силових дій на території України, викривлення існуючої реальності та підвищення підтримки керівництва РФ.
У Маріуполі російські війська почали транслювати по радіочастотам російську пропаганду. Активно поширюються наративи, що вище політичне та військове командування втекло з території України, а так звана “ДНР” займає територію всієї Донецької області.
У Бердянську російські військові захопили радіостанцію “Азовська хвиля”. Захоплена радіостанція військами ЗС РФ в найближчий час може розпочати розповсюдження інформації пропагандистського та антиукраїнського характеру.
Мерам та головам державних адміністрацій різних населених пунктів, зокрема мерам та головам міських/обласних адміністрацій Харкова, Сум, Одеси, Чернігова, Ірпеня, Білої Церкви та іншим, одночасно стали надходити смс-повідомлення з погрозами та вимогами здати населений пункт, впустити російські війська та підтримувати ЗС РФ.
РФ почала поширювати черговий фейк про те, що ООН забороняє своїм співробітникам використовувати у соцмережах прапор України і називати війну на території України війною. Мовляв, замість цього визначення рекомендовано трактувати дані події як “конфлікт” чи “збройний наступ”. Після широкого розголосу цієї новини у ЗМІ, в ООН спростували цю інформацію і заявили, що таких вказівок працівникам не надходило.
У батьківських шкільних вайбер-чатах в тимчасово окупованому Криму намагаються залякати кримчан, аби вони не протестували проти повномасштабної війни Росії проти України, а також економічної ситуації, що складається внаслідок санкцій, спрямованих проти РФ. У прихованих мовних конструкціях прослідковуються погрози ув’язнення дітей для більшого впливу на батьків.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Ворзель, Буча, Гостомель, Забуччя, Ірпінь – це міста на київському напрямку, де відсутній мобільний зв’язок, світло, водопостачання. Через пожежі в багатьох мікрорайонах довелося відключити газопостачання. Люди змушені сидіти у холодних підвалах, подекуди і без їжі та води. Це епіцентр гуманітарної катастрофи. До району надходить гуманітарна медична та продуктова допомога. Але агресор не дає можливості допомогти окупованим громадам.
Критичною залишається ситуація у Маріуполі, Росія фактично взяла у заручники 300 000 цивільних мешканців міста і не дає можливості евакуювати їх, попри домовленості за участю Міжнародного комітету Червоного Хреста. Жителі Маріуполя та інших міст України, що оточені ворогом, потребують їжі, води та медичної допомоги. Одна дитина померла від дегідратації.
Агресори продовжують пропонувати незахищеним людям евакуацію в РФ через Білорусь, як ми вказували раніше, це є військовим злочином.
Збройні сили РФ, вкотре порушуючи правила ведення війни, обстрілювали цивільну інфраструктуру м. Охтирка. У результаті бомбардувань та обстрілів, станом на 13.00 8 березня, 1 цивільна особа загинула, ще 14 отримали поранення.
Харків перебуває під обстрілами від початку війни, місто зазнало значних руйнувань, станом на 18:00 8 березня, від 24 лютого у Харкові та області загинуло 170 цивільних осіб, з них 5 – діти. Російські агресори розстріляли двох волонтерів, які прийшли до Фельдман Екопарку нагодувати тварин.
У Миколаєві мікроавтобус, який був маркований знаками “червоного хреста”, потрапив під обстріл російських військових. В результаті обстрілу, за попередньою інформацією, загинуло щонайменше троє виховательок дитячого будинку сімейного типу, які їхали змінити колег.
Місто Ізюм у Харківській області зруйноване внаслідок боїв, мости підірвано, немає змоги провести евакуацію, місцеві жителі потребують термінової гуманітарної допомоги. Російські війська знищили вщент центральну міську лікарню.
Верховний комісар ООН у справах біженців оцінює кількість людей, що виїхали з України через війну, вже у 2 млн осіб.
МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ
Важливими досягненнями української дипломатії є зміни на міжнародній енергетичній арені. Сполучені Штати запроваджують заборону на імпорт російської нафти та газу до США через війну в Україні. Уряд Великої Британії має намір припинити імпорт російської нафти до кінця 2022 року. Європейська комісія запропонувала план REPowerEU, який передбачає зменшення попиту ЄС на російський газ на дві третини вже до кінця 2022 року.
Рада Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) ухвалила рішення негайно призупинити участь Росії та Білорусі у всіх своїх органах.
Прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон після дистанційного виступу Володимира Зеленського у британському парламенті 8 березня пообіцяв зробити усе можливе для того, щоб лідер РФ Владімір Путін програв у війні проти України. Джонсон зазначив, що Британія впливатиме на ситуацію, допомагаючи Україні озброєнням і економічно затискаючи Росію.
Президент США Джо Байден відзначив рішучий спротив українців окупаційним військам РФ та висловив думку, що вже на цьому етапі війни зрозуміло, що Україна не стане для Путіна “перемогою”. Байден додав, що США продовжать підтримувати українців їхній боротьбі та закликав Конгрес підтримати пакет допомоги для України у розмірі 12 млрд доларів.
Світовий банк виявив намір виділити Україні понад 700 мільйонів доларів, які допоможуть українському уряду і надалі надавати людям життєво необхідні послуги: зарплати медикам, пенсії і соціальні виплати для незахищених категорій населення.
Люксембург надав Україні 250 млн євро допомоги, а у Нідерландах було зібрано 106 млн євро, що мають бути спрямовані на житлові потреби, медичну допомогу й забезпечення водою постраждалих від війни.
І хоча Росія вже перетворилась на найбільш підсанкційну державу у світі через вторгнення в Україну, міжнародне співтовариство продовжує накладати санкції на РФ.
Так, Європейська комісія підготувала новий пакет санкцій проти Росії та Білорусі, який передбачає:
-заборону експорту морських технологій з ЄС до Росії;
-закриття трьом білоруським банкам доступу до системи SWIFT;
-внесення кількох олігархів та російських депутатів до “чорного списку”.
Водночас, двопартійна група сенаторів США внесла законопроект, який пропонує заборонити операції Росії з резервами у золоті, які можуть пом’якшити наслідки від санкцій. Повідомляється, що якщо накласти санкції на ці резерви, це може потенційно ще більше ізолювати Росію від світової економіки та додатково ускладнити військову кампанію В.Путіна.
З Росією продовжують припиняти співпрацювати міжнародні компанії та організації у зв’язку з агресією на території України.
- Нафтогазова компанія Shell повністю зупиняє купівлю нафти з Росії.
- Британська нафтогазова компанія BP припинить укладання нових угод стосовно закупівлі російського газу та нафти.
- Японія оголосила про заборону експорту нафтопереробного обладнання в РФ.
- Найбільші нафтові компанії Австралії Ampol та Viva Energy перестали купувати нафту з Росії.
- Найбільша криптобіржа Binance оголосила, що з 9 березня вона припиняє підтримку картки Mastercard та Visa, випущені на території РФ.
- Південна Корея слідом за США та ЄС заборонила транзакції з Центральним банком Росії.
- Уряд Естонії прийняв рішення призупинити реєстрацію громадян Росії і Білорусі як електронних резидентів Естонії.
- Американська технологічна компанія VMware, яка є розробником програмного забезпечення для віртуалізації, припиняє всі бізнес-операції в Росії та Білорусі.
- Компанія Akamai Technologies, що займається захистом від хакерських DDoS атак, розриває контракти з державним сектором РФ та Білорусі.
- Венчурний фонд Index Ventures заявив, що не здійснюватиме жодних інвестицій в РФ.
- Фотобанк Depositphotos, а також платформа для графічного дизайну VistaCreate припинили продаж та доступ до сервісу клієнтам з території Росії та Білорусі.
- Асоціація Європейських Енергетичних Бірж (Association of European Energy Exchanges, Europex) прийняла рішення про виключення Санкт-Петербурзької міжнародної товарної біржі (SPIMEX) зі свого складу.
- Компанія Yum! Brands, до якої входять бренди Taco Bell, KFC та Pizza Hut, призупиняє інвестиції в Росію.
- Інтернет-провайдери Нідерландів почали блокувати в країні сайти російських ЗМІ.
- Корпорація Procter & Gamble зупиняє всі нові капітальні інвестиції в РФ.
- Компанія Colliers, яка займається консалтингом у сфері комерційної нерухомості, припинила свою діяльність на території Росії та Білорусі.
- Виробник косметики Estee Lauder повністю припиняє продажі в Росії.
- Мережа магазинів будівельних і господарських товарів OBI Group припиняє роботу в РФ.
- Американська багатогалузева корпорація, найбільший у світі виробник багатьох видів техніки, General Electric припиняє свою діяльність в Росії.
- Компанія Unilever (бренди Dove, Axe, Rexona, Чиста Лінія, Domestos, Cif та інші) призупинила експорт продукції до РФ.
- Найбільша у світі косметична компанія L’Oreal Group оголосила про закриття магазинів та бутиків у Росії.
- Італійська компанія Ferrari, що виготовляє люксові спортивні автомобілі, зупиняє виробництво транспортних засобів для росіян.
- McDonald’s тимчасово закриває у Росії 850 ресторанів.
- Starbucks призупиняє бізнес у Росії, та зачиняє свої кафе.
- Швейцарська годинникова компанія Rolex припиняє експорт товарів до Росії.
- Компанія PepsiCo припиняє рекламну діяльність та продаж напоїв у РФ.
- Найбільша у світі компанія звукозапису Universal Music закриває свої офіси в Росії, а також призупиняє всі бізнес-операції на її території.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.