Ситуація станом на 8:00 8.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська зосереджують зусилля для наступу у районі міста Ізюм та спробах прорвати оборону на Донецькому та Харківському напрямках. Залишається імовірність завдання ракетних і авіаційних ударів з території Білорусі по об’єктах військової та цивільної інфраструктури на території України.
Київський та Житомирський напрямки:
Заступник начальника штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Олександр Грузевич повідомив, що протягом останніх днів у Києві було виявлено 16 російських диверсійно-розвідувальних груп.
Чернігівський та Сумський напрямки:
За словами очільника Сумської ОВА Дмитра Живицького, Сумська область є повністю звільненою від російських військ. Наразі на території області організована робота з розмінування.
Харківський та Луганський напрямки:
Війська РФ продовжують концентрувати сили на сході від Харкова, на Ізюмському та Куп’янському напрямках, де вони використовують залізницю для перекидання підрозділів.
За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова російські війська продовжують цілеспрямовано обстрілювати житлові квартали та цивільну інфраструктуру Харкова. Протягом 7 квітня внаслідок обстрілу міста та околиць постраждали 14 людей, 1 жінка загинула.
Російська авіація завдала удару по шляхопроводу біля станції Барвінкове, по якому проходить залізничне сполучення із Краматорськом і Слов’янськом. В результаті було тимчасово заблоковано 3 евакуаційні потяги.
Російські війська продовжують наступальні дії з метою взяття під контроль Рубіжного та Попасної. За даними Генштабу ЗСУ, бої відбуваються біля населених пунктів Нижнє, Новотошківське, Золоте та Борівське. Протягом дня було обстріляно Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Новодружеськ та Тошківку. Також продовжуються артилерійські обстріли Попасної.
Донецький і Запорізький напрямки:
Російські війська штурмують Маріуполь. Внаслідок обстрілів на інших ділянках фронту на Донеччині отримали поранення 3 людей (у Мар’їнці, Вугледарі та Слов’янську).
Південний напрямок:
Російські війська вчергове обстріляли Одещину. За попередньою інформацією, внаслідок ракетного удару вражено об’єкти інфраструктури.
Інформаційне протистояння
Корпорація Microsoft заявила, що зірвала плани хакерів, пов’язаних з військовою розвідкою РФ, щодо зламу мережевої інфраструктури українських установ, зокрема ЗМІ. Зазначається, що група хакерів Strontium використовувала 7 інтернет-доменів, щоб шпигувати за державними органами та аналітичними центрами в країнах ЄС, США та Україні.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 7 квітня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати 4 676 людей. З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті та автобусах до Запоріжжя доїхали 3 256 людей (1205 – маріупольців та 2 050 жителів міст Запорізької області). З Луганської області вдалося евакуювати 1420 людей.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 00:00 7 квітня зафіксувало 3838 втрат серед цивільного населення України (1611 людей загинули; 2227 – отримали поранення). За даними ювенальних прокурорів, в Україні постраждали понад 464 дитини (167 – загинули; 297 – отримали поранення).
Міський голова Мелітополя Іван Федоров повідомив про продовження викрадень місцевих жителів (в тому числі – педагогічного персоналу закладів освіти) російськими військовими. В полоні вже перебувають понад 100 осіб.
Федеральна служба розвідки Німеччини BND опублікувала нові докази геноциду у Бучі. Перехоплені BND записи свідчать про те, що вбивства мирних мешканців були свідомою акцією, спрямованою на поширення страху та придушення опору. Мер Бучі Анатолій Федорук повідомив, що містом зібрано близько 320 тіл місцевих мешканців, вбитих під час окупації. На даний момент вдалося ідентифікувати 163 загиблих.
Мер Ірпеня Олександр Маркушин розповів про злочини російських військ в місті, що включали в себе розстріл цивільних мешканців, згвалтування жінок і мародерства. Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко поінформував, що в Бородянці наразі вважаються зниклими безвісти близько 200 людей. При цьому станом на ранок 8 квітня з-під завалів лише двох знищених будинків рятувальні служби дістали тіла 26 загиблих мешканців.
Подібна картина спостерігається і в інших регіонах України. За даними Харківської обласної прокуратури, під час окупації села Гусарівка Ізюмського району російські військова закатували 3 місцевих мешканців, а потім намагались спалити їхні тіла. Про злочини на тимчасово зайнятій Херсонщині повідомляє голова військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул. За його словами, російські військові розстріляли на Каховському водосховищі евакуаційний човен. В результаті 4 людей загинули, 7 – отримали поранення, 2 – зникли безвісті.
Радник-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук заявила, що російська влада готує зміни до законодавства, які дозволять росіянам всиновлювати українських дітей за спрощеною процедурою. Йдеться про дітей, яких вивезли до РФ з тимчасово окупованих територій. Чиновниця зазначає, що таке усиновлення є порушенням прав людини та норм Конвенції ООН про права дитини.
Російські війська продовжують примусову депортацію цивільного населення із зони конфлікту. Маріупольська міська рада повідомила, що персонал та пацієнти міської лікарні №4 ім. Мацука були примусово вивезені з Маріуполя на тимчасово окуповану територію України.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля загальна сума втрат України від вторгнення Росії, враховуючи прямі та непрямі втрати, значно перевищуватиме 1 трильйон доларів США.
Міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що Україна у ході перемовин з країнами-партнерами очікує отримати близько 7 млрд євро зовнішньої фінансової допомоги, при цьому з них 3 млрд євро вже переказані в Україну.
Уряд України підтримав рішення, яке дасть можливість торговельним мережам залучити пільгові кредити на суму до 1 мільярда грн строком на рік під 5%.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський виступив перед парламентом Кіпру. Він закликав скасувати для громадян РФ привілеї, якими вони досі могли користуватися в цій державі (зокрема, так звані “золоті паспорти” та подвійне громадянство), а також відмовитися від російських енергоносіїв.
Під час виступу у парламенті Греції В.Зеленський закликав державу використати свій вплив і можливості як члена ЄС для організації порятунку Маріуполя та його захисників; відрізати всі російські банки від світової фінансової системи; закрити порти для російських кораблів; надати Україні озброєння.
Європарламент ухвалив резолюцію, у якій закликає негайно запровадити ембарго на імпорт російських нафти, вугілля, газу та ядерного палива. Крім того, Європарламент рекомендує виключити Росію з G20; відключити російські банки від системи SWIFT; заборонити пов’язаним із РФ суднам заходити в територіальні води та порти ЄС. Також рекомендується ввести обмеження щодо російських та білоруських автомобільних вантажних перевезень. Конгрес США також підтримав ембарго на російську нафту і газ, а також припинення торговельних відносин з Росією та Білоруссю.
Сенат США одноголосно підтримав закон, що дозволяє президенту Джо Байдену використовувати програму ленд-лізу для відправлення зброї, боєприпасів та техніки до України. Тепер Конгрес має також схвалити зазначений закон для того, аби він пішов на підпис президенту США.
Генеральна асамблея ООН виключила Росію з Ради з прав людини на тлі оприлюднення доказів злочинів, які російські військові вчиняють на території Україні. У резолюції висловлюється «серйозне занепокоєння через тривалу кризу прав людини та гуманітарну кризу в Україні» у зв’язку з діями РФ.
Австралія відправила першу партію зАвстралія запровадила нові санкції щодо 67 російських чиновників, бізнесменів та високопоставлених військових.
Міністерство закордонних справ Чорногорії оголосило ще 4 російських дипломатів персонами нон грата.
Парламент Молдови схвалив поправки до законодавства, згідно з якими на території держави забороняються символи та атрибути, які російські війська використовують під час вторгнення до України (георгіївську стрічка, а також символи Z та V). Сейм Латвії визначив 9 травня цього року Днем пам’яті про загиблих у війні українцях.
Посольства Литви та Латвії відновили роботу в Києві.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.