Ситуація станом на 8:00 08.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Загальні бойові втрати російських військ з 24.02 по 07.03 орієнтовно склали понад 11 тис. осіб, понад 290 танків, 1454 одиниць броньованої і автомобільної техніки та 114 од. авіації (літаки та гвинтокрили). Російські війська зосереджують основні зусилля на оточенні Києва, Харкова, Чернігова, Сум, Маріуполя, Миколаєва. Агресор продовжує нанесення ракетно-бомбових та артилерійських ударів, а також використання аеродромної мережі Республіки Білорусь для нанесення авіаударів по Україні.
Київ та Київська область:
У Макарові агресори потрапили снарядом по території “Макарівського хлібозаводу”. ДСНС врятували 5 людей із-під завалів, 13 загинуло.
У населеному пункті Мила Київської області підрозділ з військових-кадирівців здійснює обстріли мирного населення.
Жителі міста Ірпінь потрапили під обстріл під час евакуації: є загиблі та поранені.
Близько 20:15 під Обуховом пілот ВПС України збив крилату ракету “Калібр”. Також засобами ППО було збито два російських літаки у небі над Києвом.
Північ:
Угруповання агресора, що діє на окремих напрямках Конотоп та Охтирка, втратили до 50 відсотків особового складу. Для продовження наступальних дій російські війська потребують перегрупування та поповнення запасів.
Під містом Прилуки, Чернігівська область, ЗСУ розбили велику колону бензовозів армії Російської Федерації.
7 березня близько 20:20 внаслідок авіаудару виникло загорання резервуару ємністю 10 м. куб у м. Житомир. Попередньо жертв та постраждалих немає. До гасіння залучено 20 осіб та 4 од. техніки ДСНС. У смт Черняхів сталося загорання двох напівпорожніх резервуарів. З розташованих поруч приватних житлових будинків проведено евакуацію мешканців.
Південь:
ВМС України знищили 30 військових вертольотів на аеродромі Чорнобаївка біля Херсону, де ЗС РФ вирішили розмістити свій авіапарк. Ще один російський гелікоптер Мі-24 був збитий поблизу Вознесенська.
Близько опівдня ЗС України здійснили атаку в напрямку Миколаївського аеропорту. В результаті атакуючої операції аеропорт було звільнено, а російські війська понесли значні втрати. На даний момент ЗС РФ відступають для реорганізації, але війська України продовжують наступ для закріплення на рубежах аеропорту.
Російськими військами були здійснені масовані обстріли житлових масивів Миколаєва із РСЗВ “Смерч”, внаслідок чого виникло 5 пожеж в житловому секторі та об’єктах промисловості (ДП НВКГ “Зоря”-“Машпроект”). Також збройні сили РФ здійснили ракетний обстріл порту Ольвія (Миколаїв). Постраждалих немає. Територія, якій завдано удару, належить на правах концесії катарській компанії «QTerminals Olvia».
У Миколаєві ввечері російські війська під час ракетного обстрілу влучили крилатою ракетою “Калібр” у місцеву казарму. Внаслідок вибуху загинуло 8 військових, ще 8 – поки зниклі безвісти, 19 осіб поранено.
На Маріупольському напрямку полк «Азов» збройних сил України завдав ударів по російських військових. Зокрема, бійці вступили в бій з танковим батальйоном армії Росії на танках Т-72Б3 та розбили його.
Вдень російські війська здійснили спробу нанести ракетний удар по житловому масиву одного із населених пунктів Одеської області. Українська ППО збила всі ракети. Травмованих та загиблих немає.
Харків та Харківська область:
При спробі оволодіти населеним пунктом Ізюм збройні сили РФ зазнали втрат та відійшли. Російські війська вдалися до терору у місті, обстрілюючи цивільні помешкання та інфраструктуру.
У Харкові російські війська здійснили ракетний обстріл житлового масиву, в результаті чого 1 будинок був частково пошкоджений. Жертви серед мирного населення встановлюються.
В небі над Харківщиною був збито 1 винищувач РФ.
Інформаційне протистояння
Російські ЗМІ почали поширювати інформацію про організовані з 10:00 7 березня гуманітарні коридори з Києва, Маріуполя, Харкова та Сум. Дані коридори ведуть з української території на територію Російської Федерації. В подальшому мешканців, що скористалися цими коридорами, можуть використовувати для створення необхідної картинки у російських ЗМІ.
Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомляє, що Росія значно активізувала проведення інформаційно-психологічних операцій проти громадян України. Дані операції спрямовані на поширення паніки серед українського населення, посіяння сумнівів і недовіри до військового та цивільного командування. Влада повторно закликала не вірити фейкам, що можуть поширюватись в ЗМІ та соцмережах, перевіряти інформацію і довіряти виключно офіційним каналам інформації.
Міська телевежа Мелітополя, а також вежі радіозв’язку продовжують перебувати під контролем російських військ. Контент, що розповсюджується завдяки радіозв’язку, а також відеоконтент є повністю під контролем військ ЗС РФ.
Російські війська планували зняти черговий фейк для російських ЗМІ у Чорнобильській зоні відчуження та завезли гуманітарну допомогу. Персонал ЧАЕС категорично відмовився від такої «допомоги», тож військовослужбовці ЗС РФ вирішили переодягнути своїх військових у форму концерну NOVARKA та зняли сюжет.
У Бурині на Сумщині російські БТРи їздили по місту та розкидають листівки із закликами, що російський агресор не є ворогом, правилами поведінки із російськими військами, а також повідомленнями не чинити опору.
Спротив
Мирне населення селища Чаплинка, що на Херсонщині, вийшло на мирний протест у кількості понад 3 тис. осіб проти тимчасової окупації населеного пункту збройними силами Росії. Війська РФ відкрили вогонь по мирним мешканцям, двоє людей отримали поранення.
Мешканці Бердянську, Мелітополя, Херсону, Скадовську, Токмаку та Нової Каховки також вийшли на багатотисячні мітинги проти тимчасової окупації їхніх міст російськими військами.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Російські агресори продовжують обстрілювати цивільне населення та інфраструктуру. Війська РФ за час ведення бойових дій на території України пошкодили або знищили 202 школи, 34 лікарні, понад 1500 житлових будинків (в т.ч. багатоквартирних); понад 900 населених пунктів залишилися без світла, води, опалення.
За даними Міністерства енергетики України, через бойові дії, що продовжуються, 742 тисячі мирних жителів залишаються без світла, а 238 тисяч – без газу.
Тікаючи від війни Українці виїжджають до інших європейських країн: більше 1 мільйона – до Польщі; 180 тисяч – до Угорщини; 128 тисяч – до Словаччини; 83 тисячі – до Молдови; 79 тисяч – до Румунії.
Катастрофічна ситуація спостерігається у Маріуполі. Це місто вже 8 діб поспіль перебуває в облозі російських окупантів, відсутні електроенергія, теплопостачання, водопостачання та зв’язок.
Росія надіслала лист із пропозицією оголосити режим тиші з 10 годин 7 березня і відкрити гуманітарні коридори з Києва, Харкова та інших міст до РФ або Білорусі. Це підпадає під насильницьку депортацію захищених осіб. Евакуація з військових міркувань може відбуватися лише у межах території України (стаття 49 IV Женевської конвенції). Це також військовий злочин і злочин проти людяності. Хоча військові РФ поки що насильно нікого не вивозять, вони обстрілюють міста невибірковою зброєю, створюючи важку гуманітарну ситуацію. Таким чином, РФ змушує громадянське населення залишати місця свого проживання і надає тільки коридор на свою територію або в Білорусь.
Окупанти обстрілюють Миколаїв із систем залпового вогню, зокрема житлові будинки. 6 березня 2022 в житловому комплексі “Камелот” м. Сєвєродонецька російськими окупантами з градів було обстріляно лікарів, які знаходилися на виїзді для надання медичної допомоги мешканцям району.
Місто Ірпінь залишається позбавленим світла, води та тепла понад три доби, підвозу їжі і води немає, окупанти заборонили містянам виходити з домівок. Спроба організувати гуманітарний коридор із частково захоплених російськими військами Ірпеня, Бучі й Гостомеля дозволила вивезти приблизно 2 тисяч людей, але понад 4 тисячі людей ще потребують евакуації з околиць столиці.
7 березня 2022 р. відбулось чергове масоване авіабомбардування міста Харкова, внаслідок чого були повністю або частково зруйновані багатоповерхові житлові будинки, адмінбудівлі, медзаклади, заклади освіти та гуртожитки. Також стались масштабні пожежі у 21 будівлі центральної частини міста. Рятувальниками під час ліквідації пожеж та розбиранні завалів було врятовано та евакуйовано близько 200 чоловік. Також вогнеборці під завалами виявили тіла 8 загиблих осіб. Остаточна інформація щодо загиблих та постраждалих наразі уточнюється.
Збройними силами РФ вночі 7 березня було завдано авіаудару по житловому сектору в м. Суми, внаслідок чого загинуло щонайменше 9 осіб, з них – двоє дітей.
У Запорізькій області російські агресори вбили двох співробітників “Укрпошти”. Чоловік та жінка цивільною автівкою розвозили людям пенсії та пошту, коли їм назустріч виїхав танк.
Львівський міський голова Андрій Садовий заявив, що спроможності міських закладів забезпечити житлом вимушених переселенців вичерпуються. За його словами, Львів став прихистком для 200 тисяч людей, які евакуюються з інших міст України.
Росіяни заблокували роботу Чорнобаївської птахофабрики у Херсонській області, на якій знаходиться 3 млн птахів. Існує загроза масового мору птиці.
МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ
У Міжнародному суді ООН розпочалися слухання за позовом України проти Росії у справі щодо звинувачень у геноциді. 7 березня делегація України представила в Міжнародному суді ООН правову позицію в справі проти Росії, відповідно до Конвенції від 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Президент Франції Еммануель Макрон жорстко розкритикував президента РФ Владіміра Путіна у зв’язку з позицією Росії щодо “зелених коридорів” для виходу українського цивільного населення із зони бойових дій. Президент Франції назвав лицемірною пропозицію РФ надати захист цивільному населенню для того, щоб вивезти цих людей на територію Росії.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що постачання енергоносіїв з Росії навмисно було виведено з-під санкцій, оскільки інших способів забезпечити енергобезпеку Європи зараз немає. Водночас канцлер запевнив, що Німеччина вітає всі міжнародні зусилля, спрямовані на те, щоб відреагувати на російське вторгнення в Україну далекосяжними та цілеспрямованими санкціями.
Тим часом, адміністрація президента США Байдена готова запровадити заборону на імпорт російської нафти до США без участі союзників у Європі. Байден розглядає можливість послаблення санкцій проти Венесуели, щоб вона могла почати видобувати більше нафти та продавати її на міжнародному ринку. Цей крок може буде спрямований на зниження глобальної залежності від російської нафти.
Президент Литви Гітанас Науседа під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном висловив думку, що якщо Захід хоче уникнути Третьої світової війни, важливо надати Україні усю можливу підтримку. Гітанас Науседа наголосив, що необгрунтована збройна агресія РФ проти України підриває мир у всій Європі і її потрібно зупиняти колективними зусиллями Заходу.
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсов повідомив, що Україні буде надано ще 175 мільйонів фунтів стерлінгів, більшість з яких буде передана безпосередньо українському уряду. Таким чином, загальна сума підтримки Британії, оголошена наразі, становить 400 мільйонів фунтів стерлінгів.
Польський уряд ухвалив проєкт закону про створення фонду у розмірі 8 мільярдів злотих (1,75 мільярда доларів) для допомоги біженцям з України. Законодавство має на меті дозволити фінансування харчування та тимчасового житла для біженців, а також заходи, які дозволять їм легально працювати та отримати доступ до державної медичної та соціальної допомоги в Польщі.
7 березня Румунія та Естонія погодилися щодо перевезення, включно із транзитом, вантажів гуманітарної допомоги в Україну на бездозвільній основі. Раніше такий режим вже запровадили такі країни як Австрія, Литва, Латвія, Словаччина, Польща, Німеччина та Угорщина.
Німеччина планує виділити 38,5 мільйонів євро на екстрені служби України, а також на розміщення внутрішньо переміщених осіб. Словенія, у свою чергу, направить до України до 5 тисяч станцій прийому супутникового інтернету StarLink.
Вже п’ять країн Заходу, а саме Британія, США, Канада, Австралія та Нова Зеландія, виступають за те, щоб відсторонити Росію від участі в “Інтерполі” у зв’язку з її агресивною війною проти України.
Росію продовжують ізолювати в міжнародному середовищі:
- Автовиробник Nissan долучився до низки компаній, які вирішили піти з російського ринку. Окрім того, автовиробник створює фонд у розмірі 2,5 млн євро для підтримки гуманітарної кризи в Україні.
- Сінгапурська біржа Singapore Exchange Regulation припинила торгівлю акціями Газпрому.
- Група брендів Levi Strauss & Co, до якої входять Levi’s, Dockers та Signature, йде з російського ринку.
- Американський авіавиробник Boeing призупинив закупівлі російського титану.
- Фінські компанії – виробник молочної продукції Valio та виробник кави Paulig припиняють роботу на території Росії.
- Косметична компанія Sephora закриває магазини в Росії та зупиняє продажі онлайн.
- Європейська фундація освіти (ЄФО) висловила підтримку Україні та зобов’язалась не проводити жодних активностей на території Російської Федерації та Республіки Білорусь.
- Освітні платформи Coursera та EdX припиняють співпрацю з Російською Федерацією.
- Данська енергетична компанія Ørsted не буде укладати нові контракти з Росією, а також припиняє постачання російського вугілля для своїх електростанцій.
- Одна з найбільших у світі аудиторських компаній Ernst & Young оголосила про припинення своєї діяльності на території РФ.
- Компанія Deloitte відмовляється від клієнтів з РФ та Білорусі.
- Данський концерн Arla Foods заявив про початок підготовки до припинення своєї діяльності в Росії.
- Найбільші телекомунікаційні компанії Сінгапуру StarHub та SingTel припинили трансляцію російського державного медіа RT.
- Країни Європи продовжують вимкнення російських пропагандистських каналів. Мовлення низки російських каналів обмежили у Бельгії, Нідерландах, Греції, Великій Британії, Молдові, Польщі, Естонії, Литві, Латвії.
- Англійська Прем’єр-ліга та Англійська футбольна ліга (EFL) збираються припинити трансляції своїх матчів у Росії
- Платформа з пошуку роботи Upwork призупиняє роботу в РФ та Білорусі.
- В Росії припиняє діяльність платіжна система Payoneer.
- Apple зупинив роботу реклами в App Store для Росії.
- Компанія Procter & Gamble припиняє всі нові капітальні інвестиції в РФ.
- YouTube видалив канал російського пропагандиста Володимира Соловйова «Соловйов LIVE».