01.03.2022 р.

Вторгнення Росії в Україну. Ситуація станом на 10:00 02.03.2022 р.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

Станом на ранок 1 березня темпи наступу ворожих сил дещо сповільнилися; у колон бронетехніки російських військ спостерігалися проблеми із забезпеченням паливом та боєприпасами. Також спостерігається зміна тактики російських військ – зважаючи на неможливість захоплення обласних центрів і повноцінного просування углиб міст, ворожі сили здійснюють ракетні обстріли цивільних об’єктів.

Київ та Київська область:

У столиці продовжується ведення боротьби з російськими військами, які зосередили сили на оточенні міста, а також із диверсантами всередині столиці. Українські сили оборони продовжують виконувати завдання із захисту міста, наносячи втрати ворогу за допомогою NLAW, FGM-148 Javelin, з повітря – Bayraktar. У Києві вночі з 28 лютого на 1 березня в Дарницькому районі українським ПВО було збито ворожу ракету. Під Києвом ЗСУ підбили два вертольоти окупантів.

У Києві російськівійська нанесли авіаудар по телевежі на Дорогожичах, яка розташована біля меморіалу «Бабин Яр». Внаслідок удару за попередньою інформацією загинуло 5 осіб. Крім того, обстріли системами РСЗВ ворожих сил у столиці відбувалися в районах Куренівки, Русанівки, Боярки, Жулян, Вишневого.

У Київській області продовжуються мародерства і пограбування торгівельних центрів та магазинів російськими військовими (зокрема, в містах Буча, Гостомель). У Калинівці Київської області внаслідок бомбардування ворожими силами повністю знищено житловий будинок. ДСНС України ліквідували спалахи у селищі Бородянка Київської області, що виникли внаслідок обстрілу російськими військовими. У Бучі та Ірпіні Київської області ЗСУ заволоділи військовою технікою ворожих сил.

Центр:

Лунали вибухи в Уманському районі Черкаської області; обстріли ворожими силами військового аеродрому “Канатово” під Кропивницьким.

Північ:

На території Чернігівської області вже третій день фіксується присутність білоруських військ. Російські війська обстріляли житлові райони у Чернігові з ракетних систем залпового вогню “Град”.

В оточенні ворога залишаються міста на Сумщині – Суми, Лебедин та Охтирка. 1 березня в місто Тростянець на Сумщині зайшли російські війська з колоною техніки. В Охтирці Сумської області ворожі сили скинули три заборонені вакуумні бомби на військову частину, внаслідок чого загинули щонайменше 70 українських бійців. Також було застосовано вакуумну бомбу для підриву нафтобази. У Роменському районі на Сумщині окупанти роздавили авто з місцевим жителем, який намагався зупинити колону російської військової техніки. Цього дня відбувся і перший обмін полоненими на Сумщині – обміняли п’ятьох українців з тероборони на одного росіянина.

Ввечері 1 березня відбувся удар крилатою ракетою «Калібр» по базі 95-ї Бригади в Житомирі.

Південь:

Російська армія здійснила обстріл житлових районів у м. Маріуполь Донецької області. Внаслідок військового теракту постраждали кілька будинків та школа в Лівобережному районі, а також територія КП “Комунальник”. У результаті ворожих обстрілів у Мелітополі Запорізької області зруйновано 31 будинок (на півдні міста та в районі Нового Мелітополя). В Одеські області в с. Лощинівка відбувся ракетний удар у військову частину (станцію наведення). ЗСУ завдали удару “Точкою-У” по великій кількості російської техніки на аеродромі Бердянська у Запорізькій області. У селі Дачне Одеського району стався обстріл, через який були пошкоджені газовий трубопровід і близько 9 приватних будинків, внаслідок чого загинула 1 особа та ще 2 особи постраждали.

ЗСУ продовжують вести бій із російськими військами в районі Енергодару Запорізької області. У районі села Дніпровка зосереджено 90 одиниць військовоїої АЕС.

На Херсонщині противник вийшов на кордон населених пунктів Скадовськ, Гола Пристань, Херсон, Нова Каховка; йде наступ на Миколаїв; бої проходили в Миколаївській області (населені пункти Баштанка, Снігурівка). Після обстрілу російською армією ракетами на Миколаївщині ЗСУ відібрали у росіян ТОС-1А “Солнцепёк”. Вночі 1 березня розпочався штурм м. Херсон з боку аеропорту. У місто зайшли піхотинці військ РФ, які просувалися углиб. На ранок Херсон був заблокований російськими військовими; на в’їздах у місто ворожими силами були встановлені блокпости. Через обстріл ворога від снарядів постраждали два дев’ятиповерхових житлових будинка; попередньо жертвами обстрілів стали 4 особи. У місті війська РФ завдали ракетного удару по водоканалу, а також по ТРЦ “Фабрика”.

Схід:

Вранці 1 березня ворожі сили здійснили ракетний удар по Харкову; снаряди влучали в житлові масиви, в центр міста, в лікарню, в університет. В центральній частині міста постраждали будівлі Харківської ОДА, оперного театру, філармонії, житлові будинки. У результаті удару загинуло щонайменше 7 людей, ще 24 дістали поранення, зокрема 1 дитина.

Обстріли Харківщини відбувалися впродовж всього дня – постраждала велика частина житлового масиву, зокрема приватний сектор у с. Данилівка, а також квартали у Чугуєві поруч з аеродромом. Російський винищувач скинув бомбу на завод підйомно-транспортного обладнання; також був здійснений удар по танковому училищу в Харкові.

Сумарні орієнтовні втрати противника станом на 1 березня 2022 р. склали:

  • особового складу / personnel – 5840 осіб;
  • літаків / aircraft – 30 одиниць;
  • гелікоптерів / helicopters – 31 одиниця;
  • танків / tanks ‒ до 211;
  • бойових броньованих машин / APV ‒ 862 одиниці;
  • артилерійських систем / artillery systems– 85;
  • засоби ППО / Anti-aircraft warfare systems – 9;
  • РСЗВ / MLRS – 40;
  • цистерн з ПММ / fuel tanks – 60;
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня / UAV operational and tactical level – 3;
  • легкі швидкісні катери / light speedboats – 2 одиниці;
  • автомобільної техніки / Vehicles – 355.

Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

Війська РФ продовжують обстріли цивільної інфраструктури, серед якої – дитячі садки і школи, лікарні, пологові будинки.

1 березня стало відомо про пошкодження ворожим снарядом пологового будинку “Адоніс”, який знаходиться під Києвом. У селищі Бородянка Київської області ворог обстріляв реабілітаційний центр Міністерства у справах ветеранів України. У Києві тяжко хворі діти та їхні батьки залишаються під обстрілами ворога у лікарні “Охмадит” з огляду на неможливість евакуації та переміщення в укриття.

У Луганській області в м. Сєвєродонецьк ворожі сили здійснили обстріл обласного будинку дитини. У Харкові під час ракетного удару ворога по житловому мікрорайону снаряди потрапили в лікарню №3 у Новобаварському районі м. Харків. Пацієнти та медичний персонал не постраждали.

У Маріуполі в Донецькій області внаслідок потрапляння ворожого снаряду був пошкоджений будинок для ВПО.

Російські війська обстріляли центр населеного пункту Василівка Запорізької̈ області. Снаряди прилетіли на подвір’я місцевої школи. Внаслідок обстрілу двоє людей отримали тяжкі поранення.

Загалом внаслідок російської збройної агресії лише на Сході України без світла та води залишилося близько 40 тисяч осіб. При цьому військові РФ не дають можливості повноцінно евакуювати місцеве населення. У Донецькій області 1 березня українській стороні вдалося здійснити евакуацію 346 людей з Волновахи.

Продовжуються випадки мародерства представниками російських збройних сил у різних населених пунктах України. Російські солдати грабують магазини і торгівельні центри (наприклад, ТЦ “Євроспорт” у Херсоні).

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

Продовжується міжнародна ізоляція РФ через військову агресію в Україні, зокрема:

  • Національна хокейна ліга оголосила про припинення усіх ділових відносин з РФ.
  • Walt Disney Company припиняє поставку кінострічок у російські кінотеатри.
  • Sony Pictures призупиняє прем’єри своїх фільмів у Росії.
  • General Motors і Volkswagen призупинили постачання машин до Росії.
  • Компанія Harley-Davidson призупинила свою діяльність у Росії.
  • Mastercard заблокувала кільком російським фінансовим установам доступ до платіжної мережі;
  • Узбекистанський банк Apelsin призупинив грошові перекази із РФ;
  • Український виробник алкоголю Nemiroff анулював ліцензію на виробництво своєї продукції у Росії;
  • Європейський банк реконструкції та розвитку безстроково зупинив доступ Росії та Білорусії до фінансів банку;
  • онлайн-магазин iherb призупинив обслуговування покупців із Росії, України, Білорусі, Молдови;
  • Нью-Йоркська біржа та Nasdaq призупинили торги акціями Яндекс, Ozon та багатьох інших російських компаній;
  • Adidas призупинив співпрацю з Російським футбольним союзом;
  • Nike більше не доставляє своєї продукції в Росію;
  • Apple Pay більше не працює в РФ;
  • Норвегія заборонить продаж алкоголю російського виробництва у своїх магазинах;
  • BMW припиняє виробництво автомобілів бренду на потужностях “Автотора” у Калінінграді та перестає постачати автомобілі на російський ринок;
  • Британська телекомпанія BBC Studios оголосила про відкликання ліцензій на контент РФ;
  • Організатори Каннського кінофестивалю заявили, що не планують приймати російську делегацію на цьогорічній події, якщо війна РФ проти України триватиме;
  • Американський стрімінговий сервіс Netflix відмовився транслювати російські федеральні канали;
  • Міжнародний союз ковзанярів вирішив усунути фігуристів, які представляють Росію та Білорусь, від змагань, що проходять під його егідою;
  • Логістична компанія Maersk призупиняє роботу з усіма російськими портами;
  • Британський фінтех-сервіс з транскордонних платежів Wise оголосив про зупинку грошових переказів в РФ після нових санкцій проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну.

1 березня стало відомо, що ЄС заблокував акаунти в TikTok, які підтримує уряд РФ, у тому числі RT і Sputnik. Пізніше у Google заявили про блокування в Європі каналів YouTube, пов’язаних із RT та Sputnik. Компанія-оператор “Північного потоку-2” заявила про банкрутство.

Санкції проти керівництва РФ та ряду російських компаній ввела Японія. Тайвань готовий приєднатися до санкційних заходів щодо відключення російських банків від системи SWIFT. Найбільший банк Індії – Державний банк – не проводитиме платежі компаній, які потрапили під західні санкції з Росії. Велика Британія запровадила санкції проти Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) та його голови Кирила Дмитрієва. Також країна заявила, що запровадить санкції проти Білорусі за її роль у вторгненні Росії.

Канада оголосила про заборону російським кораблям заходити до її портів і територіальних вод.  Чорногорія закриває повітряний простір для російських літаків і приєднується до антипутинського санкційного блоку. Польща розпочала процес вилучення російської нерухомості у Варшаві, у тому числі будівлі школи при посольстві. Міністр економіки Франції Брюно Ле Мер заявив, що Франція налаштована вести “тотальну економічну і фінансову війну” проти Росії, доки Путін не припинить реалізовувати свої наміри щодо України.

Світова спільнота надає неабияку підтримку біженцям з України. На щоденному засіданні ООН 1 березня стало відомо, що їхня кількість до ЄС вже перевищила півмільйона. Іспанія заявила про легалізацію всіх мігрантів з України, а Бразилія створює “гуманітарний паспорт” для прийому українських біженців. Анджеліна Джолі виставила пост в Instagram на підтримку України та попросила країни-сусіди приймати біженців. Також з’явилася новина про те, що українці, які виїхали до Франції, зможуть безкоштовно користуватися поїздами по території країни. Безкоштовним проїзд у потягах для українців зробили також Польща, Німеччина й Австрія.

Залишається активним і надання військової, матеріально-технічної, фінансової та гуманітарної допомоги міжнародної спільноти Україні. Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба домовився із держсекретарем США Е. Блінкеном щодо збільшення поставок зброї в Україну. Канада надасть Україні протитанкове озброєння та модернізовані боєприпаси для підтримки її боротьби проти російського вторгнення, і заборонить імпорт російської сирої нафти. Норвегія передасть Україні до 2000 одиниць протитанкових гранатометів M72. Австрія у зв’язку з війною надасть Україні гуманітарну допомогу у розмірі 15 млн євро. Парламент Італії затвердив прохання уряду щодо відправки зброї в Україну, щоб допомогти їй захистити себе від російського вторгнення. Серед зброї, яку буде відправлено, зенітні ракети Stinger та великокаліберні кулемети.

Гуманітарну допомогу у вигляді 27 тон медикаментів надіслав Україні Тайвань. Австралія виділить Україні $75 мільйонів на зміцнення обороноздатності України та на гуманітарну допомогу. Visa Foundation надасть грант у $2 млн Фонду ЮНІСЕФ для гуманітарної допомоги українцям. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн повідомила, що Україні вже надали 500 млн. євро військової допомоги, і ЄС виділить ще 500 млн. для допомоги біженцям. УЄФА виділить 1 млн. євро на підтримку дітей в Україні. Також додатково буде виділено 100 тис євро для дітей і біженців, які опинилися в Молдові. Швеція також виділяє 47 млн євро на гуманітарну підтримку України.Компанія Google виділила 15 млн доларів, прямі гранти та рекламні кредити; включила оповіщення SOS на сайті “Пошук” по всій Україні; відключила деякі функції Google Maps України для захисту громадян; а також посилила захист Google-акаунтів українців.

На політико-дипломатичному фронті Україна отримує підтримку з боку країн-партнерів. 1 березня Європарламент ухвалив заявку України на вступ до Євросоюзу і рекомендував надати Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Почалася спеціальна процедура вступу. Крім того, у Європарламенті була ухвалена резолюція “Російська агресія проти України”. Міжнародний суд ООН повідомив, що 7 та 8 березня проведе слухання з приводу війни в Україні. Європейський суд з прав людини виніс рішення, в якому наказав Російській Федерації припинити напади та бомбардування цивільних об’єктів в Україні. США оголосили 12 співробітників постпредства РФ при ООН персонами нон грата, вони мають залишити країну до 7 березня.

Президент Європейського парламенту Роберта Метсола заявила, що вхід для представників Кремля, який розв’язав агресію проти України, буде заборонено. Канада звернулася до Міжнародного кримінального суду в Гаазі із проханням прискорити розслідування злочинів Росії проти України.

Акції на підтримку України продовжують проходити у всьому світі – 1 березня відбулися суспільні демонстрації у Німеччині, Нідерландах, Литві, Іспанії. У Петербурзі (РФ) пройшла шоста акція протесту проти війни, на якій затримали майже сто осіб.