Ситуація станом на 8:00 08.01.2024 р.
- Російські війська 2 січня здійснили масований ракетний удар по Києву та Харкову. В результаті постраждали понад 100 осіб. За даними Білого Дому, в цій атаці були застосовані ракети, які РФ отримала від КНДР.
- ЗСУ нанесли кілька ударів по території тимчасово окупованого Криму, знищивши командний пункт російських військ та уразивши об’єкти протиповітряної оборони.
- 3 січня між Україною та РФ відбувся найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін військовополоненими. Українська сторона повернула з російського полону 230 військових і цивільних громадян.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
На лінії фронту тривають позиційні бої. Російські війська продовжують спроби просунутися вперед на декількох напрямках на східній ділянці фронту, проте не досягли суттєвих результатів.
Російські війська здійснили масований ракетний удар по території України вранці 2 січня. Основною ціллю атаки став Київ, де було уражено житлові будинки. Жертвами атаки в місті та області стали 4 людей, ще 68 осіб отримали поранення. Внаслідок ракетних ударів тимчасово без енергопостачання залишились 250 тис. жителів столиці. Також було завдано ракетного удару по Харкову, в результаті якого 2 людини загинули, 62 особи отримали поранення. Усього по території України було випущено 99 ракет, з яких протиповітряна оборона змогла збити 72. При цьому в США повідомляють, що мають докази отримання Росією балістичних ракет з КНДР, які вже могли застосовуватися в рамках ударів по території України.
Тривають щоденні атаки території України із застосуванням БПЛА. Про їх інтенсивність свідчать звіти українських військових щодо роботи протиповітряної оборони: зокрема, вдень 1 січня збито 9 з 10 дронів; в ніч на 2 січня – всі 35 застосованих дронів; в ніч на 5 січня – 21 з 29 дронів; в ніч на 7 січня – 21 з 28 дронів.
Окрім втрат, завданих ракетних ударів 2 січня, протягом тижня втрати мирних мешканців в прифронтових регіонах України внаслідок дій російських військових становили: в Донецькій області – 18 осіб загиблими (зокрема більше 11 загиблих у Покровському районі) та 22 особи пораненими; в Херсонській області – 7 осіб загиблими та 25 осіб пораненими. На Харківщині 3 осіб отримали поранення. 2 людей загинули на Сумщині. 1 людина загинула та 8 осіб отримали поранення на Дніпропетровщині. Щонайменше 1 людина отримала поранення в Запорізькій області, 4 осіб – на Миколаївщині.
Українські військові нанесли удари по російських військових об’єктах на території тимчасово окупованого Криму. 4 січня їм вдалося уразити командний пункт російських військ та об’єкти системи протиповітряної оборони, що спрощує подальші атаки. Ще однією ціллю атак став аеродром Саки, на якому базується російська авіація. Також Головне управління розвідки Міноборони здійснило диверсію на аеродромі в Челябінській області РФ, в результаті якої було знищено літак Су-34. Російські джерела повідомляють про атаки БПЛА проти Бєлгорода.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
3 січня між Україною та РФ відбувся найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін військовополоненими. Українська сторона повернула з російського полону 230 військових і цивільних громадян. Серед них – представники Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Національної поліції, а також шестеро цивільних. Крім того, серед повернутих осіб – 48 військовослужбовців, які вважалися зниклими безвісти.
За даними речника Військово-морських сил ЗСУ, для розмінування Чорного та Азовського морів після завершення активних бойових дій знадобиться до 5 років. Наразі в Україні створено штаб для проведення поточних і майбутніх спецоперацій з розмінування морських комунікацій і торговельних шляхів.
МЗС України закликає Міжнародний кримінальний суд взяти до уваги дії керівництва РФ щодо примусового надання депортованим українським дітям російського громадянства, що є однією з ознак геноциду. 4 січня В.Путін підписав указ, згідно з яким українські діти-сироти та діти без батьківського піклування можуть отримати громадянство РФ за особистим рішенням президента Росії без урахування вимог федерального законодавства. Відповідний документ грубо порушує законодавство України, норми міжнародного права та права дітей – громадян України, примусово переміщених до РФ.
6 січня міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський та представники польського фермерського руху підписали угоду щодо припинення блокування пункту перетину кордону з Україною в Медиці. Згідно з угодою, польський уряд планує задовольнити всі вимоги фермерів щодо збільшення кредитування, збереження розміру сільськогосподарського податку на минулорічному рівні, питань субсидій. Того ж дня увечері польська сторона припинила блокування пункту пропуску “Медика-Шегині”, завершивши акцію протесту, що тривав з 23 листопада 2023 р.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
Німеччина оголосила про новий пакет допомоги для України, до якого входить комплекс ППО Skynex, також додаткові ракети до систем ППО Patriot та IRIS-T SLM, боєприпаси до Leopard 2A6, БМП Marder, танки для розмінування WISENT та інше обладнання. Уряд Норвегії з 1 січня 2024 року дозволив прямий продаж зброї та продукції оборонного призначення від своєї оборонної промисловості Україні.
В свою чергу, Туреччина, Румунія та Болгарія планують підписати угоду про спільне знешкодження мін у Чорному морі для безпеки судноплавства та для мінімізації ризиків, спричинених повномасштабним вторгненням РФ.
Рада Європейського Союзу запровадила додаткові обмежувальні заходи проти відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, зокрема до санкційного списку включено російську компанію «Алроса» та її генерального директора. Загалом, обмежувальні заходи ЄС наразі застосовуються до майже 1950 фізичних та юридичних осіб.
До України з офіційним візитом прибула Міністр закордонних справ Японії Йоко Камікава, оголосивши рішення внести $37 мільйонів до трастового фонду НАТО на системи виявлення безпілотних літальних апаратів в Україні.
Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом, з Головою Ради міністрів Італійської Республіки Джорджею Мелоні, з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Лідери обговорили посилення співпраці між країнами, збільшення спільного виробництва оборонної продукції, напрямок посилення української протиповітряної оборони. Також сторони розглянули роботу над безпековими гарантіями та реалізацію української Формули миру.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.