Російсько-українська війна (дайджест) – 18-24 грудня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 25.12.2023 р.  

  • Російські війська не припиняють спроб просунутися на східній ділянці фронту, продовжуючи систематичні атаки відразу на декількох напрямках.
  • Українські військові 22 грудня знищили 3 російських літаки Су-34. Внаслідок цього російське командування знизило інтенсивність застосування авіації для ударів по позиціях ЗСУ.
  • ЄС ухвалив 12-й пакет санкцій проти Росії у зв’язку з її агресією проти України. 
  • Під час Ставки Верховного головнокомандувача Генеральний штаб Збройних сил України запропонував додатково мобілізувати 450-500 тисяч людей для захисту держави і потенційних контрнаступальних дій. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують спроби прорвати оборону ЗСУ на східній ділянці фронту. Вони здійснюють наступальні операції на Куп’янському, Лиманському та Бахмутському напрямках; не припиняють спроб оточити Авдіївку.

Російські джерела повідомили про атаки українських БПЛА в ніч на 22 грудня, які були зафіксовані в декількох областях РФ. Окрім цього, українська ППО вдень 22 грудня на південному напрямку знищила 3 російські літаки Су-34, які наносили бомбові удари по позиціях ЗСУ. Цей інцидент змусив російське командування знизити інтенсивність застосування авіації в цьому районі.

Російські війська кожної ночі застосовують проти території України дрони-камікадзе. В ніч на 19 грудня дронами було атаковано район Старокостянтинова на Хмельниччині, проти обидва БПЛА були збиті. В ніч на 20 грудня українська ППО збила 18 з 19 застосованих проти території України дронів. Наступної ночі їй вдалося уразити 34 з 35 застосованих російськими військовими БПЛА. В ніч на 22 грудня ППО знищила 24 з 28 застосованих дронів. В результаті падіння уламків в Києві була пошкоджена багатоповерхова будівля, 2 людей отримали поранення. В результаті атаки в Миколаївській області було пошкоджено об’єкт інфраструктури, в Одеській області – зерносховище. В ніч на 23 грудня протиповітряна оборона перехопила 7 БПЛА на Одещині; також було знищено 2 дрона на Хмельниччині. Наступної ночі вдалося перехопити 14 з 15 запущених російськими військовими БПЛА.

Росія за час свого 22-місячного повномасштабного вторгнення запустила близько 7400 ракет і 3700 ударних безпілотних літальних апаратів Shahed по цілях в Україні

Окрім цього, протягом тижня російські війська наносили одиночні ракетні удари по території Дніпропетровщини, Кіровоградщини та Запоріжжю; продовжували обстріли Сумщини.

Протягом тижня втрати мирних мешканців в прифронтових областях України внаслідок дій російських військових становили щонайменше: в Донецькій області – 4 людей загиблими та 28 людей пораненими; в Херсонській області 6 людей загиблими та 40 людей пораненими. На Харківщині отримали поранення 4 людей. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

У результаті обстрілу з боку РФ Херсона в ніч на 20 грудня знищено склади двох гуманітарних організацій – Товариства Червоного Хреста України та місцевої громадської організації “Щедрик”. Внаслідок обстрілу також постраждали приміщення міжнародної НУО HEKS/EPER, житлові будинки, медичний заклад. 

За словами Президента України В.Зеленського, під час Ставки Верховного головнокомандувача Генеральний штаб Збройних сил України запропонував додатково мобілізувати 450-500 тисяч людей для захисту держави і потенційних контрнаступальних дій. 

Міністерство оборони України розглядає можливість сповіщати чоловіків про необхідність з’явитись у Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) через електронне сповіщення. Відповідна процедура стосується і громадян України за кордоном. Міністерство оборони України покроково працює над технічними рішеннями і механізмами щодо відповідної можливості. 

Служба безпеки України (СБУ) за сприяння Міністерства оборони України ліквідувала корупційну схему придбання боєприпасів для ЗСУ на майже 1,5 мільярда гривень. За даними СБУ, після пролонгації «старого» договору на рахунки афілійованої іноземної фірми-посередника було перераховано майже 1,5 млрд грн. Ця сума на 30% перевищила вартість продукції за прямим договором з виробником. Керівнику Головного управління Міністерства оборони України, якого було викрито у розкраданні відповідних коштів, було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави. 

Україна домовилась з країнами G7 та Паризького клубу щодо продовження відстрочки виплат за офіційним боргом до кінця березня 2027 року. Від імені кредиторів підписантами виступили представники урядів Канади, Франції, Німеччини, Японії, Великої Британії та США. Призупинення виплати боргу є частиною пакету міжнародної підтримки на суму $122 млрд, наданої партнерами України. При цьому загальна сума боргу становить приблизно $3,1 млрд.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

18 грудня, Рада Європейського Союзу завершила процес ухвалення 12-го пакету санкцій проти Росії. Пакет передбачає низку секторальних обмежень, зокрема: поступова заборона на імпорт російських алмазів, заборона на надання програмного забезпечення для промислового виробництва, розширена заборона на імпорт з Росії зрідженого нафтового газу, чавуну, чорних металів. Вводиться часткова заборона транзиту через РФ товарів, що можуть збільшити промислові потужності, а також посилюється механізм обмеження цін на російську нафту.

Президент США Джо Байден підписав указ про економічні заходи проти іноземних фінансових установ, яких виявлять причетними до постачання в росію підсанкційних військових товарів.

Уряд Нідерландів ухвалив рішення про початок підготовки до передачі перших 18 винищувачів F-16 до України. Крім того, Нідерланди виділяють Україні перший пакет допомоги 102 мільйони євро на перші 4 місяці 2024 року, що будуть спрямовані на гуманітарну допомогу та розмінування. Фінляндія оголосила про надання Україні 21-ого пакету військової допомоги, вартістю приблизно 106 мільйонів євро. Німеччина передала Україні новий пакет допомоги, що включає зенітні самохідні установки Gepard, боєприпаси для Leopard 2A6, БПЛА Vector, тягачі HX8 та інше обладнання. Данія і Швеція анонсували новий пакет військової допомоги для України, зокрема домовилися поставити додаткові бойові машини піхоти CV90. В свою чергу, Литва передала Україні новий пакет військової допомоги, що складається з польового спорядження та кількох десятків тисяч сухпайків. Ісландія приєдналася до коаліцій, що надають підтримку Україні, — IT-коаліції та Коаліції з розмінування.

19 грудня Генеральна асамблея ООН 78 голосами “за” ухвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь», яка засуджує порушення Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях України. Оновлена резолюція зокрема вимагає від РФ припинити примусову депортацію та забезпечити безпечне повернення всіх українських дітей і цивільних заручників.

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з міністром закордонних справ Республіки Польща Радославом Сікорським, який перебував з візитом у Києві. Також Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, з новообраним Прем’єр-міністром Нової Зеландії Крістофером Марком Лаксоном, з Генеральним Секретарем ООН Антоніу Гутеррішем.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.