23.03.2022

Ситуація станом на 8:00 24.03.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Генштаб ЗСУ повідомляє, що за чотири тижні бойових дій плани російських військ щодо виходу на адміністративні кордони Донецької і Луганської областей, оточення міста Києва та встановлення контролю над лівобережною частиною України не були виконані.

Київський та Житомирський напрямки:

Українськими військовими здійснюються контратаки проти російських угруповань, які діють в районі Києва. За даними Генштабу ЗСУ, на східному (Броварському) напрямку російські війська були зупинені. Згідно CNN, Пентагон фіксує тут збільшення відстані від російських військ до столиці України на 20-30 км. На північно-західному напрямку у випадку продовження дій українських військових існує можливість оточення російського контингенту. 

Київська міська військова адміністрація повідомляє, що російські війська знову обстріляли Київ. Пошкодження отримали житлові будинки у Святошинському та Шевченківському районах, травмовані 4 людей. Також продовжуються обстріли Подільського району – за словами мера міста Віталія Кличка, внаслідок обстрілу парковки торгового центру є жертви. Підтверджено, що в Подільському районі в результаті обстрілу загинула журналістка The Insider Оксана Бауліна. 

Мер Славутича (Київська область) Юрій Фомічев у своєму відеозверненні заявив, що російські війська обстріляли блокпост на в’їзді в місто. Наразі російські війська не атакують Славутич, але місто заблоковане.

Чернігівський та Сумський напрямки:

В ніч з 22 на 23 березня російська авіація завдала удару й знищила міст через річку Десна в Чернігові, через який проходить дорога з міста на Київ. Ввечері російські війська нанесли артилерійський удар по одному з харчових підприємств Чернігова. В результаті розпочалась пожежа на складі готової продукції, пошкодження отримав магістральний аміакопровід. Втім, за словами голови Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса, концентрація речовини залишається в межах норми. Постраждалих від обстрілу немає. 

Харківський та Луганський напрямки:

Російські війська продовжують обстріли на Харківщині. Вранці 23 березня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що за минулу добу було здійснено 32 обстріли. Відзначається підвищена активність російських РСЗВ. Внаслідок обстрілу смт. Старий Салтів на Харківщині загинула секретар місцевої селищної ради. 

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай розповів, що ввечері 22 березня у Рубіжному (Луганська область) російський снаряд влучив в багатоповерхівку, внаслідок чого загинуло 4 людей, 2 з них – діти, ще 6 поранено.

Прес-служба Об’єднаних Сил зафіксувала руйнування цивільної інфраструктури Луганської області. В результаті обстрілів російських військ в Сєвєродонецьку, Лисичанську, Рубіжному, Кремінній, Новодружеську, Воєводівці пошкоджено 31 об’єкт, в тому числі 10 багатоквартирних та 13 приватних житлових будинків. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські війська обстріляли залізничну станцію в смт. Очеретине в Донецькій області. Пошкодження отримали будівлі на об’єкти, постраждалих немає. 

Південний напрямок:

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що в ніч з 22 на 23 березня російські війська обстріляли житлові будинки, внаслідок чого загинули 2 людини. Також в результаті обстрілів Миколаївщини 44 людини отримали поранення. Пізніше Кім опублікував відео зі збитою крилатою ракетою, яку на Миколаївщині збили українські військові.

Інформаційне протистояння

Ввечері 23 березня через масову атаку на провайдерів зв’язку стали тимчасово недоступні онлайн-сервіси з продажу квитків та телефонія Укрзалізниці. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

23 березня спрацювали 7 гуманітарних коридорів, через які було евакуйовано 4554 людини. Через обстріли та порушення режиму тиші не вдалося провести евакуацію людей з смт. Бородянка Київської області.

Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук повідомила, що станом на 23 березня внаслідок бойових дій на території України загинула 121 дитина; 167 дітей отримали тяжкі поранення. Станом на вечір 21 березня 548 закладів освіти отримали ушкодження, серед яких 72 заклади зруйновано вщент. Крім цього, постраждали понад 40 бібліотек, спортивних шкіл, шкіл мистецтв тощо. 

Продовжується підрахунок жертв від удару по Харківській обласній адміністрації, що стався 1 березня. З-під завалів будівлі вже дістали тіла 24 загиблих. Розбір завалів триває.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що з 24 лютого було обстріляно 58 машин екстреної медичної допомоги та вбито 6 медиків.

На півдні продовжуються викрадення українців. Невідомо місцезнаходження народного депутата Олександра Пономарьова (м. Бердянськ), батька журналістки та директорки сайту “Ріа-Мелітополь” Світлани Залізецької. Тимчасово був затриманий голова  Херсонського музично-драматичного театру і депутат Олександр Книга.

За словами Володимира Зеленського, всі чотири діючі на території України атомні станції та їх 15 атомних блоків перебувають під загрозою. ЧАЕС перетворилася на арену війни, а 30-кілометрова зона навколо неї використовується для підготовки нових атак. Регламентні роботи, заходи з технічного обслуговування та ремонту систем на ЧАЕС не ведуться в повному обсязі. В межах зони відчуження фіксуються пожежі. Регулюючий нагляд за ядерною та радіаційною безпекою безпосередньо на майданчику Запорізької АЕС також неможливий через присутність російських військових.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У пресслужбі НБУ повідомили про підписання з Нацбанком Польщі договору про укладання валютного свопу гривня/долар США обсягом до 1 млрд доларів США в еквіваленті.

Голова Комітету з питань податкової політики ВРУ Данило Гетманцев повідомив, що Комітет рекомендував депутатам схвалити закон щодо гарантування повної суми банківських вкладів фізичним особам на час дії воєнного стану.

23 березня президент Росії В.Путін оголосив про рішення щодо переведення у рублі платежів за газ для так званих «недружніх країн» у відповідь на санкції з боку держав Заходу. Відповідний крок російського керівництва направлений на спроби вирішити проблему із нестачею готівкової валюти в країні. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

23 березня Президент України Володимир Зеленський виступив з відеозверненням перед парламентом Франції. Президент подякував за допомогу Франції, за зусилля президента Еммануеля Макрона, та закликав французький уряд посилювати санкції, а французькі компанії виходити з російського ринку.

Цього ж дня Президент України В. Зеленський звернувся до парламенту Японії. В своїй промові Президент закликав Японію продовжувати тиск на Росію й долучитися до розробки нових інструментів і гарантій безпеки.

Крім того Володимир Зеленський під час телефонної розмови обговорив із Прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном перебіг бойових дій та оборонну допомогу Україні.

Згідно з офіційною заявою держсекретаря США Ентоні Блінкена, уряд Сполучених Штатів Америки на підставі аналізу зібраних фактів вважає, що російські військові відповідальні за військові злочини на території України. 

23 березня польський Сейм ухвалив резолюцію про вчинення військових злочинів і злочинів проти людства, а також порушення прав людини Росією в Україні.

Рада Безпеки ООН не підтримала запропоновану Росією резолюцію щодо надання гуманітарної допомоги та захисту цивільного населення в зоні конфлікту, оскільки в документі не згадувалась роль РФ в організації наявної гуманітарної кризи. Документ підтримали лише РФ та КНР. 

Міністри транспорту Польщі, Латвії, Литви та Естонії закликали Європейський Союз заборонити пересування вантажівок із і до Білорусі та Росії сухопутними коліями. Також Міністри закликають ЄС вжити всіх необхідних заходів для заборони заходу суден під російським та білоруським прапорами до портів ЄС. 

Рада Європейського Союзу ухвалила рішення виділити додаткові 500 мільйонів євро на підтримку України в рамках Європейського фонду миру (European Peace Facility), таким чином подвоївши початкову суму до мільярда євро.

Єврокомісія запропонувала збільшити допомогу країнам-членам ЄС, які приймають людей, що рятуються від війни в Україні, з фонду надзвичайної допомоги REACT-EU. Ця допомога разом з програмою CARE (Cohesion’s Action for Refugees in Europe) щодо допомоги біженцям прискорить доступ держав-членів ЄС до коштів для витрат на інфраструктуру, житло, обладнання і послуги у сфері зайнятості, освіти, соціальної інтеграції, охорони здоров’я та догляду за дітьми.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.