08.04.2022

Ситуація станом на 8:00 9.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська накопичують сили для наступу на сході України. Паралельно вони продовжують наносити удари по цивільній інфраструктурі, концентруючи зусилля на знищенні транспортно-логістичних об’єктів. 

Харківський та Луганський напрямки:

Російські війська продовжують блокувати та обстрілювати Харків. Вранці 8 квітня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що за минулу добу по обласному центру та околицях нанесено 48 ударів. В результаті постраждали 15 осіб. Тривають бої в районі Ізюму (поблизу населених пунктів Бражківка та Сулигівка), продовжується евакуація населення із Барвінкового та Лозової. 

На Луганщині російські війська продовжують атаки. За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, найгострішою залишається ситуація в Попасній та Рубіжному, звідки практично неможливо провести організовану евакуацію мирного населення. Російські війська контролюють центр Рубіжного. Вони протягом двох діб обстрілюють Гірську громаду. Також обстріляні Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Кремінна. Внаслідок обстрілу міста Золоте з реактивних систем залпового вогню поранення отримали щонайменше 5 людей. Внаслідок нічного обстрілу Сєвєродонецька спалахнула пожежа в багатоквартирному будинку; кількість жертв уточнюється. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські військові нанесли ракетний удар по залізничному вокзалу у Краматорську. За попередньою інформацією щонайменше 52 людини загинули (з них 5 – діти) та ще 109 людей отримали поранення.  За словами очільника Донецької ОВА Павла Кириленка росіяни цілеспрямовано атакували вокзал, оскільки з нього відбувалася евакуація жителів Донеччини до більш безпечних областей України.  

Продовжуються обстріли Авдіївки – за добу 5 людей загинуло, 2 – отримали поранення. Внаслідок обстрілів 1 людина загинула та 1 отримала поранення у Вугледарі. Також поранена 1 людина у Красногорівці. Здійснюються атаки на Очеретинському, Мар’їнському, Торецькому та Бахмутському напрямках. Найскладнішою залишається ситуація в Маріуполі. 

Південний напрямок:

Російські військові завдали чергового ракетного удару по Одесі, постраждалих немає.

За повідомленнями Генштабу ЗСУ, тривають бойові дії за населений пункт Олександрівка в Херсонській області. 

Інформаційне протистояння

Дані з відкритих джерел спростовують російську кампанію з дезінформації, спрямовану на перекладання відповідальності за ракетний обстріл залізничного вокзалу в Краматорську на ЗСУ. Аргумент щодо відсутності на озброєнні в російській армії ракетних комплексів “Точка-У” не відповідає дійсності. Існують фото та відеоматеріали, які підтверджують наявність цього озброєння в підрозділах, що беруть участь в агресії проти України. Запуски ракет “Точка-У” також відпрацьовувались на спільних російсько-білоруських навчаннях в лютому 2022 року.  

Держспецзв’язок попереджає про нову кібератаку, яка діє шляхом поширення небезпечних електронних листів. Активність асоційовано з діяльністю групи UAC-0010 (Armageddon), яка вже неодноразово здійснювала кібертаратаки як на державні органи України, так і на країни ЄС.

За повідомленням місцевих ЗМІ, в Енергодарі (Запорізька область) російські війська захопили приміщення “Укртелекому”. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 8 квітня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати 6 665 людей.  З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті та автобусах до Запоріжжя доїхали 3 544 людей (1 614 – маріупольців та 3 544 жителів міст Запорізької області). З Луганської області евакуювалися 1 507 людей.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 7 квітня зафіксувало 3893 втрат серед цивільного населення України. 1626 людей загинули та 2267 отримали поранення внаслідок нападу Російської Федерації. За даними ювенальних прокурорів, в Україні постраждали понад 475 дітей (169 – загинули; 306 – отримали поранення різного ступеня тяжкості). Ці цифри не остаточні, оскільки неможливо оцінити кількість жертв у місцях, де тривають активні бойові дії. 

Селищний голова Макарова Київської області Вадим Токар повідомив, що станом на 7 квітня у селищі було виявлено 132 загиблих мешканця. Сам населений пункт зруйнований на 40%. 

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко повідомив, що за час активних бойових дій в місті загинуло близько 700 людей. Крім того, офіційно вважаються зниклими безвісти 40 осіб.

Мінування російськими військовими територій в Україні залишається актуальною загрозою та заважає ліквідувати наслідки бойових дій. На околиці села Білка Охтирського району Сумської області 7 квітня  працівники Тростянецької РЕМ підірвались на міні. За даними голови Сумської ОВА Дмитра Живицького, 1 працівник загинув на місці, 2 отримали важкі поранення, ще 2 – контужені. 8 квітня на Харківщині дорогою до Дергачів підірвалася на міні бригада енергетиків, яка виїхала для ліквідації наслідків обстрілів. 2 працівників отримали поранення.

Керівник Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що чоловікам з Маріуполя, яких примусово депортували  до РФ та ОРДО, вручають «повістки», мобілізуючи їх до лав російської армії. Він також уточнив, що місцеперебування мешканців заблокованого Маріуполя після примусової депортації дуже складно відстежити. 

За даними  Київської міської військової адміністрації внаслідок військових дій пошкоджено 208 житлових будинків, 46 шкіл, 29 дитячих садків, 1 дитячий будинок, 13 адміністративних будівель, 2 спортивні об’єкти, 5 об’єктів соціальної сфери, 17 – охорони здоров’я, 10 – культурної сфери, 48 об’єктів транспортної інфраструктури.

Голова Національної поліції Ігор Клименко повідомив, що правоохоронці з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зареєстрували вже понад 5 тисяч кримінальних проваджень за фактами вчинення злочинів військовослужбовцями РФ. 

Асоціація міст України оприлюднила імена 11-ти полонених росіянами мерів, міських та сільських голів (4 – в Херсонській області, по 2 – в Запорізькій, Донецькій та Харківській областях, 1 – в Миколаївській області). 

Міжнародна організація з міграції повідомляє, що станом на 6 квітня близько 7,1 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами в Україні, в результаті чого загальна кількість біженців та переселенців досягла 11,4 мільйона.

За словами голови Офісу президента Андрія Єрмака, українське судно “Cапфір”, яке раніше захопили російські військові, повернулося під контроль України. Його доставили в румунський порт Суліна. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами очільника НБУ Кирила Шевченка, Нацбанк фіксує покращення ситуації на валютному ринку, зокрема скороченння спреду, і готується незабаром розглянути деякі послаблення щодо валютообмінних операцій. 

За повідомленням Держстату, річна інфляція в Україні прискорилась до 13,7%, передусім внаслідок подорожчання продовольства і енергоносіїв.

Голова правління та гендиректор ArcelorMittal Кривий Ріг повідомили, що компанія відновлює роботу.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель прибули з візитом до Києва. Вони зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським. На зустрічі українській стороні офіційно передали опитувальник, заповнення якого є необхідним кроком для надання Україні статусу кандидата в ЄС. Також чиновники ЄС відвідали Бучу, де на власні очі побачили наслідки злочинів російських військових. 

Президент України Володимир Зеленський виступив із промовою в Едускунті, парламенті Фінляндії. Він поінформував депутатів про ракетний удар по  вокзалу Краматорська, та розповів про військові злочини російської армії на українській території. Зеленський закликав Фінляндію зупинити торговельні зв’язки з Росією, ізолювати усі російські банки від світової фінансової системи, ввести ембарго на постачання нафти та жорсткіші санкції.

Володимир Зеленський провів зустріч з Прем’єр-міністром Словацької Республіки Едуардом Хегером, який перебуває в Україні з візитом. Глава держави подякував словацькому народу й особисто голові уряду Словаччини за підтримку України й надання реальної оборонної допомоги, зокрема системи протиповітряної оборони С-300, які були передані українським військовим.

Іноземні лідери засудили ракетний удар Росії по залізничному вокзалу в Краматорську, де є багато жертв серед цивільного населення. Президент США Дж. Байден визнав це “ще одним жахливим звірством, вчиненим Росією, яка вдарила по мирних жителях.” Президент Франції Еммануель Макрон рішуче засудив обстріл російськими військами вокзалу Краматорська. Очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс зазначила, що “напади на цивільних осіб є воєнним злочином”, наголосивши, що важливо  притягнути до відповідальності Росію і Путіна.

За даними Міністерства закордонних справ України, від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України держави-партнери вислали 443 співробітників російських дипломатичних установ. Японія висилає вісьмох російських дипломатів та працівників торговельного представництва. Крім того, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда оголосив про запровадження нового пакету санкцій проти РФ – заборону імпорту вугілля та спиртного, заморожування активів Сбербанку та Альфа-банку, призупинення нових інвестицій.

Рада ЄС прийняла 5-й пакет санкцій проти РФ – ембарго на вугілля з Росії (з серпня 2022 р.); заборона на надання доступу до портів ЄС кораблів, що зареєстровані під прапором РФ; заборона діяльності будь-яких операцій із залученням автомобільного транспорту з РФ або Білорусі, що не дозволить їм транспортувати товари дорогами в межах ЄС; заборона експорту високотехнологічної продукції.  Обмежувальні заходи розповсюджуються додатково ще на 217 фізичних і 18 юридичних осіб у відповідь на неспровоковану військову агресію Росії проти України.

Важливою є фінансова підтримка України міжнародними партнерами. Міністерство закордонних справ Південної Кореї повідомило, що країна надасть Україні гуманітарну допомогу на загальну суму в 40 мільйонів доларів США. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон оголосив, що Сполучене Королівство надішле Україні високоякісного військового обладнання ще на 100 млн фунтів. Європейська комісія в рамках загального пакету надзвичайної фінансової допомоги надала Україні грант у розмірі 120 млн євро. За словами депутата канадського парламенту Івана Бейкера Уряд Канади вніс у парламент новий бюджет на 2022-23 роки, в якому передбачені додаткові 500 млн доларів для надання подальшої військової допомоги Україні та до 1 млрд доларів нових кредитних ресурсів для України.

ДБР повідомило, що здійснює досудове розслідування за фактом причетності до колабораційної діяльності помічників народних депутатів України чинного скликання від партії ОПЗЖ.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.