Російсько-українська війна (дайджест) – 2-4 травня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 5.05.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ продовжують наступ на сході України. Збільшилась кількість ракетних ударів по українській транспортній інфраструктурі з метою ускладнення логістики ЗСУ та блокування шляхів доставки іноземної військової допомоги. Переважна більшість ударів спрямована на залізничні об’єкти

Київський та Житомирський напрямки:

Ввечері 4 травня зафіксовано падіння збитої ППО ракети в районі Броварів поблизу Києва. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Російські війська продовжують обстрілювати прикордонні райони Чернігівської та Сумської областей з власної території. 

Харківський та Луганський напрямки:

На Харківщині продовжується наступ російських військ на Ізюмському напрямку. Тривають обстріли Харкова. Втім, їхня інтенсивність суттєво зменшилась (до 2-3 випадків за добу) через успішні контрнаступальні дії ЗСУ на півночі від міста. 

В Луганській області війська РФ зосереджують зусилля на встановленні контролю за населеними пунктами Рубіжне та Попасна. Вони продовжують обстріли житлових кварталів на території регіону. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські військові на півночі Донецької області продовжують наступ в напрямку Лимана та Слов’янська. На півдні тривають обстріли заводу “Азовсталь” в Маріуполі. Протягом 3-4 травня відбуваються спроби штурму об’єкту. 

Протягом 24 травня на Донеччині загинули 24 мирних жителів, ще 46 отримали поранення. Найбільших втрат зазнала Авдіївка, де російські військові 3 травня нанесли удар по зупинці громадського транспорту поблизу коксохімічного заводу. В ніч на 5 травня війська РФ нанесли ракетний удар по житловим кварталам Краматорська. В результаті щонайменше 25 людей отримали поранення.

У відповідь на російські обстріли ЗСУ завдали удару по нафтобазі, яка розташована на території тимчасово окупованої Макіївки в Донецькій області. Внаслідок пожежі знищені запаси палива, призначені для військ РФ. 

Продовжуються бойові дії на території Запорізької області. Запорізька ОВА повідомила про обстріли житлових будинків та втрати серед цивільних осіб в районі Гуляйполя (поблизу адміністративного кордону з Донецькою областю). 

Дніпровський напрямок:

Російські війська завдали ударів по залізничній інфраструктурі в центральній Україні. Кілька ракет влучили в інфраструктурні об’єкти на території Кіровоградської області. Ввечері 4 травня було завдано ракетний удар по м. Дніпро – важливому транспортному вузлу, через який проходять маршрути забезпечення сил ЗСУ на сході України. Також продовжуються обстріли населених пунктів Дніпропетровщини з РСЗВ.

Південний напрямок:

Тривають обстріли Миколаєва та ракетні удари по території Одеської області. 2 травня внаслідок удару по Одесі загинула 1 дитина; ще 1 людина поранена. Також армія РФ втретє завдала удару по стратегічно важливому мосту у Затоці через Дністровський лиман, через який проходить дорога в Румунію. 

ЗСУ продовжують завдавати ударів по території тимчасово окупованого о. Зміїний, використовуючи БПЛА Bayraktar TB2. 2 травня в районі острова було знищено два російських катери. 

Західний напрямок:

Війська РФ атакували електричні підстанції з метою ускладнити або перервати залізничний рух, перекриваючи ланцюги поставок військової допомогу Україні з боку західних партнерів. Зокрема 3 травня вони здійснили ракетні удари та пошкодили 3 електропідстанції у Львові; нанесли ракетний удар по залізничній підстанції у Воловці Закарпатської області. 

Інформаційне протистояння

Російські військові намагаються встановити монопольний контроль за системами зв’язку на тимчасово окупованих територіях України. Міністерство цифрової трансформації України повідомило, що внаслідок бойових дій на території Херсонської області протягом кількох днів не працювали українські мобільні оператори. Лише 3-4 травня зв’язок вдалося відновити.

Головне управління розвідки України інформує про підготовку Росією так званих “урочистих заходів” на 9 травня в окупованому Маріуполі. Для цього в місті проводиться термінове прибирання вулиць від завалів; готуються зйомки пропагандистської тематики за участі відомих російських журналістів. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на початок доби 4 травня 2022 року зафіксувало 6635 жертв серед цивільного населення України (3238 загиблих і 3397 поранених). За даними ювенальних прокурорів, внаслідок широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україні постраждали понад 627 дітей: 220 дітей загинуло, 407 отримали поранення.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій поінформувало про проведення дев’яти обмінів полоненими з початку війни. Станом на 2 травня з російського полону було звільнено 320 осіб, в тому числі 59 цивільних (яких російські військові затримують попри Женевські конвенції з метою подальшого обміну на своїх військових). Наприклад, після 46 днів полону звільнено секретаря міської ради Нової Каховки на Херсонщині Дмитра Васильєва. В той же час омбудсмен Людмила Денісова повідомила про нові факти катувань та порушення прав українських полонених з боку російських військових. 

Розпочалася евакуація жителів Маріуполя, які перебувають у сховищах на території заводу “Азовсталь”. Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук 3 травня повідомила, що до Запоріжжя прибула перша група евакуйованих у складі 156 осіб, які виїхали із зони активних бойових дій за два дні до того. Наступного дня з Маріуполя та навколишніх населених пунктів вдалося евакуювати ще 344 людини. Втім, в зоні активних бойових дій досі залишаються цивільні особи та поранені.

Associated Press наводить уточнену інформацію щодо результатів бомбардування Драмтеатру у Маріуполі російськими військами, яке сталося 16  березня. За даними проведеного розслідування, внаслідок атаки могли загинути близько 600 людей. Розслідування також спростовує твердження Росії про те, що театр служив базою для розміщення українських збройних сил. 

Високий представник ЄС з  питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель з нагоди Всесвітнього дня свободи преси нагадав, що, за даними Ради Європи, принаймні 10 українських та міжнародних журналістів були вбиті з початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну, ще більше – отримали поранення. 

Омбудсмен Людмила Денісова зазначила, що на гарячу лінію Уповноваженого з прав людини вже надійшли звернення щодо розшуку 1889 дітей, які зникли безвісти. Під час зустрічі з делегацією міжнародної неурядової організації Save the Children Денісова зосередила увагу на примусовій депортації громадян України на територію РФ. Російські офіційні джерела повідомляють про вивезення з території України майже 1,1 млн осіб, серед них майже 200 тисяч дітей. 

Внаслідок активних бойових дій практично всі підконтрольні українському уряду території Луганської області залишились без газопостачання. В регіоні знеструмлені 42 населених пункти. Через руйнування насосних станцій, колекторів та знеструмлення інфраструктурних об’єктів в ключових містах відсутнє централізоване водопостачання. Питну воду доставляють гуманітарні штаби і ДСНС. В Харківській області без електроенергії залишаються понад 200 тис. домівок у майже 250 населених пунктах; без газопостачання – близько 90 тис. абонентів у понад 70 населених пунктах. В самому Харкові є проблеми з водопостачанням. 

Міністерство охорони здоров’я повідомило, що внаслідок російської агресії в України пошкоджені 400 закладів охорони здоров’я, ще 40 повністю зруйновані. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів зафіксувало 172 випадки екоциду в Україні через дії російських військових.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У пресслужбі Міністерства фінансів 2 травня повідомили, що Україна отримала 495 млн євро грантових коштів з цільового фонду Світового банку.

За словами голови Національного банку Кирила Шевченка, банківська система України протягом війни залишається високоліквідною. Він пояснив, що ліквідність банків (залишок коштів на кореспондентських рахунках банків та вкладення в депозитні сертифікати НБУ) з початку війни зросла на 72 мільярди грн, й наразі становить понад 230 мільярдів гривень.

Представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік розповів, що у портах України заблоковані майже 4,5 млн тонн зерна, які неможливо експортувати морськими шляхами внаслідок російської блокади.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Все більше міжнародних лідерів та високопосадовців прибувають з візитами до Києва, демонструючи підтримку України. З офіційними візитами державу відвідали міністр закордонних справ Данії Єппе Кофод, лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини ХДС Фрідріх Мерц та спікер парламенту Молдови Ігор Гросу. Вони побували в звільнених від окупації містах Київщини (Ірпіні та Бучі), а також зустрілися з представниками української влади.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Польщі Анджеєм Дудою, обговоривши подальшу оборонну допомогу Україні та посилення санкційного тиску на РФ. В розмовах з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та Прем’єр-міністром Ізраїлю Нафталі Бенетом він торкнувся питання притягнення до відповідальності воєнних злочинців. Також Президент України провів телефонну розмову з генсеком ООН Антоніу Гутеррешем, під час якої сторони обговорили евакуацію цивільних осіб із заводу “Азовсталь” в Маріуполі. Крім того Володимир Зеленський звернувся до парламентів Данії та Албанії, закликавши їх посилювати санкційний тиск на Росію, зокрема закрити порти для російських суден та підтримати запровадження нафтового ембарго. 

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон виступив перед депутатами Верховної Ради України. Він повідомив про нові поставки зброї (в тому числі – бронеавтомобілі та протикорабельні ракети). В цілому Велика Британія оголосила про готовність надати Україні додаткову військову допомогу на суму 375 млн дол. США.

Продовжує розширюватись військова підтримка України з боку партнерів. Уряд Німеччини прийняв рішення передати України 7 САУ PzH 2000. Парламент Болгарії 4 квітня проголосував за надання допомоги Україні, включаючи ремонт української військової техніки на оборонних підприємствах країни. 

Посилюються санкційні заходи проти Російської Федерації. Уряд Великої Британії запроваджує санкції проти 63 фізичних і юридичних осіб із РФ, що пов’язані з основними медіа-організаціями Росії. Уряд Нової Зеландії запроваджує додаткові обмеження проти 170 членів Ради Федерації Росії, а також шести компаній та організацій оборонного сектору. 

В ЄС розглядається введення повної заборони на імпорт нафти з Росії до кінця 2022 року та санкції проти підозрюваних у військових злочинах. Угорщина залишається єдиним членом організації, яка блокує ембарго російської нафти.  

Верховна Рада України з травня затвердила законопроєкт 7172-1. Ним передбачено заборону діяльності проросійських партій на території держави. Окрім цього, депутати прийняли постанову з закликом до Конгресу США визнати Росію державою-спонсором тероризму; закон щодо правового механізму співробітництва держорганів України з Міжнародним кримінальним судом.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.